SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Codespaces: Všetko sa presúva do cloudu, už aj programovanie. A stačí vám na to len tablet

0

V poslednom desaťročí bol desktopový softvér čoraz viac nahradzovaný webovými aplikáciami dostupnými cez prehliadače. Hudba sa presunula z iTunes do Spotify, spracovanie textov sa presunulo online do Dokumentov Google a Office 365 a pod. Vývoj pre web si však vyžaduje primerane výkonné počítače. Hoci nástroje na úpravu kódu, ako sú Glitch a CodePen, umožnili vývojárom pracovať na webe, zložitejšie programátorské jazyky zostali pevne spojené s počítačovým softvérom.

Populárna platforma na vývoj softvéru GitHub sa pravdepodobne chystá zmeniť tento stav. Spoločnosť vlastnená Microsoftom v týchto dňoch predstavila nový editor kódov s názvom Codespaces, ktorý funguje úplne vo webovom prehliadači bez ohľadu na to, aké zariadenie používate. Codespaces má na webe GitHub tlačidlo, pomocou ktorého sa jedným kliknutím dostanete do online vývojového prostredia.

Pretože GitHub je priestor, kde veľa vývojárov pristupuje k svojim kódom a ukladá ich bez ohľadu na to, ktoré programovacie prostredie používajú, je to vhodné miesto na spustenie editora kódov.  Na zariadenie pritom netreba nič inštalovať. Codespaces však nie je iba editor kódu, umožňuje vám takisto vopred nakonfigurovať všetky zdroje, ktoré potrebujete pri práci na projekte, ako napríklad PHP server či Redis cache.

Kontajnery, ktoré spopularizovala spoločnosť Docker, umožňujú zabaliť funkčnosť servera do malých, odľahčených modulov, ktoré možno kombinovať a zostaviť tak vývojové prostredie. Presunutím programovania do cloudu sa takisto otvárajú dvere k prepojeniu vývojárskych skúseností. Funkcia Live Share, ktorá funguje podobne ako zdieľaný dokument Google, umožňuje vzdialeným vývojárom spolupracovať na problémoch prostredníctvom zabudovaného zvukového a textového četu.

Zlatý klinec Codespaces je však funkcia, ktorá vývojárom umožňuje na diaľku používať svoje existujúce desktopové inštalácie Microsoft Visual Studio Code, nech sú kdekoľvek, a to aj vtedy, ak nemajú k dispozícii dostatočne výkonný počítač. Na cestách sa tak môžu pomocou tejto funkcie pripojiť k svojmu prostrediu Visual Studio Code a používať webový editor v cloude s rovnakými nastaveniami, doplnkami a dokonca aj farebnými schémami, akoby pracovali na svojom lokálnom stroji.

Výhoda Codespaces je v tom, že je priamo integrovaný do GitHubu. Produkty ako Codespaces sú prínosom pre ľudí, ktorí používajú odľahčené zariadenia, ako sú chromebooky alebo iPady, kde sú obmedzenia pre softvér, ktorý môžu používatelia na tieto zariadenia nainštalovať. Cloudový softvér tieto obmedzenia obchádza a zariadenie, ktoré používate na programovanie, je v podstate irelevantné, pokiaľ máte pripojenie na internet. Ak je vaše vývojové prostredie v cloude, nezáleží na tom, či píšete program na MacBooku Pro, iPade, alebo 200-dolárovom chromebooku.

Zdroj: onezero.medium.com.

Redakcia

Všetky autorove články
Cloud web internet online tablet pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať