CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Sun Mechatronics MW-55 / Stetoskopické odpočúvanie cez stenu

0

Zariadenie MW-55 umožňuje odpočúvať zvuky a aj rozhovory cez stenu, dvere, prípadne inú prekážku. Samozrejme, uvedomujeme si, že akékoľvek odpočúvanie bez vedomia zainteresovaných je delikátna až protizákonná záležitosť, takže v článku sa zameriame na technické aspekty, a nie na scenáre použitia. Výrobca, japonská firma Sun Mechatronics, deklaruje, že zariadenie bolo vytvorené na vykonávanie diskrétneho odpočúvania cez steny a je určené predovšetkým detektívom, polícii či zvláštnym zložkám.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Odpočúvanie je možné cez steny s hrúbkou až do 40 cm, samozrejme, záleží na konkrétnych materiáloch steny. Nahrávky sa ukladajú do vnútornej pamäte s kapacitou 2 GB vo formáte MP3. Kapacita internej pamäte stačí približne na 30 hodín zvukových nahrávok. Zariadenie má vstavaný akumulátorom s kapacitou 550 mAh, ktorý vystačí na 11 hodín používania. Nabije sa približne za tri hodiny.

Obsluha prístroja je jednoduchá, funguje podobne ako stetoskop. Na odpočúvanie sa používa ihlový mikrofón umiestnený v telese tvaru valca, ktorý je s prístrojom spojený metrovým káblom s konektorom. Do druhého konektora sa pripoja slúchadlá. Priložíte mikrofón k stene a otočným regulátorom nastavíte hlasitosť v slúchadlách. Na čo najlepší zvuk treba nájsť optimálnu polohu mikrofónu. Ten je veľmi citlivý, takže pri jeho premiestňovaní musíte stiahnuť hlasitosť takmer na nulu. Po nájdení vhodnej polohy môžete zapnúť nahrávanie. Výrobca nijako nerieši upevnenie mikrofónu o stenu pri prípadnom dlhšom odpočúvaní, aby ste ho nemuseli stále držať a pritláčať k stene. Vo väčšine prípadov pomôže inštalatérska lepiaca páska.

Po skončení odpočúvania stačí pripojiť zariadenie k PC cez pribalený kábel USB. V počítači sa zobrazí ako externé pamäťové médium, z ktorého skopírujete nahrávky na disk. Odporúčam nahrávky upraviť pomocou vhodného programu na editovanie zvuku a odfiltrovať rušivé zvuky. Nielen skúsený zvukový majster, ale aj laik z menej kvalitnej nahrávky dokáže vyextrahovať uspokojivú kvalitu zvuku.

Zariadenie som testoval v klasickom „paneláku“ aj rodinnom dome s tehlovými priečkami. Aby som dosiahol konštantné podmienky, ako testovací zvuk som použil nahrávku hovoreného slova reprodukovanú pri rovnakej nastavenej hlasitosti kvalitnými reproduktorovými sústavami. Reproduktory boli „odhmotnené“, aby sa vibrácie spodnej steny neprenášali do podlahy. V mojom prípade boli reprosústavy na odhmotňovacích hrotoch umiestnené na betónových paneloch s plsteným podlepením. Zvuk cez stenu v paneláku bol oveľa kvalitnejší, ale to vedia aj zvedavci, ktorí odpočúvajú susedov pomocou plastového pohárika. V rodinnom dome s tehlovými priečkami, kde sa bežnými metódami cez stenu nedá počuť nič, bol zvuk stále zrozumiteľný. Môžete to posúdiť v našom videu, kde je zvuk bez úprav. Keby som aplikoval filtre, bol by zvuk ešte oveľa lepší a zrozumiteľnejší.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká citlivosť, jednoduchá manipulácia, funguje aj cez hrubé steny
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Interná pamäť 2 GB (asi 30 hodín nahrávok); automatické pásmové filtre a obmedzovač amplitúdy zvuku; akumulátor 550 mAh, 3,7 V, výdrž 11 hodín; rozmery: 87 × 67 × 23 mm (prístroj) / Ø32 × 19 mm (mikrofón), hmotnosť 124 g/48 g

Cena: 199,99  EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať