PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Budeme potrebovať kartu imunity?

4

Letecká spoločnosť Emirates je prvá z aero­línií, ktorá od 15. apríla vykonáva rýchle testy cestujúcich na covid-19 priamo v termináli medzinárodného letiska v Dubaji a poskytuje výsledky za 10 minút. Možno to považovať za „nový normál“. Keďže na vakcínu by sme si mali počkať najmenej 12 - 18 mesiacov, pravdepodobne bude potrebné predložiť doklad o neinfekčnosti na umožnenie vstupu na miesta, ako sú obchody, pracoviská, či na bohoslužby v kostoloch.

Čile sa nedávno stalo prvou krajinou, ktorá distribuuje „karty imunity“, aby sa ľudia mohli  vrátiť do práce. Možno sme pri zrode globálnej certifikačnej karty alebo „pasu imunity“, či už fyzického, alebo digitálneho, ktorý preukáže spôsobilosť na vstup.

Niektorí si azda spomenú na film Gattaca z roku 1997, ktorý vykreslil strašidelnú víziu dystopickej budúcnosti, kde firemné roboty každý deň pred vstupom na pracovisko testujú moč alebo krv ľudí. Namiesto prístupovej karty vsunú pracovníci konček prsta do drážky, kde sa im vpichne do kože drobná ihla a odoberie sa malá vzorka krvi. Po rýchlom teste má zamestnanec povolený vstup do administratívnej budovy. Možno aj my sa poberieme podobným smerom.

Testovanie zamestnancov

V tlačovej správe aerolínií Emirates sa uvádza, že spoločnosť poskytne potvrdenie imunity cestujúcim do krajín, ktoré požadujú osvedčenia o teste covid-19. Dôkaz o neinfekčnosti však môžu požadovať nielen krajiny, ale aj zamestnávatelia či obchody. Amazon aj Walmart oznámili, že pri nástupe na pracovisko budú kontrolovať zamestnancom teplotu. Ďalšia spoločnosť Home Depot distribuovala zamestnancom teplomery, aby si mohli doma odmerať teplotu ešte pred odchodom do práce. Boeing po opätovnom otvorení svojho výrobného zariadenia v štáte Washington s 27 000 pracovníkmi začal pred každou zmenou kontrolovať, či sú zamestnanci v pohode a či nemajú horúčku. Podobný postup zrejme zavedú aj iní zamestnávatelia.

Hoci firmy majú možnosť vyžadovať od pracovníkov potvrdenie o spôsobilosti na službu, môže to byť nepraktické, pretože zdravotnícki pracovníci sú počas pandémie príliš zaneprázdnení na to, aby poskytovali takéto osvedčenia.

„Spôsobilosť na službu“ by sa mohla preukázať vytvorením osobného certifikačného preukazu „nemám covid-19“, ktorý by bol potrebný na urýchlenie opätovného otvorenia hospodárstva a mali by ho predložiť pracovníci, zákazníci či študenti.

Overovanie zákazníkov pred vstupom do obchodu

Niektoré obchodné reťazce vo svete, začali kontrolovať teplotu zákazníkov. Takýto postup by sa mohol uplatniť aj v kinách po ich opätovnom otvorení ako možnosť minimalizovať riziko pre návštevníkov.

Použiť by sa mohli aj iné opatrenia, napríklad skenovanie telesnej teploty pomocou počítačového videnia. No horúčka sama osebe nie je spoľahlivý ukazovateľ ochorenia covid-19. Niektorí jednotlivci totiž môžu byť asymptomatickí, prípadne mohli užiť liek na zníženie teploty. Treba teda preskúmať aj ďalšie možnosti.

Apple a Google oznámili partnerstvo s cieľom umožniť používanie technológie bluetooth na sledovanie kontaktov s infikovanými v mobilných zariadeniach využívajúcich ich platformy. Ak niektoré krajiny či inštitúcie budú vyžadovať osvedčenie o neinfekčnosti, v budúcnosti by mohol byť elektronický certifikát naskenovaný pri vstupe.

Hoci odborníci hovoria, že podmienkou bezpečného otvorenia ekonomiky je zvýšenie počtu vykonaných testov, prekážku môže predstavovať nedostatok testov, ako aj náklady na časté a opakované hromadné testovanie. Ak sa budú testy denne vyžadovať počnúc zamestnancami hydinových fariem až po cestujúcich leteckých spoločností pri nástupe do lietadla, môžu v konečnom dôsledku zodpovednosť za testovanie prevziať súkromné firmy.

 

 

Zdroj: onezero.medium.com

Všetky autorove články
home office

4 komentáre

Pockat!? Patu mam, nevideli ste niekto hlavu???? reakcia na: Budeme potrebovať kartu imunity?

14.6.2020 18:06
Ved by museli vsetkych od odobratia vzorkov na test drzat v karantene alebo obleceny Hazman suit aby mohol test (po novom certifikat vraj imunity) potvrdit, ze NEMA C19.
Inak by akurat tak potvrdil, ze NEMAL ked si robil certifikat. .....
Ci !?
Reagovať

Employee testing reakcia na: Budeme potrebovať kartu imunity?

12.6.2020 11:06
Good article shows how difficult ad what level hard work those were done in that era put that society and field upfront in this much of Years. https://www.latestupdatedtricks.com/
Reagovať

RE: Employee testing reakcia na: Employee testing

12.6.2020 11:06
Will we need an immunity card?
Reagovať

Microsoft "BLBNE"! reakcia na: Budeme potrebovať kartu imunity?

8.6.2020 05:06
Chcete vypestovat "zijucich Robotov,ovladanych na dialku mechanickymi ROBOTMI"! To bude koniec "Ludstva" v 21 Storoci"!!!
Reagovať

Pridať komentár