SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Chirurgovia budú pri odstraňovaní nádorov používať inteligentné okuliare aby boli presnejší

0

Vedci z Washingtonovej univerzity v St. Louis vyvinuli okuliare, ktoré pomôžu chirurgom pri odstraňovaní rakovinových nádorov. Počas operácie je totiž aj za pomoci vysokovýkonných mikroskopov veľmi ťažké rozlišovať rakovinové bunky od tých zdravých.

Pri použití týchto okuliarov rakovinové bunky svietia namodro po tom, čo sa do tela pacienta vstrekne špeciálna kontrastná látka (indocyanínová zeleň), ktorá sa zameriava na rakovinové bunky. Túto látku schválil úrad FDA (Food and Drug Administration). Vedci však úrad požiadali aj o schválenie ďalšieho molekulárneho chemického činidla, ktoré by sa dalo použiť v spojení s okuliarmi a zostávalo by v rakovinových bunkách dlhší čas.

operacia.jpg

Je známe, že odstránenie rakovinových buniek je veľmi náročné a často sa to nepodarí na prvýkrát, je potrebná ďalšia operácia. Nové okuliare by mohli eliminovať potrebu reoperácie pacienta. Ten by tak bol ušetrený od stresu, navyše by sa tak šetrili aj náklady a čas.

Zatiaľ je technológia v raných fázach vývoja. V pilotných štúdiách sa uskutočnili úspešné testy na laboratórnych myšiach. Prvýkrát túto pomôcku použila Dr. Julie Margenthalerová pri operácii prsníka. Prisudzuje jej veľkú budúcnosť, v súčasnosti sa totiž operácia prsníka musí v 20 - 25 % prípadov opakovať. V štúdii publikovanej v Journal of Biomedical Optics vedci uviedli, že týmto spôsobom sa im podarilo zistiť aj malé nádory s priemerom 1 mm.


Zdroj: gizmodo.com
news.wustl.edu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať