SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Unikátne riešenie chce vrátiť prírodu do miest pomocou 3D tlače

Technológie
0

Urban Reef, dizajnérska firma z holandského Rotterdamu, má za cieľ doslova oživiť mestá. Spoločnosť, ktorá sa zameriava na výskum a dizajn v oblasti adaptácie na zmenu klímy, cirkulácie vody a biodiverzity v zastavanom prostredí, „navrhuje a vytvára biotopy, ktoré podporujú rast a rozmanitosť viacerých druhov v mestskom prostredí“, uvádza sa na jej webovej stránke

Umelé útesy majú komplexnú geometriu navrhnutú pomocou algoritmu a vytlačenú 3D tlačou z poréznych materiálov vrátane mycélia, riečnych štrkov, morských mušlí a hliny. Tieto materiály umožňujú priechod vlhkosti a vytvárajú ideálne prostredie na rast organizmov. Umožňujú takisto odpojiť drenážne potrubia, vďaka čomu dažďová voda zostáva v miestnom ekosystéme.

Hoci tieto návrhy nemajú nahradiť stromy alebo iné druhy živej prírody, umožňujú návrat prírody do miest. Útesy sú určené na umiestnenie tam, kde nemožno vysadiť stromy, napríklad na ploché strechy a betónové priestranstvá.

Urban Reef založili krajinný architekt Pierre Oskam a počítačový dizajnér a architekt Max Latour. Oskam pôvodne dostal tento nápad počas pobytu v Portugalsku, kde získal doktorát z ekologického dizajnu. „V meste Porto a na vidieku bolo veľa prázdnych budov. Rastliny, ktoré som tam videl, sa jednoducho objavili samy od seba, čo im poskytlo dobrú šancu na prežitie. Mesto pozostáva z rôznych mikroklím a mňa zaujímalo, či by sme to mohli posilniť.“

SAMSUNG 042024 Advertisement

Útesy sú podobné živým stenám, jedinečný dizajn zhotovený 3D tlačou ich umožňuje integrovať do miest bez ľudského zásahu. Nielenže dobre vyzerajú, ale mohli by aj výrazne pomôcť ochladzovať planétu. Rastliny absorbujú škodlivé uhlíkové znečistenie vo vzduchu a zníženie týchto toxínov vytvára chladivý efekt. Navyše rastliny ochladzujú atmosféru aj uvoľňovaním vodnej pary, keď sa zahrejú, čo je proces podobný poteniu u ľudí. Ich pridávanie na miesta, kde nie je veľa stromov alebo inej prírody, by mohlo pomôcť vyriešiť problém tepelných ostrovov.

Zatiaľ čo 3D tlač väčšinou používa plast, tieto štruktúry využívajú organické materiály, vďaka čomu je ich proces 3D tlače ešte udržateľnejší. 

Zdroj: thecooldown.com

Úvodné foto zdroj: Photo Credit: @goinggreenmedia / Instagram

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať