SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Dell WL5022 / Pohodlná náhlavná súprava s kvalitným zvukom

0

Primárne je táto náhlavná súprava určená na videohovory a videokonferencie, ale na svoje si prídu aj priaznivci kvalitnej hudby. Už prvý dojem po nasadení avizuje pohodlné nosenie, hlavne vďaka mušliam typu on-ear, ktoré sa pritláčajú na uši, no neobklopujú ich, takže pokožka uší môže na rozdiel od uzavretých mušlí voľne „dýchať“ a nepotí sa.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Mušle aj spojka tenkého oceľového hlavového mosta sú čalúnené mäkkou pamäťovou penou a pokryté jemnou koženkou. Vďaka tomu mušle dobre priliehajú na uši. Prítlak hlavového mosta je primerane silný, aby slúchadlá dobre držali, a zároveň veľmi príjemný. Čalúnenie vás čiastočne izoluje od hluku okolia, ale nie natoľko, aby ste nepočuli, ak vás niekto osloví. Mikrofón možno preklopiť na obidve strany, takže pri komunikácii môžete slúchadlá založiť tak, aby bol vpravo alebo vľavo. Pri hovoroch prehodenie stereo kanálov neprekáža, pri počúvaní hudby áno, niekedy aj dosť výrazne. Pri počúvaní hudby preto treba slúchadlá založiť tak, aby mikrofón bol vpravo. Správna poloha je naznačená symbolmi L a R na vnútornej strane mušle.

Na ovládanie sa využíva pogumovaná okrúhla plocha na kryte pravej mušle. V hornej a dolnej časti nahmatáte symboly + a – na ovládanie hlasitosti. Zatlačením v strede, kde je logo MS Teams, aktivujete túto aplikáciu, prípadne zapnutie alebo pozastavenie prehrávania. Na obvode mušle pod tenkým priesvitným kruhom je modrá a červená LED signalizujúca stav nabitia batérie. Tá má kapacitu 325 mAh a vydrží približne 15 hodín počúvania. Na mušli s mikrofónom je tlačidlo na utlmenie mikrofónu, čo je signalizované hlasom a pri pripojení cez USB dongle aj farebne, a takisto posuvný ovládací prvok na zapnutie a aktivovanie párovania bluetooth. Po zapnutí vás slúchadlá hlasom informujú o stave batérie.

Náhlavnú súpravu môžete pripojiť buď cez bluetooth, alebo cez pribalený kábel USB s konektorom Micro USB. Druhú možnosť využijete, ak potrebujete zároveň nabiť batériu. Komunikáciu s osobným počítačom, notebookom, smartfónom a ďalšími zariadeniami zabezpečuje technológia bluetooth 5.0 s podporou DSP. Na spojenie s počítačom je najlepší USB dongle, ktorý má farebnú signalizáciu stavu prehrávania či komunikácie. Zabudovaná nabíjateľná batéria s kapacitou 360 mAh vydrží na 15 hodín nepretržitej prevádzky. Jej úplné nabitie trvá 1,5 hodiny. Náhlavná súprava je certifikovaná pre Microsoft Teams. To, samozrejme, neznamená, že ju nemôžete použiť s inými aplikáciami na videohovory, napríklad Zoom, ale vtedy nevyužijete všetky funkcie.

Musím pochváliť kvalitný mikrofón, ktorý sníma zvuky hlavne zblízka, takže pomerne účinne potláča prípadný hluk v miestnosti. Samozrejme, počúval som aj hudbu. Slúchadlá majú vynikajúce stredy a výborné, nie však príliš výrazné basy a skvelé výšky. Nie sú to slúchadlá pre audiofilov, ale na príležitostné počúvanie nesklamú ani náročného poslucháča. Výrobca síce neudáva frekvenčný rozsah ani odstup signál/šum, v technických parametroch však deklaruje splnenie požiadaviek na označenie Hi-Fi, čo môžem po subjektívnom počúvaní hudby rôznych žánrov, ktorú dobre poznám, potvrdiť. Slúchadlá majú pravdepodobne aj nejaký limitér, ktorý potlačí prípadné veľmi hlasné špičky. Na prispôsobenie zvuku odporúčam vyskúšať aplikáciu Plantronics Hub pre Windows/Mac, ktorá je na adrese poly.com/software. Otestoval som aj bezproblémové pripojenie k smartfónom s Androidom aj k iPhonu. Náhlavná súprava je od výrobcu spárovaná s USB dongle. Ak ju spárujete a budete používať s iným zariadením, napríklad smartfónom alebo tabletom, budete ju potom musieť znovu spárovať s USB dongle.

Bežného používateľa možno trochu prekvapí cena, tá je však vzhľadom na kvalitu a dizajn vo firemnom prostredí akceptovateľná. Každopádne to nie je náhlavná súprava pre bežných domácich používateľov, aj keď v ére Home Office možno firma zainvestuje ani nie tak do komfortu svojich zamestnancov, ale hlavne preto, aby manažéri a obchodní zástupcovia, ktorí firmu reprezentujú u zákazníkov a obchodných partnerov, mali pri videohovoroch zreteľný a príjemný hlas. Pri audiovizuálnych prezentáciách má kvalita zvuku rovnaký (ak nie väčší) význam ako kvalitný obraz. Pohodlné nosenie ocenia hlavne pracovníci v call centrách, ktorí ich používajú po celý pracovný čas.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný zvuk, pohodlné aj dlhodobé nosenie, intuitívne ovládanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Kompatibilita s Windows, Mac, Android, iOS, konektivita bluetooth 4.1, profil A2DP, kodeky SBC, mSBC, CVSD, USB dongle, aktívne tlmenie hluku, certifikácia pre Zoom aj MS Teams, batéria 325 mAh; hmotnosť 155 g

• Cena: 212 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať