SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

DJI Mini 2 / 4K zo vzduchu za pár peňazí

0

Spoločnosť DJI je medzi priaznivcami dronov a akčných kamier veľmi dobre známa už zopár rokov. Uvedenie novinky DJI Mini 2 však vzbudilo veľký záujem. Tá síce dizajnovo nadväzuje na predchádzajúci model DJI Mavic Mini, ale prináša toľko zásadných zlepšení, že ide v podstate o úplne nový model.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Tu je niekoľko základných údajov:

• video 4K 30p / 2,7K 60p video, 100 Mb/s
• snímač 1/ 2,3" CMOS 12 Mpx
• foto - JPG + RAW (12-bit.)
• prenos obrazu 720p až 10 km, OcuSync 2.0
• podpora kariet microSD až do 256 GB
• 31 minút let na jednu batériu
• nový ovládač
• nová aplikácia DJI Fly
• výhodná súprava Fly more Combo

Ak to vezmeme po poriadku, telo dronu je teraz vyrobené z kvalitnejšieho a pevnejšieho plastu a kamera je osadená v trojosovom stabilizovanom závese. Kamera využíva snímač CMOS s veľkosťou 1/2,3" a s rozlíšením 12 Mpx. Optika má ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť 24 milimetrov a uhol pohľadu 83°. Svetelnosť objektívu je f/2,8. Video v rozlíšení 4K 30p využíva dátový tok 100 Mb/s, teda rovnaký ako väčšina bežných 4K kamier. Video sa ukladá v kontajneri MP4 s kompresiou H.264 s profilom High úrovne 5.1. V pôvodnej verzii firmvéru bol aj záznam 2,7K videa obmedzený na 30p, s aktualizáciou firmvéru však prišli aj režimy 48p a 60p, ktoré oceníte hlavne vtedy, keď chcete nahrávať spomalené videá. Video je oproti sérii Mavic Pro zaznamenávané iba s farebnou hĺbkou 8 bitov a vzorkovaním 4:2:0 a nemá ani žiadne režimy Log. Novinkou je aj záznam fotografií vo formáte RAW, respektíve DNG s 12-bitovou farebnou hĺbkou.

Asi najväčšia inovácia Mini 2 je nový typ ovládača a najmä nasadenie technológie prenosu OcuSync 2.0, známej aj z vyšších modelov výrobcu. Ide o dedikované riešenie šifrovaného prenosu, pri ktorom sa využívajú súčasne dve pásma – 2,4 GHz a 5,8 GHz. Systém medzi nimi automaticky prepína podľa vyťaženia a prípadného rušenia v danom pásme. Vďaka OcuSync 2.0 je dosah prenosu na voľnom priestranstve až 10 km a aj v zastavaných oblastiach so silným rušením by mal dosiahnuť až tri kilometre. To sú, pochopiteľne, všetko iba technické parametre, rozhodne to neznamená, že by dron mal lietať na vzdialenosť 10 km, podľa platných predpisov je to maximálne 1000 m, pričom musíte mať stály očný kontakt s ním. Nový ovládač je v podstate väčší ako dron, to však zabezpečuje jeho veľmi dobrú ergonómiu, takže sa s ním dobre pracuje. Vo vrchnej časti ovládača je vysúvací mechanizmus na uchytenie smartfónu, ktorý po nainštalovaní aplikácie DJI Fly slúži na nastavenie parametrov dronu a aj na náhľad videa z kamery dronu v reálnom čase. Ak to s lietaním myslíte vážnejšie, Mini 2 je kompatibilný aj s ovládačom DJI Smart controller, ktorý možno používať bez smartfónu, pretože má vstavaný softvér aj displej s vysokým jasom až 1000 nitov. Cena ovládača je však, žiaľ, vyššia ako cena celej zostavy dronu. DJI Mini 2 má v ponuke okrem možnosti manuálneho lietania aj niekoľko ­automatizovaných režimov, takzvaných Quick shots, ktoré umožňujú rýchle zábery napríklad z obletu nejakého objektu alebo osoby alebo takzvaný bumerang, to znamená oblet so vzdialením sa a zase návratom a podobne. Žiaľ, všetky tieto automatizované režimy dokážu zaznamenávať video iba v rozlíšení full HD, takže ak pracujete so 4K rozlíšením, sú pre vás nepoužiteľné. Dôvod tejto úpravy mi nie je známy, ale je to veľká škoda. Pravda však je, že s trochou cviku sa všetky tieto režimy dajú zalietať aj ručne, no nie je to, samozrejme, také pohodlné. Okrem Quick shots je tu ešte možnosť vytvárania panoramatických fotografií v rôznych veľkostiach, zložených z viacerých záberov. Výsledný záber môže vytvoriť dron alebo môžete zloženie celej panorámy nechať na postprodukciu. Mini 2 sa predáva v dvoch verziách – ako samostatný dron s ovládačom a ako takzvané Fly more Combo. Cenový rozdiel medzi nimi je 140 eur, no k Fly more Combo dostanete navyše ďalšie dve batérie, nabíjačku na tri batérie, náhradné vrtule aj praktickú brašnu na celý komplet. Ide o príslušenstvo, ktoré by ste aj tak potrebovali dokúpiť, no takto ušetríte celých 60 eur.

Poďme sa pozrieť na to, ako dron lieta. Počas testovania sa mi zapáčil natoľko, že som si ho musel nakoniec kúpiť a v súčasnosti ho používame na naše natáčania recenzií elektromobilov. Batéria vydrží v ideálnych podmienkach 31 minút letu, takže s rozšírenou zostavou máte k dispozícii asi jeden a pol hodiny lietania. To je čas, ktorý vám vo väčšine prípadov bude stačiť na všetko. Keby nie, veľká výhoda je pribalená externá nabíjačka na tri batérie, takže dvojicu batérií, ktorú práve nepoužívate, môžete nabíjať buď z powerbanku, alebo napríklad z auta. Ak sú v nabíjačke vložené naraz dve alebo tri batérie, nabíjajú sa postupne, pričom vždy sa prednostne nabíja batéria, ktorá je najmenej vybitá. Toto riešenie zabezpečuje, aby ste mohli ísť znova do vzduchu čo najskôr. Dron má statický dostup až 4000 m. Znamená to, že až do takejto výšky by umožnil lietanie. Takže keby ste boli niekde na vysokom kopci, nemusíte sa báť, že by tam nevzlietol. Diaľkový ovládač umožňuje prepnúť do jedného z troch letových režimov Cinema, Normal alebo Sport. Režimy sa líšia hlavne celkovou rýchlosťou reakcie tak v stúpaní a klesaní, ako aj v rýchlosti letu. Hlavne pre začiatočníkov je najlepší režim normál, v ktorom sú reakcie dronu na ovládanie prirodzené, nie sú príliš rýchle, ale ani veľmi pomalé. Režim Cinema, ako napovedá jeho názov, je určený hlavne na filmovanie, keď umožňuje plynulejšie a pomalšie pohyby. Režim šport je jeho opak a dron v ňom dokáže dosiahnuť rýchlosť až 57 km za hodinu. Prevádzka dronu nie je náročná, pretože stabilitu za vás udržuje automatika a vy iba určujete, kam sa má dron otočiť, či má stúpať a kam má letieť. Náročnejšie je skôr zorientovanie sa v priestore a sledovanie jeho dráhy tak fyzicky, ako aj podľa záberov z kamery. Pri lietaní treba myslieť na to, že dron si dokáže sledovať iba vzdialenosť od prekážok smerom dole, no nemá žiadne senzory po stranách, vpredu, vzadu ani navrchu. Tieto smery si musí strážiť pilot. Kvalita videa aj fotografií je vzhľadom na cenu prístroja veľmi príjemné prekvapenie. Vo videu sa prejavuje mierny šum, spôsobený doostrovaním. Možno ho potlačiť použitím ND filtra. Stabilizácia funguje vynikajúco, ak sa rozhodnete robiť statický záber, vyzerá to skôr, akoby bola kamera na statíve. Veľmi oceňujem aj odolnosť stabilizačného systému proti vetru, vďaka čomu dokážete lietať aj pri úrovni 5 stupňov Beaufortovej stupnice. Vzhľadom na malé rozmery dronu je niekedy problematické jeho fyzické sledovanie, môže sa vám stať, že splynie s pozadím. Našťastie je tu tlačidlo návratu, po jeho podržaní sa dron automaticky otočí smerom k vám, vystúpi do vopred nastavenej výšky a priletí na miesto štartu, a ak manéver ručne neprerušíte, aj automaticky pristane.

DJI Mini 2 je v súčasnosti dron s najlepším pomerom výkonu k cene na trhu. Prenos videa je veľmi spoľahlivý a ani raz som nezaznamenal výpadky. Potenciálnych záujemcov však treba v prvom rade upozorniť, že napriek tomu, že má dron malé rozmery, rozhodne nejde o detskú hračku. Napriek tomu, že podľa súčasnej legislatívy nie je potrebná v tejto kategórii registrácia ani oprávnenie na lietanie, pilot je povinný dodržiavať stanovené pravidlá lietania a nesie plnú zodpovednosť za prípadné škody spôsobené jeho prevádzkou. Pri používaní v zahraničí si treba naštudovať miestne pravidlá a podmienky, za ktorých možno v krajine dron prevádzkovať, aby ste sa vyhli prípadným sankciám.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Malé rozmery, kvalita videa a fotografií, vysoký dosah, ergonomický ovládač, výhodná súprava príslušenstva
- Quick Shots iba vo full HD

PARAMETRE:

DJI Mini 2, vzletová hmotnosť 249 g, max. rýchlosť stúpania/klesania v m/s: 5/3,5, max. rýchlosť 57 km/h, statický dostup 4000 m, doba letu: max. 31 minút, max. sila vetra 10,7 m/s (5. stupeň Beaufortovej stupnice), max. uhlová rýchlosť 130°/s (nastaviteľná až na 250°/s), navigácia: GPS + Glonass + Galileo, gimbal: trojosový, optické meranie výšky 0,5 – 10 m, kamera: 1/2,3", 12 Mpx, ekvivalentná ohnisková vzdialenosť 24 mm a uhol záberu 83°, záznam videa 4K30p, 2,7K 60p, FHD 60p, JPEG, RAW, ­microSD formát FAT32 do 32 GB, exFAT, diaľkový ovládač, frekvencie: 2,400 – 2,4835 GHz, 5,725 – 5,850 GHz, max. dosah na voľnom priestranstve 10 km, v zastavanej oblasti 3 km, batéria 2250 mAh, 7,7 V, Li-pol 17,32 Wh, maximálny nabíjací výkon 27 W

Cena: 459 EUR, Fly more Combo 599 EUR, DJI Care Refresh – ročný plán so zárukou opravy alebo výmeny: 49 EUR

HODNOTENIE: 10/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať