ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Apple brojí proti nekalej ťažbe kryptomien

Technológie
0

Ťažiť kryptomenu na iPade či iPhone by vzhľadom k potrebnému výkonu CPU bolo prinajmenšom neľahké. Využiť však časť výkonu z tisícov takých zariadení už zmysel dáva. A niektoré typy malwaru to tiež robia.

Apple sa teraz týmto nekalým praktikám snaží zamedziť. Mení podmienky pre využívanie aplikácií tak, že akákoľvek aplikácia (vrátane reklám tretích strán, ktoré sú v rámci aplikácií zobrazované), nemusí rozbehnúť procesy na pozadí nevzťahujúce sa k danej aplikácii, ako je napríklad práve ťažba kryptomien.

"Rovnako ako ťažobné utility určené pre počítače - v podobe aplikácií či plug-inov pre prehliadače, z ktorých väčšina predstavuje malware - aj tie pre mobily len urobia neporiadok vo vašom CPU. Navyše, ak ste závislí na batérii, čo je v prípade mobilov pravdepodobné, vysávajú ju tiež," uvádza Martha Bennettovho, analytička spoločnosti Forrester Research, podľa ktorej je krok Applu logický.

Nemusíme ani zostať len pri Apple, dvere otvorené pre podobný krok si necháva tiež Google, ktorý by ho mohol zaviesť na systémoch Android. Spoločnosť svoje užívateľské pravidlá aktualizuje každý mesiac.

Problém s malwarom, ktorý zaťažuje CPU na účely ťažby kryptomien, je síce relatívne nový, no šíri sa rýchlo. Napríklad služba Coinhive, ktorá patrí v tomto smere k nejagresívnějším, využíva časti JavaScriptu integrovaného do webových stránok a reklám, cez ktorý "kradne" časť výpočtového výkonu akéhokoľvek zariadenia, na ktorom používateľ stránku navštívi. Takáto ťažba si zaslúžila označenie "cryptojacking" a nie je prekvapujúce, že so samotným rozmachom kryptomien naň možno naraziť čím ďalej, tým častejšie.

Podľa dát spoločnosti Trend Micro, zameranej na vývoj antivírusového softvéru, bol tento rok v Severnej Amerike najrozšírenejší malware zameraný na odcudzenie osobných informácií - malware súvisiaci s ťažbou kryptomien bol hneď druhý v poradí. Podľa vyjadrenia zástupcu spoločnosti ide o menej nápadnú a pasívnejšiu alternatívu k ransomwaru, ktorého popularita medzi počítačovými pirátmi ustupuje.

"Jediný napadnutý počítač síce kyberzločincom neprinesie veľký úžitok, no nenápadnosť a dlhšia doba infikovania počítača predstavuje pre útočníka menej práce." Z uvedených dôvodov odborníci preventívne kroky Applu napospol vítajú. 

"Dáva zmysel, že sa Apple snaží byť proaktívny a zaistiť, aby sa z aktuálneho trendu nestal skutočne veľký problém. Uvidíme, či sa k rovnakému kroku odhodlajú aj ďalšie firmy," hovorí Jack Gold zo spoločnosti J. Gold Associates.

Zdroj: computerworld.cz.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Apple iPhone internet web bitcoin peniaze banking kryptomena aplikácia bateria

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať