SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

CEO Stability AI: Väčšinu programátorov v Indii do dvoch rokov nahradí umelá inteligencia

Spoločenské dopady
1

Väčšina externých programátorov v Indii príde o prácu počas najbližšieho roka alebo dvoch, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Stability AI Emad Mostaque. Je presvedčený, že vďaka umelej inteligencii teraz možno vyvíjať softvér s oveľa menším počtom ľudí. Podľa Mostaqua však nebudú všetci ovplyvnení rovnakým spôsobom. Je to v nemalej miere spôsobené rozdielnymi pravidlami a predpismi na celom svete. V krajinách s prísnejšími pracovnými zákonmi, ako je napríklad Francúzsko, bude takýto vplyv menej pravdepodobný. V Indii, povedal Mostaque, „outsourcovaní programátori až do tretej úrovne programovania budú v najbližšom roku alebo dvoch preč, zatiaľ čo vo Francúzsku len tak ľahko neprepustíte vývojára“.

Podľa správy agentúry Bloomberg je India domovom viac ako 5 miliónov programátorov, ktorí sú najviac ohrození vplyvom pokročilých nástrojov s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT. Druhá najväčšia ázijská krajina je hlavnou lokalitou pre spoločnosti, ktoré zadávajú prácu v back-office a iné úlohy do zahraničia. Technologické giganty zo Silicon Valley, banky z Wall Street, letecké spoločnosti a maloobchodníci sú zákazníkmi indických outsourcingových firiem.

Tata Consultancy Services (TCS), indická nadnárodná spoločnosť poskytujúca IT služby a poradenstvo, je najväčším poskytovateľom outsourcingu v krajine. Medzi ďalšie patria spoločnosti Infosys Wipro. TCS stavila na generatívnu AI a zaviazala sa vyškoliť viac ako 25 000 inžinierov na túto technológiu prostredníctvom služby Azure Open AI spoločnosti Microsoft. Mostaque zopakoval svoje predchádzajúce vyhlásenie, podľa ktorého o päť rokov „už nebudú žiadni programátori“, ale upozornil na to, že mal na mysli programátorov v tradičnom zmysle.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

„Prečo by ste mali písať kód tam, kde ho počítač dokáže napísať lepšie? Keď dekonštruujete programovanie od testovania chýb cez testovanie jednotiek až po ideové riešenie, umelá inteligencia to dokáže lepšie,“ povedal Mostaque. „Ale nebude to robiť automaticky, budú to "kopiloti" AI. To znamená, že na klasické programovanie bude potrebných menej ľudí, ale budú potom potrební na iné veci?“ Toto je otázka, ktorú musíme podľa Mostaqua pochopiť, pretože rôzne oblasti budú ovplyvnené rozlične.

Zdroj: cnbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nie je programátor ako programátor reakcia na: CEO Stability AI: Väčšinu programátorov v Indii do dvoch rokov nahradí umelá inteligencia

21.7.2023 09:07
Nie každý v Indii, kto si hovorí programátor, je naozaj programátor. Chvalabohu, že títo zmiznú.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať