SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Inovatívne solárne panely dokážu získať energiu z oboch strán

0

Bežný solárny panel sa spolieha na energiu, ktorá pochádza priamo zo slnka. Dnes však existuje aj iný druh solárneho panela, ktorý dokáže zachytiť energiu zo slnečného svetla, ktoré sa odráža od zeme, a teda prijíma energiu z oboch strán. Výrobcovia solárnych panelov uvádzajú, že tieto dvojstranné (bifaciálne) panely dokážu vyrobiť 11 – 23 % energie navyše v porovnaní s ich monofaciálnymi alebo jednostrannými náprotivkami. Dvojstranné solárne panely sa však nemontujú na strechy. Najlepšie fungujú na zemi, pretože prijímajú slnečné svetlo odrazené od povrchu planéty.

„Štandardné metódy inštalácie na strechy obytných budov často neumožňujú dostatočný prístup svetla k zadnej strane panelov, čím sa minimalizujú dodatočné výhody, ktoré môžu bifaciálne panely ponúknuť," uviedol Jake Edie, mimoriadny profesor na University of Illinois Chicago. Technológia bifaciálnych solárnych panelov existuje od 70. rokov minulého storočia, keď ju začal používať ruský vesmírny program, ale komerčne životaschopnou sa stala až nedávno, keď začala klesať cena solárnej energie.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Náklady na elektrickú energiu zo slnečného svetla sa v rokoch 2010 až 2020 znížili o 85 %. Výhody solárnej energie sú zrejmé, pretože pri výrobe elektrickej energie sa do atmosféry neuvoľňujú znečisťujúce látky, ktoré otepľujú planétu. To je dôležité, pretože spaľovanie uhlia, ropy a plynu produkuje 75 % priemyselných globálnych plynov znečisťujúcich ovzdušie, ktoré zamorujú atmosféru a zohrievajú planétu.

Spaľovanie špinavých zdrojov energie, ako je uhlie a plyn, má takisto obrovský vplyv na ľudské zdravie. V roku 2018 zdravotné a hospodárske náklady predstavovali 2,9 bilióna dolárov. Okrem environmentálnych a zdravotných prínosov prechodu na obnoviteľné zdroje energie štúdie ukázali, že „každý dolár investícií do obnoviteľných zdrojov energie vytvára trikrát viac pracovných miest ako priemysel fosílnych palív“.

Bifaciálne solárne panely sú o niečo drahšie ako tradičné monofaciálne, rozdiel sa však z dlhodobého hľadiska vyrovná, pretože vyrábajú viac energie. V priemere môže bifaciálny panel stáť o 10 až 20 centov na watt viac, ale výhody dlhodobých finančných úspor, energetickej účinnosti a zníženia znečistenia môžu stáť za krátkodobú investíciu.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať