SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Budú raz lietadlá s nekonečným doletom poháňané laserom?

Technológie
2

Agentúra DARPA oznámila svoj nový program Persistent Optical Wireless Energy Relay (POWER), ktorý plánuje využívať lasery prenášané leteckými platformami na napájanie strojov vzdialených tisíce kilometrov. Existuje veľa potenciálne geniálnych technológií, ktoré by mohli zmeniť svet, ale narážajú na jedno zásadné obmedzenie – ako ich napájať. Platí to najmä pre lietadlá. Elektrické lietadlá znejú ako skvelý nápad, ale batérie potrebné na ich napájanie sú také objemné a ťažké, že uberajú cenné užitočné zaťaženie a dolet.

Viac ako storočie sa zdala jasným riešením myšlienka bezdrôtového prenosu energie, ale do cesty sa stále stavali základné fyzikálne zákony. Teraz sa agentúra DARPA zaoberá využitím laserov na prenos energie z pozemného zdroja do vzdialených prijímačov, čo by napríklad zabezpečilo elektrické lietadlá s prakticky nekonečným doletom.

Teoreticky to vyzerá dosť jednoducho, ale treba prekonať rôzne technické problémy. Lasery pracujú v priamej viditeľnosti, takže sú potrebné vzdušné relé vo vyšších vrstvách atmosféry, aby sa minimalizovalo skreslenie a útlm spôsobený vzduchom a vodnou parou. Rovnako ako laserové zbrane aj vysielač a relé musia byť schopné zamerať cieľ a korigovať lúč, aby zostal zameraný. Najväčším problémom sú však obrovské straty spôsobené zmenou laserového svetla na elektrinu a späť.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Podľa agentúry DARPA je POWER v prvej fáze, ktorá zahŕňa vývoj koncepčných návrhov relé. Druhá fáza sa sústredí na integráciu technológie do existujúceho draku lietadla a treťou fázou bude test, ktorého cieľom bude dodať 10 kilowattov laserového výkonu na vzdialenosť 200 km. Bezdrôtová energetická sieť by mohla sprístupniť energiu z rôznych nových zdrojov vrátane tých z vesmíru a rýchlo a spoľahlivo ich prepojiť so spotrebiteľmi, ktorí majú nedostatok energie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Lejzr lecino. reakcia na: Bratislava underground advisor.

18.9.2023 13:09
Miledeti,a teraz vam poviem rozpravocku na dobru noc. Bolo raz jedno lietadielko na svetlozosilnujuce vyberovo ziarene vylucovacie , kedze decka uz nasavaju aglidzdinu od narodenia tak lajtemplifajingselektivemitinngrejdijejsn bobulky, a vsetci zili a zili azili nie len v Ziline a ziine ,az kym nevypol lejzr ...
Reagovať

RE: Tetá úúž??? reakcia na: Lejzr lecino.

19.9.2023 15:09
Tetá, chcel by som vám dať dole gaťky a potom postaveným pipíkom prirážať do vagínky. Móžéém? Kde si dáme spichá?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať