S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Čína údajne buduje vo vesmíre solárnu elektráreň, ktorá bude posielať energiu na Zem

Technológie
3

Čínska akadémia vesmírnej technológie pracuje na orbitálnej elektrárni, ktorá bude zachytávať slnečnú energiu vo vesmíre a prenášať ju na Zem. Táto elektráreň bude schopná využívať solárnu energiu, aj keď je Zem zahalená v oblakoch, pretože jej fotovoltické pole sa bude pohybovať vysoko nad povrchom a nebude ovplyvnené nijakým počasím.

Testovacia prevádzka zariadenia, ktoré bude dodávať čistú energiu z vesmíru, by sa mala začať v roku 2025. Samozrejme, pre takúto vesmírnu elektráreň je najväčší problém dostať energiu na Zem. Názory vedcov na riešenie sa rôznia. Podľa novín The Sydney Morning Herald  v súčasnosti platí plán, podľa ktorého by elektráreň mala zachytiť svetlo zo Slnka a potom prenášať elektrinu do pozemského zariadenia vo forme mikrovĺn alebo lasera. Odtiaľ by sa energia mohla používať rovnako, ako keby bola generovaná bežnými pozemskými prostriedkami.

Ak testy dopadnú dobre a prenos energie pomocou lúčov bude fungovať tak, ako má, čínski vedci plánujú otestovať a spustiť väčšie a výkonnejšie zariadenie do roku 2050.

Okrem dodávok čistej energie by takéto orbitálne elektrárne mohli poslúžiť aj pri prieskume vesmíru. Ak bude energetický lúč dostatočne presný, mohol by poháňať kozmické lode letiace hlbšie do vesmíru.

Zdroj: sciencealert.com

redakcia

Všetky autorove články
solarna elektraren Zem slnko vesmir Čína

3 komentáre

James Bond reakcia na: Čína údajne buduje vo vesmíre solárnu elektráreň, ktorá bude posielať energiu na Zem

21.2.2019 09:02
Dobry namet na dalsiu cast. Aha... nie.... to tu uz bolo.
Reagovať

kopu slov o nicom reakcia na: Čína údajne buduje vo vesmíre solárnu elektráreň, ktorá bude posielať energiu na Zem

20.2.2019 14:02
kopu slov o nicom
Reagovať

Alebo reakcia na: Čína údajne buduje vo vesmíre solárnu elektráreň, ktorá bude posielať energiu na Zem

20.2.2019 09:02
Alebo by to mohlo sluzit ako orbitalna zbran. Kopec energie prenasanej laserom alebo mikrovlnnym lucom, na co by sa to asi tak dalo pouzit? Hmm ....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať