SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

DJI Mavic 3 Classic / Lacnejší braček, ktorý sa vyplatí

0

DJI prichádza s ďalšou novinkou, ktorou poteší všetkých milovníkov dronov a hlavne tých, ktorí to myslia vážne s filmovaním. Po uvedení modelov Mavic 3 a Mavic 3 Cine v roku 2021, ktoré dodnes v podstate nemajú porovnateľnú konkurenciu, prichádza s trochu odľahčenou verziou Mavic 3 Classic. Žiaľ, názvom tohto modelu DJI pokračuje vo svojej nie príliš vítanej tradícii chaosu v označovaní svojich modelov, ktorý komplikuje zákazníkom orientáciu v jeho modelových radoch. Model mal byť nazvaný skôr Light alebo Basic, aby to vyjadrovalo jeho nižšie postavenie v modelovom rade. Ale čo už, poďme sa radšej na novinku pozrieť zblízka.

SAMSUNG 022024 Advertisement

Mavic 3 Classic prichádza s nižšou cenou ako jeho predchodcovia, za čo môže hlavne absencia druhej kamery so zoomom. Našťastie tu však stále zostalo hlavné lákadlo celej série Mavic 3, kamera Hasselblad s rozlíšením 20 Mpx a snímačom s veľkosťou 4/3". To je v podstate jediný rozdiel oproti modelu Mavic 3. V porovnaní s modelom Mavic 3 Cine, samozrejme, chýba vstavaný 1 TB disk SSD a možnosť nahrávania vo formáte Apple ProRes. To sú však veci, ktoré veľká väčšina používateľov aj tak nevyužije.

Vďaka naozaj úžasnému fotoaparátu Hasselblad so snímačom 4/3" CMOS môžete fotiť v JPEG alebo 12-bitovom RAW s rozlíšením 20 Mpx, natáčať video 4K/120p alebo až 5,1K 30p v normálnom, HLG alebo 10-bitovom D-log režime s dátovým tokom až 200 Mb/s. Kamera s označením Hasselblad L2D-20C má rozlíšenie snímača CMOS 20 Mpx a fixnú ohniskovú vzdialenosť 12 mm, čo je v prepočte na plný formát 24 mm. Zvláda dynamický rozsah až 12,8 clonových čísel. Čo je v rámci dronov pomerne unikátne, kamera využíva mechanickú clonu s rozsahom f/2,8 – f/11. To umožňuje vytvárať veľmi kvalitné výstupy foto a video aj v náročnejších svetelných podmienkach a kreatívne pracovať so svetlom. Okrem kamery ponúka Mavic 3 Classic všetky funkcie letu a bezpečnosti pôvodných modelov vrátane APAS 5.0 na predchádzanie kolízii, ActiveTrack 5.0 na sledovanie objektov, GEO 2.0 geofencing, pokročilé návratové vzory letu domov a Quickshots. Mavic 3 Classic určite nie je dron pre začiatočníkov ani na rekreačné lietanie, ale vďaka týmto pokročilým funkciám letu a bezpečnosti ho môžu pokojne prevádzkovať aj úplní začiatočníci, aj skúsení piloti. Riadiaci a stabilizačný systém pracuje s extrémnou presnosťou, vďaka čomu umožňuje vytvárať fotky s dlhým expozičným časom alebo veľmi stabilné časozberné a hyperlapse videá. Kameru možno skloniť o 90° dole a až o 35° nahor.

Novinka má identický dizajn a konštrukciu ako pôvodné modely a hmotnosť 895 g, teda rovnakú ako Mavic 3. Výrobca síce deklaruje čas letu až 46 minút, v reálnych podmienkach však dosahuje 30 – 35 minút, čo je stále úctyhodná hodnota. DJI Mavic 3 Classic je k dispozícii s rôznymi ovládačmi. DJI RC smart ovládač s 5,5-palcovým dotykovým displejom stojí za zváženie, pretože nie je oveľa drahší ako súprava DJI RC-N1. DJI RC-N1 je rovnaký ovládač, ktorý je k dispozícii s Mavic Mini 3 Pro, Mavic Air 2 a Air 2S, a nemá displej, ale namiesto toho ponúka držiak telefónu navrchu ovládača.

Novinkou je funkcia tempomat, ktorá umožňuje dlhšie prelety vykonávať bez toho, aby ste museli stále držať ovládací joystick. Táto funkcia je veľmi užitočná aj pri filmovaní, ponúka možnosť vytvárať dlhšie plynulé zábery bez kolísania rýchlosti. Ovládanie tempomatu si môžete namapovať na niektoré z programovateľných tlačidiel, ja som použil tlačidlo C2 na spodnej časti ovládača. Potom stačí dron rozbehnúť na požadovanú rýchlosť a stlačiť tlačidlo. Dron potom udržuje zapamätanú rýchlosť. Ostatné funkcie nie sú obmedzené, takže stále môžete ovládať otáčanie aj ostatné pohyby. Tempomat vypnete rovnakým tlačidlom. Ako pri ostatných verziách využíva ovládač novú verziu prenosového systému OcuSync 3+ s prenosom videa 1080 60p na vzdialenosť až 15 km.

Navigácia získava svoju polohu od satelitov GPS, Glonass a Beidou. Okrem GPS sa systém dokáže orientovať vďaka vizuálnym polohovacím senzorom smerujúcim nadol, aby ho udržali na svojom mieste. Dron je rovnako ako iné modely od DJI vybavený aj varovným systémom AirSense ADS-B, ktorý deteguje lietadlá v okolí. Pri priblížení lietadla sa na displeji zobrazí varovanie, ktoré pilota dronu upozorní na jeho prítomnosť. Mavic 3 takisto podporuje Aeroscope Remote ID, druh poznávacej značky pre drony. Vysiela polohu dronu v súlade s požiadavkou FAA stanovenou s účinnosť od roku 2023. Tento systém sa pripravuje aj pre Európu, takže je dobré, že novinka je na to pripravená. Systém umožňuje zodpovedným orgánom lokalizovať váš dron, ak letí v obmedzenom vzdušnom priestore. 

Dron má odolnosť proti rýchlosti vetra až 12 m/s. Za bezvetria v režime šport lieta rýchlosťou až 75 km/h.

Systém Advanced Pilot Assistance (APAS) 5.0 analyzuje údaje zo šiestich objektívov rybie oko a dvoch širokouhlých snímačov na detekciu prekážok vo všetkých smeroch. Pri nastavení obchádzania sú k dispozícii dva režimy: Normal a Nifty. Možnosť Nifty je navrhnutá tak, aby poskytovala hladší let pri detekcii prekážok, ale pri väčšom riziku havárie ako režim Normal. Počas testovania režim Nifty dobre zvládol let dronu pozdĺž lesnej cesty. Ďalšie bezpečnostné funkcie zahŕňajú pokročilý návrat domov (Advanced Return to Home), ktorý skenuje priestor až do vzdialenosti 200 metrov vo všetkých smeroch, aby určil najbezpečnejšiu a najefektívnejšiu cestu späť k miestu štartu. Na jednoduché natáčanie profesionálne vyzerajúceho videa poskytuje funkcia QuickShots pohyby kamery vrátane Rocket, Circle, Dronie a Helix. Ďalšia nová funkcia je High-Speed QuickTransfer, ktorý vám umožňuje prenášať fotografie a videá na váš mobilný telefón na úpravu alebo zdieľanie. Táto funkcia je zabezpečená cez Wi-Fi 6 rýchlosťou až 80 MB/s, takže veľké súbory zvláda s ľahkosťou, čo je užitočné na okamžité zdieľanie súborov na sociálnych sieťach a pre klientov, určite to neznižuje potrebu počítača, ale je to vítaná funkcia.

Zaujímavá je aj funkcia ukladania traťových bodov. Vďaka nej si môžete uložiť niekoľko traťových bodov za letu a uložiť si tak celý let. Potom ho dron na želanie sám zopakuje, pričom mu môžete nastaviť rýchlosť letu. Takto môžete vytvárať opakované zábery krajiny pri rôznych obdobiach a časoch. Kvalita obrazu a videa fotoaparátu Hasselblad 20 Mpx je vynikajúca. Ide jednoznačne o najlepší fotoaparát momentálne dostupný na skladacom drone, s najväčším snímačom obrazu. Fotoaparát s 24 mm ekvivalentným ohniskom s nastaviteľnou clonou f/2,8 – f/11 vytvára obrázky, ktoré sú najostrejšie v strede, so zanedbateľným poklesom ostrosti smerom k okrajom na fotografiách. Videozáznamy týmto poklesom ostrosti netrpia, čo je spôsobené tým, že pri zázname vo formáte 16:9 alebo 17:9 sa použije menšia časť snímača a okrajov objektívu. Kamera má aj špeciálny nočný režim so zvýšenou citlivosťou a dlhšími časmi. Nočné fotky a videá sú skutočne impozantné, s minimom šumu a vysokou ostrosťou. Denné fotky a videá patria pri dronoch k špičke. Obraz má vysokú ostrosť aj dobrý dynamický rozsah. Ten navyše môžete zvýšiť režimom D-Log, v ktorom sa video ukladá v 10-bitovom formáte v kodeku H.265.

DJI Mavic 3 Classic je atraktívna voľba pre široké spektrum používateľov – od začiatočníkov až po profesionálov. V porovnaní s modelmi Mavic 3 a Mavic 3 Cine je Classic cenovo dostupnejší a ponúka iba jednu kameru s 20 Mpx 4/3 fotoaparátom Hasselblad. Napriek tomu, že mu chýba možnosť záznamu v Apple ProRes, podstatné je, že sú stále k dispozícii možnosti natáčania videa až do rozlíšenia 5,1K v profiloch Normal, HLG a 10-bit. D-Log pri 200 Mb/s, čo je viac ako dostatočné. Navyše kamera stále dokáže fotiť 12-bitové súbory RAW a JPEG, ktorých kvalita je vynikajúca. Okrem toho sú k dispozícii všetky funkcie letu a bezpečnosti pôvodných modelov vrátane systému predchádzania zrážkam APAS 5.0, ActiveTrack 5.0 na sledovanie objektov, GEO 2.0 geofencing a pokročilých vzorov letu Advanced Return to Home a QuickShots. Ak teda dokážete žiť bez teleobjektívu a záznamu Apple ProRes, Mavic 3 Classic je skutočne pôsobivá voľba.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborné video a foto – aj v noci, kvalitné sledovacie režimy, výdrž, spoľahlivý prenos, jednoduchá obsluha
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Hmotnosť 895 g, hlavná kamera Hasselblad 4/3 CMOS, efektívnych bodov 20 Mpx, FOV: 84°, ekvivalentná ohnisková vzdialenosť 24 mm, mechanická clona f/2,8 – f/11, elektronický čas uzávierky 8 s - 1/8000 s, záznamové formáty fotky JPG/DNG (RAW), video H.264, H.265, max. rozlíšenie videa 5120 × 2700, max. 50p, DCI4K/4k 60p, Slow motion DCI4K/4k 120p (záznam je ­ukladaný priamo ako slow motion so snímkovou frekvenciou podľa nastavenia), max. dátový tok H.264, H.265 200 Mb/s, gimbal: trojosový motorizovaný, max. rýchlosť stúpania 8 m/s, max. rýchlosť klesania 6 m/s, max. rýchlosť horizontálneho letu za bezvetria 21 m/s, statický dostup 6000 m, odolnosť proti vetru max. 12 m/s, batéria LiPo 4S 5000 mAh/15,4 V (77 Wh), 335 g

 • Ceny: DJI Mavic 3 Classic (DJI-RC): 1749 EUR;  DJI Mavic 3 Classic: 1599 EUR; DJI Mavic 3 Fly More Kit: 599 EUR

Ceny sú uvedené bez servisného programu DJI Care Refresh (asi 220 EUR/rok)

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať