SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Bezdotykové platby na mobil, bezpečné a pohodlné pre obchodníkov aj zákazníkov

7

Na platby mobilom tak, že priložíme smartfón, alebo aj podporované smart hodinky či náramok na platobný terminál sme si už zvykli. Komunikácia medzi smartfónom a platobným terminálom prebieha cez rozhranie NFC (Near Field Communication), ktoré funguje len z bezprostrednej blízkosti.  Každý smartfón, ktorý má rozhranie NFC a samozrejme aj príslušnú aplikáciu je však možné použiť nielen na bezkontaktné platby, ale aj na príjem takejto platby.

Možnosť využiť smartfón ako platobný terminál uvítajú predovšetkým kuriéri, reštaurácie s donáškou do domu, predavači na trhovisku a mnohí ďalší malí obchodníci. Rozšírenie možností bezhotovostných platieb je dôležité hlavne v období súčasnej pandémie, nakoľko urýchľuje platenie a minimalizuje kontakt s hotovosťou. Nie každému malému obchodníkovi sa vyplatí platobný terminál, no väčšina z nich uvíta jednoduchšie riešenie, bez nutnosti mať ďalšie zariadenie, hlavne, keď ho nepoužívajú nepretržite.

Mobilná aplikácia na prijímanie bezkontaktných platieb funguje na smartfónoch s NFC čipom a platby kartami môžu obchodníci prijímať kdekoľvek, kde je dátový signál. Ak zákazník potrebuje o platbe doklad, môže si ho nechať odoslať cez SMS, emailom alebo cez QR kód.  Riešenie je ideálne napr. pre taxikárov, kuriérov, trhovníkov, remeselníkov, lekárov či menšie predajne. Aplikáciu je možné doplniť aj o pokladničné systémy, čo ocenia najmä sezónni podnikatelia, ktorí si už nebudú musieť kupovať žiadne ďalšie zariadenia. Obchodník tiež priamo vo svojom telefóne uvidí prehľad a históriu všetkých transakcií. Platba prebieha podobne ako pri klasickom termináli, obchodník zadá sumu, zákazník priloží kartu, telefón či hodinky, podľa potreby zadá PIN-kód, aplikácia sa spojí s autorizačným centrom a platbu autorizuje. Peniaze prídu obchodníkovi na účet hneď nasledujúci deň po vykonaní transakcie.

Platby mobilom a hodinkami s Google Pay, Apple Pay či so zariadeniami Garmin a Fitbit, rovnako ako platby kartou do 50 eur nie je nutné potvrdzovať PINom. Ten je vyžadovaný len pri platbách kartou nad 50 eur. Na displeji sa objaví špeciálna plávajúca klávesnica, do ktorej kupujúci zadá PIN. Klávesnica sa pohybuje, aby nebolo možné podľa odtlačkov prstov zistiť zadané údaje

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
platba na mobil bezhotovostné platby

7 komentárov

Radšej by som zostala pri klasických peniazoch, či platobnej karte reakcia na: Bezdotykové platby na mobil, bezpečné a pohodlné pre obchodníkov aj zákazníkov

17.2.2021 12:02
Nemám nový mobil, mám tam ešte android4 a ten už nie je podporovaný v google app store, tak radšej platobná karta, či hotovosť :(
Reagovať

chyba reakcia na: Bezdotykové platby na mobil, bezpečné a pohodlné pre obchodníkov aj zákazníkov

17.2.2021 11:02
"Nie každému malému obchodníkovi sa vyplatí platobný terminál..." ma byt: "Každému malému obchodníkovi sa nevyplatí platobný terminál". Ake su poplatky? Komu konkretne sa to na Slovensku oplati?
Reagovať

Kto takúto službu poskytuje? reakcia na: Bezdotykové platby na mobil, bezpečné a pohodlné pre obchodníkov aj zákazníkov

17.2.2021 07:02
V tomto článku mi chýbajú základné informácie. Kto takúto službu obchodníkovi poskytuje a aká aplikácia sa používa.
Reagovať

RE: Kto takúto službu poskytuje? reakcia na: Kto takúto službu poskytuje?

17.2.2021 15:02
Článok informuje čitateľov, že sa z takýmto spôsobom platenia onedlho veľmi pravdepodobne strenú. Nie je to PR ani reklamný článok, takže neobsahuje komerčné informácie, ale logá na obrázku veľa prezdradia
Reagovať

RE: Kto takúto službu poskytuje? reakcia na: Kto takúto službu poskytuje?

17.2.2021 11:02
Clanok totalne o hovne ako si napisal... Je to len hlupy vyplod z hlavy autora clanku a nicim nepodlozene. Vypovedna hodnota clanku 0 bodov.
Reagovať

. reakcia na: Bezdotykové platby na mobil, bezpečné a pohodlné pre obchodníkov aj zákazníkov

17.2.2021 00:02
Redakcia tak kedy pridu peniaze “ hneď nasledujúci deň”, hned ci na druhy den? Si opravte tu nelogickost... Keby vam vyplata chodi hned o rok, budete spokojni s tou formulaciou?
Reagovať

RE: . reakcia na: .

17.2.2021 09:02
nikto v redakcii komentare necita
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať