SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Vivo X90 Pro / Úžasný fotoaparát v elegantnom tele

0

Vivo X90 Pro je najnovšia vlajková loď spoločnosti Vivo, ktorá ponúka niektoré zaujímavé špecifikácie a funkcie. Hlavné predajné argumenty sú výkonný fotoaparát a rýchle nabíjanie, ktoré umožňuje plné nabitie batérie za menej ako 30 minút.

SAMSUNG 022024 Advertisement  

Novinka je zaujímavá svojím dizajnom, ktorý sa odlišuje od ostatných smartfónov. Na zadnej strane sa nachádzala v našom prípade čierna (môže byť aj červená) vegánska koža, ktorá sa dobre drží v ruke a nezanecháva odtlačky prstov. V hornej časti je veľký kruhový ostrovček ukrývajúci pod sklom všetky kamery, pod ním je elegantný kovový deliaci pásik so štýlovým nápisom Extreme Imagination. Predná strana patrí zakrivenému displeju AMOLED s uhlopriečkou 6,78", pracovnou frekvenciou až 120 Hz a s rozlíšením 2800 × 1260 pixelov. O pohon sa stará výkonná čipová súprava MediaTek Dimensity 9200 s vlastným čipom V2 na spracovanie obrazu a akceleráciu výpočtov s umelou inteligenciou. Ten pracuje s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom typu UFS4. Zariadenie je vybavené dvojitým slotom na kartu micro SIM a nepodporuje pamäťové karty, aj keď pri veľkosti interného úložiska to bude sotva niekomu prekážať. O napájanie sa stará batéria s kapacitou 2435 mAh, ktorá však pracuje s dvojnásobným napätím (7,78 V) oproti bežným smartfónom s napätím 3,89 V. Na porovnanie, jej ekvivalentná kapacita je 4870 mAh, teda 18,94 Wh. Aj vďaka tomu môže byť zariadenie vybavené ultrarýchlym nabíjaním s výkonom 120 W (príslušnú nabíjačku dostanete v balení), ktoré umožňuje plne nabiť batériu za menej ako 30 minút. Nabíjanie je štandardne nastavené na 50 W (balanced) a takzvané flash nabíjanie treba zapnúť v menu. Potom už zostane zapnuté. Pri bežnom nabíjaní je na predĺženie životnosti batérie lepšie používať 50 W, rovnaký výkon má aj bezdrôtové nabíjanie.

Systém pracuje pod taktovkou Funtouch OS 13, ktorý má niektoré zaujímavé funkcie, ale aj niekoľko chybičiek. V niektorých prípadoch agresívne zastavuje úlohy na pozadí, čo môže spôsobiť nežiaduce správanie a výkonnostné problémy. Rovnako neumožňuje prácu s niektorými správcami hesiel. Naopak, medzi zaujímavé funkcie patrí napríklad klonovanie aplikácií a spustenie multitaskingového režimu. Vcelku je prostredie pekné a dobre ovládateľné a vďaka výkonnému hardvéru aj veľmi svižné.

 Asi najzaujímavejšia časť tohto telefónu je kamera, respektíve kamery. Na zadnej strane nájdete rovno tri: hlavnú kameru Sony 50 Mpx IMX989 s veľkým jednopalcovým senzorom, 50 Mpx IMX758 s portrétovým objektívom s 2× optickým zoomom v porovnaní s primárnym a 12 Mpx širokouhlú kameru IMX663. Na prednej strane je 32 Mpx selfie kamera. Hlavná kamera poskytuje výborné výsledky vďaka veľkému senzoru a prirodzenému efektu rozostrenia pozadia. Telefón obsahuje aj režim nočnej fotografie a ručné nastavenia parametrov. Kvalita záberov dostala prednosť pred extrémnym priblížením, takže si musíte vystačiť s 2× ­zoo­mom, ktorý však postačuje na všetky bežné situácie. Fotoaparát patrí k súčasnej špičke na trhu. Pri fotení vo dne poskytuje vynikajúce, dobre vyvážené fotky s vysokou ostrosťou, ktoré obstoja aj pri pozeraní na 43" 4K monitore. Automatické zaostrovanie automaticky sleduje oko, hlavu alebo postavu. Najväčšie a veľmi príjemné prekvapenie sú nočné fotky. Sú výborne prekreslené, s vysokou ostrosťou a veľmi dobre potlačeným šumom, bez straty detailov. V ponuke sú aj zaujímavé nočné režimy ako Astro na fotenie hviezd alebo Super mesiac na vytváranie zaujímavých kompozícií s mesiacom, ale aj režimy s dlhou expozíciou s viacerými prednastavenými voľbami vrátane fotenia ohňostrojov alebo dráh hviezd. Vďaka veľkému snímaču možno vytvoriť ­naozaj veľmi zaujímavé zábery na profesionálnej úrovni. Samozrejme, to už vyžaduje použitie statívu na mobil. Veľmi dobre je na tom aj video. V 4K 30p alebo 60p je obraz kvalitný, dobre prekreslený a s vysokou ostrosťou. Pri silnejšom svetle by to však chcelo trochu korekcie, ktorú zariadenie neponúka. K dispozícii sú aj rôzne farebné profily alebo HDR záznam, no všetko iba v rozlíšení 1080 30p, čo považujem trochu za faux pas. Vo vlajkovej lodi by človek čakal, že tieto funkcie budú použiteľné aspoň v 4K 30p.

Vivo X90 Pro možno odporúčať ľuďom, ktorí hľadajú telefón s vynikajúcim fotoaparátom, kvalitným displejom a vysokým výkonom. Výdrž patrí k lepšiemu priemeru, ale vysokovýkonné nabíjanie to dokáže vyrovnať. Pri väčšej záťaži treba počítať s výraznejším zahrievaním zariadenia. Ak sa vám páči jeho dizajn a najmä fotoaparát, určite stojí za zváženie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, výborný displej, 1" snímač fotoaparátu, bohaté možnosti nastavenia, 256 GB vstavaná pamäť, rýchlonabíjačka 120 W aj obal v balení
- Občas nepredvídateľné správanie

PARAMETRE:

• Model Vivo X90 Pro 5G, rozmery 164 × 74 × 9 mm, operačný systém Funtouch OS 13 (založený na Android 13), procesor MediaTek Dimensity 9200, displej: 6,78" 120 Hz OLED, 1260 × 2800, Q9 RAM: 12 GB, úložisko: 256 GB, batéria: 4870 mAh, porty: USB Type-C, predný fotoaparát: 32 Mpx, zadné fotoaparáty: 50 Mpx, 1" snímač (OIS, f/1,75), 50 Mpx portrét (f/1,6), 12 Mpx širokouhlý (f/2,0), pripojenie: Wi-Fi, bluetooth 5.3, 5G, farby: Vegan Leather Legendary Black, hmotnosť: 215 g, nabíjanie: 120 W káblové, 50 W bezdrôtové, odolnosť IP68 proti prachu a vode 

• Cena: 1099 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať