PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Bezpečné online nakupovanie

Bezpečnosť
1

Špeciálny projekt

Každý mesiac Vám prinášame aktuálnu tému z portálu bezpecnenanete.sk.

Nielen technológie, ale aj aktuálna pandemická situácia zmenili naše nákupné správanie. Čoraz viac nakupujeme cez internet, no tento spôsob okrem pohodlia prináša aj bezpečnostné riziká. Úsilie rôznych podvodníkov sa koncentruje v období predvianočných nákupov. Prinášame niekoľko osvedčených rád, ako nakupovať bezpečne.

Internetový nákup je v záverečnej fáze prevod peňazí z vášho účtu či platobnej karty obchodníkovi, takže by ste mali dodržiavať rovnaké bezpečnostné zásady ako pri používaní internetového bankovníctva. Nakupujte vždy zo zabezpečeného zariadenia a využívajte pri tom bezpečné internetové pripojenia. Ak sa odhodláte nakupovať vo verejných priestoroch, dôrazne odporúčame, aby ste pri finančných transakciách spojených s nakupovaním nevy­užívali verejné Wi-Fi, ale bezpečné pripojenie cez vaše mobilné dáta, prípadne nakupujte len cez oficiálnu aplikáciu obchodníka, nie cez webový prehliadač. Nielen počítač, ale aj smartfón či tablet by mal byť chránený bezpečnostným softvérom. Úroveň zabezpečenia môže zvýšiť aj funkcia ochrany online platieb, ktorá je súčasťou týchto riešení. ESET na tieto účely poskytuje špeciálny zabezpečený prehliadač.

Mali by ste sa uistiť, či stránka e-shopu je skutočne bezpečná. Jej adresa sa musí začínať na https:// a  symbol zámku vedľa adresy webovej stránky musí byť zelený. Ak naň kliknete, zobrazia sa informácie o certifikáte stránky. Ak je neplatný, stránku okamžite zatvorte. Ak na e-shope nakupujete prvýkrát, overte si údaje o jeho prevádzkovateľovi. Podvodníci dokážu vytvoriť falošnú repliku renomovaného e-shopu aj s platným bezpečnostný certifikátom, preto musíte byť stále ostražití. E-shop, ktorý sľubuje priveľa za príliš nízku cenu, je podozrivý a pravdepodobne falošný. Jeho cieľom je získať informácie o platobných kartách. Pozor aj na urgentné ponuky, darčekové karty či zľavové kupóny v nevyžiadanej pošte alebo cez sociálne siete. Pri identifikovaní, či je e-shop bezpečný, vám môžu pomôcť aj recenzie používateľov. Ak je recenzií málo alebo má e-shop niekoľko desiatok podozrivo kladných recenzií, budú zrejme falošné. Žiadny internetový obchod nevyhovie každému, preto je určité percento negatívnych recenzií prirodzené a plusom je aj to, že ich predajca neskrýva.

Nezverejňujte o sebe viac údajov, ako je potrebné. Ak v kamennej predajni platíte hotovosťou, obchodník a ani nikto ďalší o vás nemá žiadne údaje. Pri online nákupe budete pravdepodobne požiadaní, aby ste si vytvorili účet s heslom. Ak to nie je podmienka nákupu a tento e-shop nebudete často používať, účet si nevytvárajte. Ak máte takýchto účtov veľa, začnete pravdepodobne používať rovnaké prihlasovacie údaje a heslo. Ak z niektorého e-shopu uniknú, máte postarané o problémy.  Ak sa predsa len rozhodnete účet vytvoriť, použite vždy jedinečné a silné heslo. Pokiaľ si heslo neviete zapamätať, zvoľte správcu hesiel. To isté platí aj pre registráciu prostredníctvom sociálnych sietí. Ak hackeri prelomia heslo do vášho konta na sociálnej sieti, ľahko sa dostanú do všetkých ďalších služieb, ku ktorým toto konto používate.

Obchodník na realizáciu nákupu potrebuje len adresu na doručenie zásielky, e-mail na zaslanie e-faktúry, telefónne číslo, aby vám mohol zavolať kuriér, a pokiaľ ste sa rozhodli za tovar zaplatiť hneď, aj platobné informácie. Ak od vás obchodník vyžaduje informácie o vašom bankovom účte, číslo OP či heslá, okamžite obchod opustite.

Platenie cez internet hlavne vďaka dvojfaktorovej autentifikácii, teda napríklad overením transakcie cez SMS, nepredstavuje také bezpečnostné riziko ako v minulosti. Ak predsa len máte pochybnosti a e-shop to umožňuje, neplaťte kartou, ale využite platbu na dobierku. Ak sa predsa len stanete obeťou podvodu, môžete mať väčšie šťastie pri transakciách s kreditnými kartami ako pri debetných kartách. Pokiaľ nakupujete pravidelne, odporúčame jednu kreditnú kartu vyhradiť iba na online transakcie. V prípade zneužitia karty ju môžete rýchlo zablokovať. Nastavte si SMS notifikácie na pohyby na účte a každú podozrivú transakciu okamžite nahláste banke. Pokiaľ nakupujete cez internetový prehliadač, uistite sa, že sa po každom nákupe odhlásite zo svojho konta. Zabránite tak situácii, keď napríklad vaše dieťa v domnienke, že je to hra, môže kúpiť tovar za nemalé peniaze.

Opatrní buďte nielen pri nákupe, ale aj pri predajoch cez internetové bazáre. ESET napríklad odhalil aktivity kybernetických útočníkov na online trhovisku Bazoš.sk. Rôznymi metódami sociálneho inžinierstva sa snažia získať citlivé údaje, hlavne čísla platobných kariet či peniaze od nič netušiacej obete. „Obeť v lepšom prípade príde o tovar, v horšom odovzdá útočníkom aj iné citlivé či platobné údaje, ktoré sa dajú ďalej speňažiť. Asi najhoršia možnosť je, ak sa útočníkom podarí infikovať zariadenie aj škodlivým kódom a následne získať množstvo údajov, ktoré zneužijú na krádež identity,” vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET. Napríklad útočníci kontaktujú predávajúceho a predstierajú záujem. Pošlú mu odkaz na fiktívne platobné alebo doručovateľské služby a tvrdia, že uvoľnia platbu až po doručení tovaru. Navyše odkaz môže smerovať na stránku so škodlivým kódom, stačí, aby si predávajúci stiahol fiktívnu aplikáciu na sledovanie zásielky. Efektívna ochrana proti takýmto praktikám je účinný bezpečnostný softvér.

Viac zaujímavých informácií o IT bezpečnosti sa dočítate na webe bezpecnenanete.sk,
kde sa nielen tejto téme venujú podrobnejšie odborníci z ESETu.

Zdroj: www.bezpecnenanete.sk

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

A ti šibe nie? Hádam nezaplatím dopredu z karty? Jedine na dobierku a prachy z ruky do ruky za tovar, inak nechcem od nich nič. reakcia na: Bezpečné online nakupovanie

17.12.2021 17:12
:D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať