SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Creative SXFI Air a SXFI Air C: Kvalitné slúchadlá s personalizovaným priestorovým zvukom

0

Tvorcovia hudobných nahrávok aj rozhlasových dramatizácií ich mixujú tak, aby poskytli maximálny zážitok pri klasickom počúvaní cez dva stereofónne reproduktory. Ak takúto nahrávku počúvate cez slúchadlá, znie trochu inak. Moderné slúchadlá, prípadne slúchadlové zosilňovače využívajú na prispôsobenie zvuku na reprodukciu cez mušle slúchadiel výkonné signálové procesory, takže reprodukcia, respektíve jej priestorové atribúty sú vernejšie. Spoločnosť Creative v tom zašla ešte ďalej a jej nová technológia Super X-Fi berie do úvahy aj tvar zvukovodov a hlavy.

Na testovanie sme mali dve verzie slúchadiel Creative SXFI Air a Creative SXFI Air C. Z hľadiska akustických vlastností sú rovnaké. Variant s prívlastkom C je určený pre hráčov, či už na PC, alebo konzolách, takže sa predpokladá, že budú stále pripojené cez kábel USB, cez ktorý je zároveň napájaná aj elektronika slúchadiel. Súčasťou balenia je aj mikrofón na ohybnom ramene. Energie pri napájaní cez USB je dosť, takže svietiace farebné prstence po vonkajšom obvode mušlí môžete nechať stále rozsvietené. Slúchadlá fungujú perfektne na Xboxe aj PS4. Dokonca sa dajú pripojiť aj k smartfónom pomocou kábla s konektormi USB-C a micro USB. Slúchadlá Creative SXFI Air C možno pripojiť aj pomocou klasického kábla s 3,5 mm konektorom jack, ale vtedy sa nedá zapnúť technológia Super X-Fi, pretože slúchadlá nemajú batériu a elektronika nemôže byť napájaná. Slúchadlá Creative SXFI Air sú určené na všeobecné použitie, pripájajú sa cez bluetooth a majú vstavanú batériu. Mušle s pamäťovou penou a látkovým poťahom sú veľmi príjemné aj pri dlhšom počúvaní. Prítlak hlavového mosta potiahnutého koženkou mohol byť vďaka koncepcii over-air pomerne jemný. Ovládacie prvky sú sústredené na ľavej mušli.

Najzaujímavejšiu časť – skúsenosti s technológiou Super X-Fi – sme si nechali na koniec recenzie. Pomocou mobilnej aplikácie, ktorá je k dispozícii pre Android aj iOS, si poslucháč odfotí tvár spredu a obidve uši. Stačí tvár, prípadne ucho umiestniť tak, aby boli na naznačenom mieste, a automaticky sa zosnímajú. Zvládnete to aj sami pri zrkadle. Takýmto spôsobom sa získajú údaje o priestorovej dispozícii tvaru zvukovodov. Následne sa tieto údaje spracujú a vytvorí sa váš osobný profil. Ten sa potom prenesie do slúchadiel. V základnom variante cez bluetooth, vo variante SFXI Air C treba pripojiť smartfón cez kábel USB. Zvukový profil sa potom použije pri reprodukcii zvuku tak, aby zvuk upravený signálovým procesorom v sústave mušľa – vonkajšie ucho vytvoril čo najlepší akustický a priestorový dojem, počúvate teda personalizovaný zvuk, vygenerovaný na základe jedinečnosti akustickej sústavy vašich zvukovodov.

Subjektívne hodnotenie kvality počúvania začnem s vypnutým režimom SXFI. Vďaka 50 mm akustickým meničom je reprodukcia príjemná, s vyváženým obsahom basov. Pri niektorých žánroch bolo treba trochu stiahnuť výšky, ktoré sa subjektívne zdali ostrejšie, ako by mali byť. Obohatenie zvuku o personalizovaný priestorový profil vám v niektorých žánroch navodí dojem, ako keby ste boli priamo na scéne medzi účinkujúcimi. A v tom je niekedy problém. Koncerty totiž počúvate tak, že ste v určitej vzdialenosti pred pódiom. Inokedy sa vám bude reprodukcia zdať zvláštna. Aj keď lepšia, ale zvláštna. To v prípade, ak počúvate skladby, ktoré dobre poznáte a už ste si zvykli na ich zvukový aranžmán. Úplne iná je situácia v prípade filmov, tam sú priestorové efekty veľmi plastické a rozdiel po zapnutí SXFI je najmarkantnejší. Podobné je to aj pri sprievodnom zvuku hier, no tam na rozdiel od filmov tvorcovia zvukových efektov predpokladali, že minimálne polovica hráčov používa slúchadlá.

Tak či onak, Super X-Fi je pionierska technológia, určite bude na základe pripomienok používateľov zlepšovaná, ale aj v aktuálnej verzii obohacuje priestorový zážitok z reprodukcie niektorých hudobných a scénických žánrov.

Verdikt: Slúchadlá s výborným zvukom a možnosťou personalizácie priestorovej reprodukcie.

Technické parametre (SXFI Air):

Priemer akustického meniča 50 mm; impedancia 32 ohmov; frekvenčný rozsah: 20 Hz – 20 kHz; výdrž na batériu 10 hodín, hmotnosť 338 g

Cena: SXFI Air 159 EUR, SXFI Air C 129 EUR

+ kvalitný zvuk, príjemné nosenie, atraktívny dizajn, vynikajúce priestorové podanie SXFI pre niektoré žánre, podľa vkusu
- pre niektoré žánre je lepšie SXFI vypnúť

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
technológie sluchadla kvalita dizajn

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať