Školy nasadia proti ozbrojeným útočníkom drony s paprikovým gélom
Kľúčové zistenia:
-
Drony budú lietať školskými chodbami rýchlosťou 80 km/h.
-
Protí nebezpečným návštevníkom budú používať sirény, stroboskopy a paprikový gél
-
Ako posledná možnosť sa počíta s nárazom.
Niekoľko škôl v Colorade, na Floride a v Georgii začne školský rok s dronmi určenými na reakciu pri útoku ozbrojeného páchateľa. Zariadenia od spoločnosti Mithril Defense majú fungovať popri bezpečnostných zložkách a doplniť policajnú reakciu. Drony riadia operátori zo sídla spoločnosti v texaskom Austine. Cieľom je nájsť v priestoroch školy útočníka už do 15 sekúnd.

Zdroj foto: Mithril Defense
Stroje dokážu letieť školskými chodbami rýchlosťou až 80 km/h. Na zneškodnenie alebo zdržanie útočníka majú použiť sirény, stroboskopické svetlá a paprikový gél. Ako krajná možnosť sa počíta aj s nárazom do útočníka rýchlosťou až 97 km/h. Drony sú uložené v zabezpečených boxoch priamo v školách a vzlietnuť majú v priebehu pár sekúnd.
Rýchlosť nasadenia je podstatná, pretože väčšina školských útokov sa podľa výrobcu skončí do dvoch až troch minút. Dron by mohol vstúpiť do miestnosti ešte pred policajtmi a poskytnúť im obraz z priestoru, kam by inak vstupovali bez priameho prehľadu. Americké školy ročne vynakladajú približne 4 miliardy USD na fyzické zabezpečenie budov vrátane detektorov kovov a kamerových systémov.
Časť odborníkov upozorňuje, že samotná technológia nemusí riešiť príčiny násilia a môže u žiakov zvyšovať pocit úzkosti. Za dôležité považujú podporu duševného zdravia, dôverné vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi a pozitívne školské prostredie. Prevádzka systému má stáť približne 20 000 USD ročne pre školu s rozlohou približne 7 430 m².
PREČO JE TO DÔLEŽITÉ: Drony prinášajú nový spôsob reakcie na útoky v školách, no otvárajú aj otázky bezpečnosti, psychickej pohody a zodpovednosti.
Zdroj: cbsnews.com foto: ChatGPT/Mithril Defense
Zobrazit Galériu