NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Dron, ktorý by mohol úplne zmeniť americkú vojenskú stratégiu

Bezpečnosť
0

Kratos XQ-58A Valkyrie je bezpilotné experimentálne bojové lietadlo, ktoré sa dá ťažko zistiť na radare a mohlo by byť priamo spojené so stíhačkou F-35 prostredníctvom šifrovaného dátového spojenia, pričom by ho ovládal pilot. Napriek týmto výhodám sú to však skôr náklady na Valkyrie než jej schopnosti, čo by mohlo zmeniť americkú leteckú bojovú stratégiu. Kým po druhej svetovej vojne sa USA pýšili asi 300 000 bojovými lietadlami, dnes je ich počet okolo 13 400 a sú rozmiestnené po rôznych vojenských základniach.

Dôvodom tejto zmeny je neustály pokrok v technológii, ktorá dramaticky zvýšila bojové schopnosti, ale aj náklady na každé súčasné lietadlo. To viedlo k zoštíhleniu letectva, ale aj k zmene stratégie boja. Na dnešnom bojisku je rozhodujúca technológia, nie počet. Keďže americké stíhačky stoja viac ako 80 miliónov dolárov bez ohľadu na to, či majú stealth schopnosti, strata každej by bola pri rozsiahlom konflikte citeľná. Preto sa ručička váh prikláňa k stratégiám, ktoré nie sú závislé od veľkého počtu lietadiel, ale od množstva technológie, ktorá sa dá vtesnať do každého z nich. A práve v tom by mohol Kratos XQ-58A Valkyrie vynikať.

Nákladový priestor Valkyrie na zbrane pojme najmenej dve bomby s malým priemerom, pričom jej dolet je viac ako 3200 km. Americké ministerstvo dopravy má zámer spojiť tieto bezpilotné bojové lietadlá so stíhačkami F-35 a novými F-15EX prostredníctvom šifrovaných dátových spojení v rámci programu Skyborg. Toto spojenie podporované palubnou umelou inteligenciou umožní pilotovi lietadla ovládať pomocníka bez posádky, dokonca ho aj poslať dopredu, aby po návrate odovzdal pilotovi informácie zo svojich senzorov.

Drony Valkyrie by dokázali nájsť pozemné ciele pre stíhačku s posádkou, dokonca by sa mohli obetovať, aby ochránili lietadlá s posádkou pred blížiacimi sa strelami. Jeden dron Valkyrie vychádza približne na 2 milióny dolárov. Na porovnanie, cena jednorazovej riadenej strely Tomahawk sa odhaduje na 1,4 milióna dolárov, bojové lietadlá ako RQ-4 Global Hawk stoja viac ako 120 miliónov dolárov za kus, takže cena 2 milióny dolárov za opakovane použiteľné bojové lietadlá, ako sú Valkyrie, je veľmi nízka. Velitelia s nimi teda môžu podstúpiť väčšie riziká bez obáv z ich straty.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
dron ochrana bezpečnosť armada

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať