Inovatívna plávajúca veterná turbína sľubuje o polovicu nižšie náklady a vyšší výkon

3

Väčšina najlepších veterných zdrojov na svete sa nachádza na otvorenom mori, v oceáne, ktorý je príliš hlboký na to, aby tam bolo možné inštalovať typické turbíny s pevnou vežou. Pritom veterné elektrárne na mori by mohli predstavovať obrovský prínos v oblasti čistej energie a spôsobovali by oveľa menej problémov obyvateľom a voľne žijúcim živočíchom ako veterné farmy na pevnine.

Technológia využívania veterných elektrární na mori pozostávajúcich z plávajúcich zariadení ukotvených na morskom dne však ešte nie je ani zďaleka vyriešená. Spoločnosť Touchwind tvrdí, že jej inovatívne turbíny s jednou lopatkou vyriešia niekoľko problémov a znížia náklady a prestoje vďaka jedinej obrovskej lopatke bez náročného aktívneho riadenia sklonu. Jej návrh je založený na masívnom jednodielnom rotore, umiestnenom na konci tyče, ktorá je obtiahnutá veľkým sudom, pod ktorým visí veľká plávajúca bója.

Touchwind uvádza, že výroba tejto jednej obrovskej dvojitej lopatky by stála približne o 30 % menej ako výroba tradičných turbín s tromi lopatkami. Nevyžaduje žiadne drahé aktívne systémy riadenia sklonu lopatiek, a kým väčšina štandardných turbín sa musí vypnúť pri rýchlosti vetra nad 25 m/s (90 km/h), táto je dimenzovaná na rýchlosť až 70 m/s (252 km/h). Menej prestojov znamená viac produktívnych hodín a viac energie.

Lopatka je pripevnená k stožiaru pod miernym uhlom smerom nahor. Pri nízkych rýchlostiach vetra sa stožiar nakláňa priamo nadol a lopatka zostáva mimo vody vďaka visiacej bóji. Keď sa však rýchlosť vetra zvýši a lopatka sa začne rýchlo otáčať, vyvinie vztlak podobne ako hlavný rotor vrtuľníka a začne ťahať stožiar do vertikálnej polohy. Pri vysokých rýchlostiach vetra sa tak stožiar nachádza takmer v rovine s horizontom, čo výrazne obmedzuje schopnosť vetra otáčať ho rýchlejšie.

A keď sa tak stane, bója sa zdvihne z vody a stane sa balastným závažím pôsobiacim proti vztlaku hlavného listu, čo pomáha znížiť napätie vyvíjané na kotvy na morskom dne a zabrániť tomu, aby sa celé zariadenie vznieslo. Podobne ako mnohé iné plávajúce konštrukcie ani táto nie je závislá od smeru prichádzajúceho vetra a pasívne pláva tak, aby sa vždy orientovala optimálnym smerom.

Spoločnosť Touchwind tvrdí, že dizajn sa dá ľahko vyrobiť viac-menej v akomkoľvek prístavnom zariadení, ktoré je schopné spracovať 200-metrovú lopatku potrebnú pre 12-megawattovú turbínu. Takisto sa dá ľahko odtiahnuť na miesto a pripojiť k pozemnej kotve a káblu na export energie na inštaláciu. Touchwind dokončil prototypy pozemnej aj plávajúcej platformy v malej mierke a začína rozširovať testovanie vďaka čerstvej investícii japonskej lodnej spoločnosti Mitsui O.S.K. Lines. Pripravuje sa testovanie v teréne s rotorom s priemerom 6 m na jazere Oostvoorne v Holandsku.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Morska vrtula. reakcia na: Inovatívna plávajúca veterná turbína sľubuje o polovicu nižšie náklady a vyšší výkon

18.9.2023 07:09
Sympaticke riesenie alternatineho typu. Trosku aj chapem,preco sa uz 19 rokov na Slovensku nepostavila ani jedna veterna elektraren. Dost to spati krajinu , no na mori mi to pride patricne. I keby sme vsak mali elektrinu skoro zadarmo ako kedysi,boli by sme preto stastnejsi? Rodilo by sa viac feti? Alebo by len coraz viac,coraz starsich ludi pozeralo elektricku televiziu,internet,vozilo sa na elektrickych vozitkach,lietalo na elektrickych lietadlach,varilo na elektrickych peciach( dve superpece nove vo VSZ Kosice vraj v buducnosti zozeru cely blok Mochoviec ,co sa tyka spotreby elektriny.
Reagovať

RE: Morska vrtula. reakcia na: Morska vrtula.

18.9.2023 17:09
VSŽ Košice známe teraz ako US Steel sa pomaly vypínajú od čias, keď sa zaviedli emisné povolenky.
Reagovať

Korekcia reakcia na: Inovatívna plávajúca veterná turbína sľubuje o polovicu nižšie náklady a vyšší výkon

18.9.2023 07:09
Cital to autor po sebe?
. . . Pri vysokých rýchlostiach vetra sa tak stožiar nachádza takmer v rovine s horizontom, čo výrazne obmedzuje . . .
Toto akosi nesedi ani logicky a ani s obrazkom. Vodorovne s horizontom sa nachadza vrtula nie stoziar.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať