SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

ChatGPT urobi z niektorých firiem víťazov a z iných porazených

Spoločenské dopady
0

Veľké jazykové modely sú vycvičené na obrovských objemoch dát a môžu vytvárať vlastné odborné texty, dokonca napodobňovať ľudskú reč. V súčasnosti sa vedú diskusie o tom, či technológia v štýle ChatGPT bude odrazovým mostíkom na veľký skok ľudstva vpred, alebo začiatkom nástupu strojov a konca civilizácie. Podľa pracovného dokumentu amerického Národného úradu pre ekonomický výskum by však niektoré spoločnosti mohli prinajmenšom zarobiť veľa peňazí skôr, ako sa tak stane.

Agentúra so sídlom v Cambridgei v Massachusetts zoradila 100 najväčších verejne obchodovaných firiem (na základe trhovej kapitalizácie) podľa miery ovplyvnenia ich zamestnancov technológiou ChatGPT. Čím väčšie ovplyvnenie, tým väčší je potenciál, že hodnota akcií firmy poskočí, keďže táto technológia zvyšuje produktivitu pracovnej sily.

Tu je 15 najväčších spoločností, ktoré by mohli vďaka ChatGPT rásť:

 1.     IBM     
 2.     Intuit     
 3.     Qualcomm     
 4.     Fiserv     
 5.     Nvidia     
 6.     S&P Global     
 7.     Broadcom     
 8.     Verizon     
 9.     Microsoft     
 10.     3M     
 11.     Advanced Micro Devices     
 12.     ServiceNow     
 13.     Adobe     
 14.     PayPal     
 15.     Thermo Fisher Scientific
   

Nie je prekvapujúce, že v mnohých prípadoch ide o firmy od vývoja softvéru až po výrobu polovodičov. Je zaujímavé, že najviac ovplyvnené sú špecifické profesie s nerutinnými kognitívnymi úlohami, ako sú napr. analýzy, a nie s rutinnými kognitívnymi úlohami, ako je napríklad počítanie podľa vzorcov. (Za zmienku stojí, že začiatkom tohto mesiaca sa šéf IBM vyjadril, že spoločnosť očakáva zmrazenie prijímania zamestnancov na pracovné miesta, ktoré by podľa nej mohla v najbližších piatich rokoch nahradiť umelá inteligencia, čo podľa odhadov predstavuje približne 7800 pracovných miest.)

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

V správe sa uvádza aj zoznam 15 spoločností, ktoré sú najmenej ovplyvnené ChatGPT, teda sú vystavené aj najmenšiemu riziku nahradenia pracovníkov takouto technológiou:

 1.     Starbucks    
 2.     McDonald’s     
 3.     Dollar General     
 4.     Target     
 5.     Walmart     
 6.     Lowe’s     
 7.     TJX Companies     
 8.     Costco     
 9.     Union Pacific     
 10.     CSX     
 11.     UPS     
 12.     Home Depot     
 13.     Tesla     
 14.     Northrop Grumman     
 15.     Mondelez International

Nie je prekvapením, že mnohé z nich pôsobia v maloobchode, ktorý je zameraný na kamenné predajne a vo veľkej miere sa spolieha na manuálne úlohy. Otázkou zostáva, či bude technológia typu GPT v nasledujúcich desaťročiach pomáhať pracovníkom, ako to urobil vynález kalkulačky v prípade matematikov, alebo ich urobí zbytočnými, keďže bude v okamihu vykonávať úlohy, na ktoré kedysi potrebovali byť ľudia v kancelárii celý pracovný deň od 9.00 do 17.00.

Zdroj: fastcompany.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať