ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Byrokracia, tlak na lacné a rýchle riešenia, rutina. Čo prekáža vývojárom?

Informatizácia
0

Špeciálny projekt

Programátor je tvor nenáročný. Baví ho programovať, chce to robiť čo najlepšie a svoje znalosti v tejto oblasti ďalej posúvať. Naopak, nebaví ho papierovanie, korporátne procesy a tlak na výkon za cenu mizerného kódu.

V polovici septembra vyšiel na Root.cz dotazník, ktorého cieľom bolo zistiť, čo ľuďom v oblasti informačných technológií najviac prekáža. Nešlo o sociologický prieskum, skôr o rýchly náhľad do toho, čo trápi skutočných ľudí. Ukázalo sa, že to nie je sledovanie dochádzky, zlé technické zázemie ani bežná denná programátorská rutina. Dovedna v dotazníku odpovedalo vyše 600 ľudí pracujúcich v IT.

Menej byrokracie, viac práce

Tretina opýtaných má najväčší problém s prebujnenou korporátnou byrokraciou, komplikovanými vnútornými procesmi a pomalým rozhodovaním. Ďalšia tretina potom nemá rada uprednostňovanie rýchlych riešení na úkor kvalitného kódu. To sú dva hlavné problémy, ktoré pália najviac ľudí v prostredí IT.

Potvrdzuje to aj programátor Peter Ambróz, ktorý zmenil prácu, pretože sa mu nepáčilo sledovanie nepodstatných čísel miesto dôrazu na kvalitu kódu. Často som sledoval, že to nie je o tom, koľko kódu vytvorím, ale koľko minút na tom odsedím v kancelárii, sťažuje sa. Musel som udržiavať veľmi starý kód. Nebol čas ho zmodernizovať, bolo treba dodržiavať časový limit a včas výsledok odovzdať.

Prílišný tlak vedenia je pre programátora demotivujúci. Ak vie, že odovzdáva nekvalitný kód len pre vypĺňanie firemných tabuliek, nemôže byť nikdy pre svoju prácu zapálený. Potvrdzuje to aj Peter Šimončič, ktorý nebol v predchádzajúcej firme spokojný. Stále sa tlačilo na to, aby sme chrlili nové funkcie, a nebol čas na upravovanie a zlepšovanie našich procesov, vysvetľuje Šimončič.

Prebujnená byrokracia zvyčajne znamená veľké prekážky v bežnom pracovnom procese a komplikácie v mnohých smeroch. Programátor potom premýšľa, prečo táto jednoduchá drobnosť trvá pol roka a musí prejsť obrovskou pyramídou ľudí. Keď sme chceli zaviesť niečo nové, trvalo to veľmi dlho, vystriedali sme veľa ticketov a bolo to neuveriteľne zložité, hovorí Šimončič.

To hlavné je kvalitný kód

Pre väčšinu programátorov je jednoducho hlavný kód. To je jadro ich práce, to podstatné, čím sa chcú zaoberať. Až vo WebSupporte som sa prvýkrát stretol s tým, že ku kódu píšeme veľa testov, nechávame ich bežať automatizovane a pred nasadením do produkcie môžem reálne vidieť, čo som urobil a aký to bude mať dosah, pochvaľuje si Peter Ambrož.

Práca by nemala byť hotová, keď sa dosiahnu vopred stanovené byrokratické limity. Keď som svoju prácu urobil a kód funguje, môžem ísť domov. Mám hotovo. Nebudem sa pozerať na to, či už je päť hodín. Skôr ma zaujíma, či je výsledok pre mňa dostatočne uspokojivý, hovorí Ambróz.

Ako je na tom tento rok IT v Česku?

IT a telekomunikácie patria spolu s časťou finančného sektora k tým šťastnejším odvetviam, kde (aspoň v Prahe) nedošlo k stagnácii alebo dokonca poklesu platov po tom, čo rýchlo rozbehnutú ekonomiku a prehriaty pracovný trh schladila pandémia koronavírusu a séria vládnych opatrení (núdzový stav a karanténa). Ponuka voľných pozícií sa však medziročne zmenšila o 20 %. Ukázal to prieskum agentúry Grafton. Výsledky nájdete tu.

Medzi najžiadanejšie odborné zručnosti patrí podľa prieskumu JSON, Analytics, TypeScript, projektová koordinácia, Docker, React.js alebo Node.js.

Medzi najžiadanejšie všeobecné vlastnosti uchádzačov patrí schopnosť prispôsobiť sa, štruktúrované a logické myslenie, analytické a strategické uvažovanie, kreativita a ochota učiť sa novým veciam.

Snahou celej firmy by malo byť, aby práca programátorov bola moderná a udržateľná. Len tak možno udržať konkurencieschopnosť a produktivitu aj do budúcnosti.

Vo WebSupporte sa snažíme robiť kód čo najkvalitnejšie a najmodernejšie, je tu ešte taká startupová mentalita, vysvetľuje Peter Šimončič.

Priestor na vlastný rozvoj

Svet informačných technológií letí obrovským tempom dopredu, päť rokov staré technológie sú pravek, desať rokov staré už sú často zabudnuté. Programátor musí sledovať aktuálne trendy, učiť sa neustále nové veci a posúvať sa dopredu. Náš prieskum ukázal, že viac ako štvrtina opýtaných ocení v novej práci priestor na sebavzdelávanie. To zahŕňa odborné kurzy, školenia, ale aj firemnú politiku naklonenú inováciám.

Niektoré firmy na to, žiaľ, ešte stále nepočúvajú a zubami-nechtami sa držia zabehnutých poriadkov a starých koľají. Na predchádzajúcej práci ma ubíjal technologický dlh na projektoch. Neochota používať nové technológie a knižnice, ktorá ma brzdila v ďalšom rozvoji, hovorí Jozef Pištej, ktorý dnes pracuje v spoločnosti WebSupport.

Štvrtina respondentov takisto odpovedala, že vo firme oceňuje implementáciu nových trendov. Len tak sa môžu vzdelávať a posúvať svoj projekt dopredu ako celok. Rád pracujem na dlhodobých projektoch a podieľam sa na celom jeho životného cykle od návrhu cez implementáciu až po nasadenie klientovi, hovorí Pištej.

Aj on oceňuje priestor na sebavzdelávanie, ktorý v novej firme má. Keď nájdem nejakú knižnicu alebo kód, ktorý by nám mohol pomôcť, dostanem čas pochopiť, ako kód funguje a ako by mohol zlepšiť naše interné systémy, pochvaľuje si lepší prístup.

Programovanie by malo byť tvorivým procesom, do ktorého každý programátor prispeje svojimi schopnosťami. Máme hrubú víziu toho, ako by mal výsledok vyzerať, ale sme v neprebádaných vodách. Bude to veľká výzva, hovorí Šimončič.

Pracovať, keď chcem ja

Viac ako tretina respondentov v uvedenom prieskume takisto odpovedala, že chce mať voľný pracovný čas alebo pracovať z domu. Slobodnejší prístup oceňuje aj Jozef Paulišin, ktorý nebol v predchádzajúcej firme spokojný so stereotypnou, stále sa opakujúcou prácou. Teraz to mám naozaj voľné. Človek je v úplnom súlade: totálna zodpovednosť spolu s totálnou slobodou, vysvetľuje Paulišin.

Často nie je podstatné, ako sa dôjde k výsledku, ale podstatný je sám výsledok. Je viac-menej jedno, kto a ako robí, dôležitý je výsledok, vysvetľuje. Dôležité je, aby boli všetci spokojní. To tu je a to ma na tom veľmi baví.

Pri väčšine programátorských pozícií je jedno, či sa pracuje v kancelárii, vzdialene, počas dňa alebo večer. Ak dodáš to, čo je potrebné dodať, a neblokuješ ostatných ľudí v tíme, je jedno, kedy a ako svoju prácu robíš, hovorí Paulišin.

Jeho slová potvrdzuje aj prieskum náborovej spoločnosti Nymble, ktorá tento rok v auguste skúmala, aký vzťah majú špecialisti v IT k práci na diaľku. Z prieskumu, v ktorom sa zúčastnilo asi 300 IT respondentov, vyplynulo, že 81,5 % opýtaných vyhovovala práce na diaľku. A viac ako 73 % respondentov verí, že v remote work sú produktívnejší ako pri práci z kancelárie.

 

Zobrazit Galériu

websupport.sk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať