S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika

3

Počas hlavnej prednášky pri uvedení nového vývojového prostredia Visual Studio 2017 viceprezidentka Microsoftu Julia Luison pozvala na pódium mladú, desaťročnú školáčku Brianna Lagunas, ktorá rozprávala o svojich skúsenostiach s Visual Studiom.

Veľmi zaujímavé a inšpirujúce... a táto scéna je zároveň aj deja vu desať rokov dozadu. V roku 2006 sme v reportáži z konferencie Microsoft TechEd (okrem iného )písali: “Na úvodnej prednáške vystúpila aj deväťročná pakistanská školáčka Arfa Karim, ktorá nielenže predvádzala ukážku vývoja jednoduchej Windows aplikácie v jazyku C#, ale podelila sa aj so svojími skúsenosťami, keď najskôr začínala programovať v programovacom jazyku Visual Basic a na jazyk C#, ktorý predsa len disponuje väčšími možnosťami, migrovala až neskôr. Na ukážke oceňujeme nielen pomerne komplexný námet “vizuálneho kalkulátora”, ale najmä to, že aj napriek tomu, že deti v jej veku majú vynikajúcu pamäť, nezabudla bloky svojho kódu aspoň stručne okomentovať.”

Simon Brown spolu s pakistanskou školáčkou Arfou Karimovou v roku 2006 na konferencii TechED demonštrujú, že zvládnutie nových vývojárskych nástrojov a technológií je dostupné aj pre vekovú kategóriu žiakov.

Uplynulo šesť rokov a Arfa Karim znovu zarezonovala svetovými médiami: “Pakistanská zamestnankyňa Microsofotu Arfa Karím Randhaváová zomrela cez víkend na infarkt, ktorý u nej vyvolal epileptický záchvat. Pre americkú spoločnosť pracovala geniálna dievčina od svojich 9-tich rokov!”

Je to len zhoda náhod, alebo daň za stratené detstvo? Ako by sa vyvíjal jej osud, keby v deviatich rokoch miesto intenzívneho programovania čmárala farebnými kriedami po uliciach, hrala sa s rovesníkmi?

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
vyvojari

3 komentáre

sem tam reakcia na: Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika

10.3.2017 12:03
niekomu napadne inovacia
alebo zabudnuty napad ktory by dnes siel realizovat
a priniesol ovocie...velky potencial navratnost
drzim palce Space X a Hyperloop
len aby ich nezbrzdila napr. vlada s financovanim
Vela dobrych projektov v priebehu rokov bolo zrusenych, pozdrzanych..
napr. venture star, Biggelow BA300, navrat na Mesiac Constalation..skumanie jaskyn na mesiaci sa zabuda
Reagovať

RE: sem tam reakcia na: sem tam

10.3.2017 20:03
pozastavene, pretoze sa ukazali ako neefektivne. Radsej nech davaju peniaze tam kde su najviac dolezite...
Reagovať

keby reakcia na: Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika

9.3.2017 19:03
v mojej praci neexistovala inovacia, tak by ma stale robota bavila. Vsetci sa len zenu za inovaciami, ktore neprinasaju nic uzitocne, iba mnohi si myslia, ze je to cool, len preto, ze je to nieco nove alebo ine. Toto iste plati aj pre to dievca. To ze programovala od 10 rokov bolo cool, nieco nove a pritom premarnila cely svoj zivot.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať