SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Biouhlie ponúka nový spôsob odstraňovania CO2 zo zemskej atmosféry

1

V továrni v nemeckom prístavnom meste Hamburg sa kakaové škrupiny premieňajú na čierny prášok, ktorého zahrievaním v miestnosti bez prístupu kyslíka na teplotu 600 °C sa vyrába biouhlie (biochar). Tento proces zadržiava skleníkové plyny a konečný produkt sa môže použiť ako hnojivo alebo ako zložka pri výrobe „zeleného“ betónu. Táto hmota so špongiovou štruktúrou podporuje úrodu tým, že zvyšuje absorpciu vody a živín pôdou.

Predplatné NEXTECH 2023

Jeden z najväčších závodov v Európe odoberá použité kakaové škrupiny prostredníctvom siete rúrok zo susednej čokoládovne. Keby sa šupky z kakaových bôbov zlikvidovali ako obvykle, uhlík obsiahnutý v nepoužitom vedľajšom produkte by sa pri rozklade uvoľnil do atmosféry. V biouhlí je uhlík sekvestrovaný po stáročia. Hoci je priemysel biouhlia ešte len v plienkach, podľa odborníkov táto technológia ponúka nový spôsob odstraňovania uhlíka zo zemskej atmosféry.

Biouhlie zachytáva CO2 obsiahnutý v rastlinnom materiáli, čím účinne zabraňuje jeho uvoľňovaniu do atmosféry v rámci bežného procesu rozkladu. Jedna tona biouhlia dokáže zachytiť ekvivalent 2,5 až troch ton CO2. Podľa Medzivládneho panela pre zmenu klímy pri OSN by sa biouhlie mohlo potenciálne použiť na zachytenie 2,6 miliardy zo 40 miliárd ton CO2, ktoré v súčasnosti ľudstvo vyprodukuje ročne.

Zdroj: citizen.co.zathelocal.de

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

wow reakcia na: Biouhlie ponúka nový spôsob odstraňovania CO2 zo zemskej atmosféry

8.6.2023 18:06
Vy ste povolili vsade komentare?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať