SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Editorial: AIVA

3

Osobne nie som veľký zástanca totálnej automatizácie všetkých rutinných činností, ale pre niektoré prípady z pracovného prostredia by som urobil výnimku. Najväčší žrút času je pre mňa agenda, ktorú musím vybaviť cez e-mail. Niektoré jednoduchšie úlohy, kde stačí odpovedať pár slovami, sa dajú vybaviť aj cez mobil, ale tam, kde sa vyžaduje práca s dokumentom, si treba sadnúť za komp a vybaviť, čo treba, s normálnou klávesnicou, myšou a veľkým displejom na notebooku alebo externom monitore. Mnoho úloh spojených s vybavovaním e-mailov by sa pritom dalo zautomatizovať s využitím umelej inteligencie. Asi nie hneď naraz, ale postupom času, ako by sledovala moje dennodenné rutinné kroky, by sa to naučila sama.

Páčil by sa mi koncept virtualizovanej asistentky vybavenej umelou inteligenciou, ktorú som si pracovne nazval AIVA smiley (artificial intelligence virtual assistant). Tá by využívala mikrofón a reproduktor zabudovaný v smartfóne, keďže ho stále nosím pri sebe, a sprevádzala by ma na stretnutiach, počúvala by, čo som s kým dohodol, čo sľúbil a aké sú ďalšie kroky. V prvom momente by dokázala urobiť kompletný prepis zaznamenaného rozhovoru do textovej podoby a neskôr, keď by sa už naučila pochopiť kontext, urobila by výber kľúčových bodov z toho, čo sme sa dohodli, poznačila by mi termíny do kalendára, poslala by prepis zo stretnutia a notifikácie ostatným zúčastneným osobám a pripravila by podklady, ktoré si treba vyžiadať alebo s ktorými treba ďalej pracovať. Následne by sa ma hlasom spýtala, čo chcem urobiť s podkladmi, ja by som odpovedal, napríklad pripraviť ponuku pre klienta XY, ktorá bude obsahovať vymenované položky, a navrhol by som zľavu a bonusy. Potom by AIVA pripravila štruktúrovanú ponuku, navrhla štylizáciu oslovenia, či už formálnu, alebo kamarátsku, a doplnila ostatné bežné náležitosti. Ja by som výslednú podobu len rýchlo prebehol pohľadom, sem-tam možno niečo opravil a odsúhlasil poslanie. Všetky moje zásahy a opravy by však AIVA pozorne sledovala a učila sa, aby pre budúcnosť vedela, aký štýl, akú ponuku a akú zľavu pre ktorého klienta pripraviť.

AIVA by rovnako počúvala všetky moje pracovné telefonáty, porady a individuálne rozhovory a obdobne by z nich vyťahovala dohodnuté podstatné úlohy, ktoré by ďalej predpracovala a ja by som už len konzultoval otázne body a odsúhlasoval medzikroky.

AIVA by tiež sledovala priebeh úloh, ktoré som dostal alebo zadal svojim kolegom, stav, v ktorom sa nachádzajú, a pripomínala, keby niekto zo spolupracovníkov zdržoval proces nedodaním podkladov napríklad pri zostavovaní prezentácie alebo plánu výroby či komunikácie.

Dokázala by mi sama z podkladov pripraviť prezentáciu či plán výroby, vedela by automaticky zvolať interných  zamestnancov na príslušné školenie, ktoré by mali z titulu svojej ­funkcie absolvovať. Alebo pozvať partnerov na obchodné stretnutie alebo konferenciu, absolvovať s nimi celý pozývací proces vrátane pripomínania sa, výberu účastníckych poplatkov, objednávania leteniek, ubytovania, stravy atď.

Samozrejme, na prezentáciu, poradu či konferenciu by už nešla za mňa, ale stále by bola prostredníctvom smartfónu so mnou, počúvala by, čo s kým riešim, či nepotrebujem doplniť informácie, fakty, argumenty atď., a v prípade potreby by mi ich cez vibračnú, obrazovú alebo hlasovú notifikáciu „podstrčila“, aby som bol „v obraze“.

Jej hardvérovým domovom nemusí byť nevyhnutne smartfón, rovnako to môžu byť hodinky, náramok alebo nejaký iný dizajnový doplnok, ktorý bude vybavený hlasovým rozhraním a pripojený cez internet do domovského cloudu.

AIVA by obdobne zvládla x milión nevymenovaných rutinných asistenčných úloh nielen v pracovnom, ale aj osobnom živote, napr. nezabudnúť objednať dovolenku, zagratulovať k výročiu či zaplatiť účty. Ušetrila by mi neskutočné množstvo času, ktorý by som ja mohol venovať kreatívnejším pracovným aktivitám alebo vzdelávaniu, športu, rodine, relaxu či cestovaniu.

Technológie, ktoré by zvládli takéto úlohy, sú už v dosť zrelom štádiu pripravenosti. Keby sa niekto podujal na vývoj ­takejto virtuálnej asistentky, hlásim sa za „pokusného králika“ na jej testovanie, vylaďovanie a konzultovanie otázok okolo toho, čo všetko by mala dokázať a zvládnuť. Rád budem súčasťou tímu a zoženiem aj investorov smiley.

A ešte jednu výhodu má AIVA ako asistentka: keďže je virtuál­­na, nebude mať s ňou problém ani vaša priateľka... smiley

Zaujímavé čítanie májového vydania vám želá

Martin Drobný

Všetky autorove články
artificial intelligence virtual assistant

3 komentáre

электромобили reakcia na: Editorial: AIVA

3.9.2021 17:09
Вы получите что надо
<a href="http://vpi-car.at.ua/blog/pricepy_dlja_legkovykh_avtomobilej/2019-09-09-8">прицепы для легковых автомобилей</a>
Reagovať

:D autor je ale vtipalek reakcia na: Editorial: AIVA

12.5.2019 22:05
To je ale sranda :D keby to ma takto kazdy, naco by si potom bol ty? Kazdeho asistentka by vsetko zariadila a ludia by boli na dve veci...
Reagovať

Zbytočný ľudia. reakcia na: Editorial: AIVA

12.5.2019 07:05
Je to blbý nezmysel, tým, že za ľudí sa všetko spraví, Aj v škole budú mať deti asistentky, ktoré budú robiť domáce úlohy, ... vyrastie negramotná generácia a roboti zistia, načo vlastne tí ľudia sú....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať