SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Deloitte predpovedá masívny nárast predaja fabletov v tomto roku

Tlačové správy
0

V tomto roku inteligentné telefóny väčších rozmerov spájajúce mobilné telefóny a tablety do jedného zariadenia, tzv. fabletu, predbehnú v predaji tradičné tablety o 25 mld. USD. Uvádza to trináste vydanie štúdie spoločnosti Deloitte Prognózy vývoja v oblasti TMT. Celkový celosvetový objem predaja smartfónov, tabletov, osobných počítačov, TV setov a hracích konzol prekoná podľa Deloitte v tomto roku hranicu 750 mld. USD.

Veľký záujem vyvolajú aj nositeľné technológie, ktorých sa predá vyše 10 miliónov kusov, 50 miliónov domácností zdvojnásobí počet predplatených televíznych služieb. Štúdia tiež predpokladá, že v nasledujúcich rokoch sa tento rast stabilizuje, nakoľko využitie jednotlivých typov zariadení sa bude čoraz viac prepájať.

Ako uviedol manažér spoločnosti zodpovedný za IT poradenstvo Radovan Benčík, napriek značnej neistote súvisiacej s nositeľnými technológiami sa očakáva, že záujem spotrebiteľov vytvorí lukratívny trh s tržbami z predaja okuliarov, hodiniek a fitnes náramkov v objeme 3 mld. USD. "Okrem toho očakávame zdvojnásobenie objemu platených televíznych služieb, čo je v rozpore s prognózami z predchádzajúcich rokov, ktoré predpovedali skôr odklon od nákladných káblových pripojení," upozornil Benčík.

Trh so smartfónmi s výnosmi vo výške 375 mld. USD v roku 2014 u všetkých vekových kategórií dosahuje vrchol predajnosti. Jedinú výnimku predstavuje veková kategória nad 55 rokov, kde sa tento rok očakáva prudký nárast v používaní týchto zariadení. "Presvedčiť užívateľov narodených v dobe populačnej explózie, aby v plnej miere využívali všetky funkcie svojich inteligentných telefónov a nepoužívali ich len ako "tradičné" mobilné telefóny, je obrovskou príležitosťou pre mobilných operátorov. Užívatelia však musia byť ochotní spolupracovať, nakoľko očakávame, že štvrtina užívateľov z tejto vekovej kategórie si nestiahne ani jednu aplikáciu," dodal Benčík.

Deloitte tiež predpokladá, že v rámci služby okamžitého posielania správ cez mobil budú v roku 2014 tvoriť 70 % všetkých správ odoslaných z mobilných telefónov, čo však prinesie len 3 % z celkových výnosov, upozornil riaditeľ na oddelení consultingu Peter Horovčák. Každý deň sa z mobilných telefónov odošle 70 miliárd správ, z čoho len 21 miliárd budú predstavovať SMS správy.

Výnosy z odoslaných SMS správ sa však tento rok odhadujú na približne 100 mld. USD, pričom výnosy zo služieb instant messaging sa očakávajú len vo výške 2 mld. USD. "Počet správ zaslaných v rámci služieb instant messaging, ako aj počet SMS správ sa v celosvetovom meradle zvýši, aj keď niektoré rozvinuté trhy môžu zaznamenať zníženie objemu SMS správ," uzavrel Horovčák.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať