Budeme raz domy pestovať pomocou syntetickej biológie ako živé organizmy?

0

Mohli by sme naše domy pestovať namiesto toho, aby sme ich stavali? Túto otázku kladie biologička a experimentálna architektka Rachel Armstrongová. Tradičné procesy dizajnu, výroby a výstavby vyžadujú obrovské množstvo energie a zdrojov, ale vzniknuté budovy nedávajú nič späť. Aby bola naša budúcnosť udržateľná, potrebujeme dynamické štruktúry, ktoré poskytnú toľko, koľko berú.

V prírode je všetko spojené. Napríklad život kalifornských sekvojí, najvyšších stromov sveta, závisí od ich vzájomného prepojenia, ako aj od množstva symbiotických organizmov. Čo keby aj naše budúce mestá fungovali ako symbiotické siete?

Niektorí architekti už pracujú na zavedení tohto konceptu do života. Podľa nich dizajn domov 21. storočia bude podobný stromom. Tieto domy, nazývané Fab Tree Hab, by boli tvarované naštepením do opakovane použiteľného 3D tlačeného lešenia za použitia výpočtovej techniky a automatizácie. Takéto štruktúry by boli prospešné pre lokálne prostredie, zatiaľ čo v záhradách v exteriéri aj interiéri by sa mohlo pestovať jedlo pre ľudí. Odhaduje sa, že vypestovanie celého domu môže trvať päť rokov. Štruktúry by mohli byť vzájomne prepojené, čo by znamenalo podporu a posilnenie celku.

Projekt Fab Tree Hab zahŕňa mnoho výhod živej architektúry. Predovšetkým živé stavby absorbujú skleníkové plyny namiesto toho, aby ich emitovali. Môžu sa samy zostaviť, ako aj samy opraviť. Ak potrebujete ďalšiu izbu, môžete si ju nechať narásť. Stavby nebudú statické objekty, ale dynamické systémy.

Na budovanie takýchto živých štruktúr však potrebujeme nový druh výrobného ekosystému, ktorý využíva živé technológie od samého začiatku. Výsledné materiály, takzvané mykomateriály, sú biologicky odbúrateľné, dobre izolujúce, netoxické a spomaľujúce horenie. Navyše sú pevnejšie ako betón.

Niektoré spoločnosti, ako napr. Ecovative Design a MycoWorks, už vyvinuli komerčné mykomateriály vrátane izolácie, kožených textílií a trvalo udržateľných obalov. Ecovative chce v budúcnosti zmeniť mierku na veľkosť mrakodrapu. Budova s ​​hubami, známa ako mykotektúra, je kritický krok smerom k obytným domom. Príklad takejto vežovitej stavby z mykotehiel s názvom Hy-Fi bol v roku 2014 inštalovaný v Múzeu moderného umenia. Na konci životnosti bola inštalácia úplne kompostovaná a použitá v miestnych záhradách. Je to dokonalá ilustrácia cirkulárneho biohospodárstva budúcnosti.

Príklad bioarchitektúry ponúka aj BIQ House v nemeckom Hamburgu. Panely z mikrorias absorbujú slnečné svetlo a pasívne generujú teplo pre celú budovu. Tento päťposchodový bytový komplex je prvou budovou poháňanou riasami na svete. V posledných rokoch vzniklo aj niekoľko projektov zameraných na nahradenie elektrického osvetlenia bioluminiscenčnými riasami.

Aj DARPA v rámci programu Engineered Living Materials (ELM) pracuje na vývoji živých rýchlorastúcich biomateriálov, z ktorý môžu vzniknúť prístrešky v náročných podmienkach. Program Európskej únie Living Architecture (LIAR) sa zasa zameriava na vývoj modulárneho bioreaktora, ktorý by sa mohol stať „neoddeliteľnou súčasťou ľudských obydlí“.

Zdroj: forbes.com.

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum projekt smart bio ekologia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať