NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Deepfake obrázky sa dajú odhaliť analýzou odrazov svetla v očiach

Výskum a vývoj
0

Falošné obrázky sa používajú na rôzne nekalé účely – od dezinformačných kampaní až po vkladanie ľudí do pornografických scén. Pritom takéto obrázky sa dajú čoraz ťažšie odhaliť. Nový nástroj pritom poskytuje prekvapivo jednoduchý spôsob, ako ich zistiť: stačí pohľad na svetlo odrazené v očiach. Systém vytvorili počítačoví vedci z univerzity v Buffale. Pri teste portrétových fotografií dosiahol úspešnosť 94 %. Na odhaľovanie falošných obrázkov používa analýzu rohoviek, ktoré majú zrkadlový povrch, ktorý pri osvetlení generuje reflexné vzory.

Na fotografii skutočnej tváre nasnímanej fotoaparátom bude odraz v oboch očiach podobný, pretože vidia to isté. Deepfake obrázky generované sieťami GAN však zvyčajne túto podobnosť nezachytia. Namiesto toho často vykazujú nezrovnalosti, napríklad rôzne geometrické tvary odrazov či ich nezhodné umiestnenie. Nový systém AI vyhľadáva tieto nezrovnalosti mapovaním tváre a analýzou svetla odrážaného v každom oku.

Na základe toho generuje skóre, ktoré slúži ako metrika podobnosti. Čím je skóre nižšie, tým je pravdepodobnejšie, že ide o deepfake. Najzjavnejší nedostatok tohto nástroja je to, že sa spolieha na odrazený zdroj svetla v oboch očiach. Ak jedno oko na obrázku nevidieť, metóda nebude fungovať. Vedci plánujú preskúmať problémy svojej metódy a zvýšiť jej účinnosť. Dokument bol publikovaný na predtlačovom serveri arXiv.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať