SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

DJI MIC 2 / Ešte lepšie, ešte viac

0

 DJI Mic 2 je už druhou generáciou bezdrôtového mikrofónového setu pre kameramanov, vlogerov, novinárov a vôbec všetkých, ktorí potrebujú kvalitný záznam zvuku a miniatúrne rozmery. DJI Mic 2, samozrejme, vychádza zo svojho predchodcu, ale pridáva niekoľko zásadných zlepšení. S vysielačom, respektíve mikrofónom systému Mic 2 sa používatelia značky DJI mali možnosť po prvýkrát stretnúť po uvedení stabilizovanej kamery Osmo Pocket 3, s ktorou sa dodáva v rámci súpravy Creator Combo. To odhaľuje v podstate prvú novinku v systéme Mic 2, ktorou je pripojenie cez bluetooth. Zatiaľ čo súprava DJI Mic používala iba proprietárne pripojenie vysielačov k prijímaču, vysielače Mic 2 umožňujú prostredníctvom bluetooth pripojenie v podstate k ľubovoľnému zariadeniu, ktoré podporuje pripojenie bluetooth mikrofónu. Mikrofón tak môžete priamo pripojiť k mobilu, PC, hernej konzole, ale aj ku kamerám Osmo Pocket 3, Osmo Action 4 a ďalším.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Ak chcete možnosti súpravy využiť naplno, na to je tu nabíjacie puzdro, do ktorého sa zmestí prijímač, dva mikrofóny a dve redukcie na pripojenie k mobilným zariadeniam cez USB-C alebo Lightning. Mikrofóny sú v tomto prípade prepojené s prijímačom proprietárnym spojením a po otvorení puzdra sú automaticky spárované. V rámci dodaného príslušenstva nájdete ešte nabíjací kábel USB-C, prepojovací káblik 3,5 mm – 3,5 mm ku kamere, dvojicu protivetrových ochrán (mačičiek) na mikrofóny a vrecko na prenášanie. V súprave nie sú klopové mikrofóny s káblikmi, ale možno ich použiť. Každý z vysielačov obsahuje aj 3,5 mm konektor. Redukcie na mobil sa zasúvajú do slotu na zadnej strane prijímača, takže slúžia zároveň ako držiak. Držiak na kameru je naspodku prijímača napevno. Prijímač sa pripája ku kamere dodávaným 3,5 mm káblikom. Tu je novinkou, že pomocou tohto káblika sa prijímač po vypnutí kamery tiež vypne, aby šetril energiu v batérii. Obidva mikrofóny sa môžu pochváliť schopnosťou interného nahrávania až 14 hodín bez kompresie, ale celkový prevádzkový čas Mic 2 až 18 hodín predstavuje 20 % nárast oproti pôvodnému Mic so životnosťou 15 hodín, čo je ideálne na dlhé nahrávania alebo zábery na mieste. Novinkou pri Mic 2 je interné nahrávanie zvuku s 32-bitovou plávajúcou čiarkou, čo umožňuje záznam zvuku vo vysokej kvalite na ďalšie spracovanie.

Žiaľ, rovnako ako u predchodcu aj tu je priložený 3,5 mm káblik iba vo forme obyčajného a navyše nie veľmi poddajného kábla, s ktorým sa horšie manipuluje. Lepší by bol skrútený káblik.

Z predchodcu je prevzatý spôsob uchytenia mikrofónov. Tie majú na tele kovové štipce, ktorými sa pripínajú na oblečenie. K nim sú dodané silné štvorcové magnety, vďaka ktorým možno mikrofóny pripevniť aj cez oblečenie. To sa hodí, ak má hovoriaci napríklad tričko, sako alebo niečo podobné. Magnety poslúžia aj ako provizórny stojanček, na ktorý možno mikrofón postaviť, ak ho chcete dať hoci na stôl.

Trocha horšia správa je, že nabíjacie puzdro je o dosť väčšie, respektíve dlhšie ako predchodca. Je to spôsobené tým, že prijímač je dlhší, keďže dostal nový, väčší 1,1" displej OLED (pôvodne 0,95") a nový mechanický volič, ktorý pomocou otáčania a stláčania umožňuje jednoduché ovládanie a jemné nastavenie zosilnenia, hlasitosti aj funkcií zariadenia. Toto ovládanie je veľmi šikovné a rýchle.

Jednotlivé komponenty možno nabíjať aj samostatne cez vlastný port USB-C, praktickejšie je to však v nabíjacom puzdre. To slúži aj na rýchle spárovanie vysielačov s prijímačom. Stačí všetko zasunúť do puzdra, zavrieť ho a otvoriť. Všetky komponenty sa automaticky zapnú a spárujú. Na dotykovom displeji OLED prijímača sa rozsvieti pripravenosť, stav aj voľná pamäť v každom z mikrofónov. Ak pracujete na väčšiu vzdialenosť alebo v priestore, kde by mohlo dochádzať k rušeniu, môžete si zaznamenávať záložný záznam. Ten sa dá spustiť z prijímača pre každý mikrofón zvlášť, ale aj tlačidlom na mikrofóne. Vďaka tomu možno každý z mikrofónov použiť aj ako samostatný záznamník, navyše s vysokokvalitným 32-bitovým záznamom. To je veľmi zaujímavá a nie príliš bežná funkcia a výrazne to rozširuje možnosti využitia. Súpravu, pochopiteľne, môžete používať s jedným alebo oboma mikrofónmi súčasne. Významnou výhodou sú tri prevádzkové režimy, Mono – záznam z oboch mikrofónov sa mixuje do jednej stopy, záznam je stereofónny s rovnakým zvukom v oboch kanáloch. Stereo – každý mikrofón sa zaznamenáva separátne do jedného kanála, takže mix oboch zvukov si môžete ľubovoľne upraviť v postprodukcii. Poradie kanálov si môžete nastaviť, ak chcete využívať stereo efekt. Veľmi zaujímavý je režim Mono with Safe channel, ktorý je podobný ako Mono, ale do jedného kanála nahráva štandardný záznam, mix oboch kanálov, a do druhého rovnaký záznam, ale s nastavením -6 dB. To vám zabezpečí, že aj keď máte úroveň záznamu nastavenú chybne a mohlo by dochádzať v niektorých prípadoch k prebudeniu úrovne, druhý záznam s nižšou úrovňou to vyrieši. Všetky funkcie súpravy možno nastaviť veľmi jednoducho pomocou prehľadného dotykového displeja na prijímači.

Mikrofóny poskytujú kvalitný, dynamický a čistý zvuk bez rušenia. Príjemne prekvapila účinnosť protivetrových „mačičiek“, ktoré sa teraz upevňujú na mikrofóny veľmi jednoducho – zasunutím do zdierky jacku. Smerová charakteristika je guľová, takže pri nahrávaní neprekáža ani bežný okolitý hluk. Mikrofóny využívajú šifrovaný digitálny prenos v pásme 2,4 GHz a majú vysokú odolnosť proti rušeniu. Vo voľnom priestranstve sa uvádza dosah až 250 m. To, samozrejme, platí iba pre prenos vysielač – prijímač. Pri pripojení cez bluetooth sa dosah skráti asi na 15 – 25 m. V praxi sme sa nestretli so žiadnymi výpadkami signálu. Súpravu sme testovali so smartfónom Samsung Galaxy S22 Ultra, s kamerami Panasonic Lumix GH5 MII, Lumix GH6 aj so stolovým PC. Vo všetkých prípadoch boli výsledky vynikajúce. Dobrá správa je aj vysoká výdrž na batériu, a to až 5,5 h pri mikrofónoch a 5 h pri prijímači. S energiou v puzdre tak máte k dispozícii až 18 hodín práce.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita zvuku, možnosti pripojenia, odolnosť proti rušeniu, obsluha, vybavenie, výdrž
- Káblik na kameru mohol byť krútený

PARAMETRE:

Rozmery: vysielač/mikrofón 46,06 × 30,96 × 21,83 mm, prijímač 47,44 × 32,21 × 17,35 mm, nabíjacie puzdro 103,06 × 61,87 × 41,50 mm, frekvenčný rozsah 50 – 20 000 Hz, batéria: vysielač 1,39 Wh, nabíjanie 70 min, výdrž 5,5 h, prijímač: 1,23 Wh, nabíjanie 70 min, výdrž 5 h, nabíjacie puzdro: 11,7 Wh, nabíjanie 2 h 40 min, plné nabitie zariadenia 1,8×

Cena: 349 EUR

HODNOTENIE:  10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať