SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Čína chce postaviť gigantickú 180 metrov vysokú priehradu iba pomocou robotov a umelej inteligencie

Výskum a vývoj
1

Čína chce do dvoch rokov postaviť vodnú priehradu bez využitia ľudskej práce, iba s využitím umelej inteligencie a stavebných robotov. Priehrada Yangqu na Tibetskej náhornej plošine má byť zostavená vrstva po vrstve, teda podobne ako pri 3D tlači. Informoval o tom denník The South China Morning Post. Priehrada Yangqu bude vysoká 180 metrov. Ak sa tento ambiciózny projekt dokončí, pôjde pravdepodobne o najvyššiu stavbu na svete postavenú pomocou procesov 3D tlače.

Súčasný rekord drží dvojposchodová kancelárska budova v Dubaji, ktorá je vysoká 6 metrov. V Yangqu bude centrálny systém umelej inteligencie podľa vedcov dohliadať na masívnu automatizovanú montážnu linku, ktorá sa začína flotilou bezpilotných nákladných vozidiel používaných na prepravu stavebných materiálov do jednotlivých častí staveniska. Keď bude vrstva hotová, roboty pošlú informácie o stave výstavby späť do systému umelej inteligencie.  

Systém AI a armáda robotov pomôžu eliminovať ľudské chyby, navyše umožnia, aby práce na stavenisku prebiehali nepretržite bez obáv o bezpečnosť ľudských pracovníkov. Podľa vedcov dokončená priehrada Yangqu bude Číne ročne dodávať 5 miliárd kilowatthodín elektrickej energie. V prípade úspechu by táto stavebná metóda mohla poskytnúť vzor pre iné stavebné projekty, napríklad výstavbu ciest.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Niečo viac o škodlivosti priehrad pre ekosystém reakcia na: Čína chce postaviť gigantickú 180 metrov vysokú priehradu iba pomocou robotov a umelej inteligencie

12.5.2022 13:05
https://youtu.be/yISdTvCRA4s?t=2674
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať