SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Epson CO-FH02 / Full HD projektor s Android TV

0

Hlavným lákadlom projektora Epson CO-FH02 je vysoký svetelný výkon až 3000 lúmenov a pribalený USB modul s Android TV, ktorý umožňuje projektor využiť na sledovanie programov zo streamovacích služieb.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Projektor má kompaktný a elegantný dizajn, takže sa dá zakomponovať do akéhokoľvek interiéru. V záujme dosiahnutia výhodnej ceny objektív nemá možnosť zoomovania, takže veľkosť premietaného obrazu závisí od vzdialenosti projektora od projekčnej plochy. Zaostruje sa klasicky prstencom s páčkou nad objektívom. Uhlopriečka premietaného obrazu môže byť v rozsahu 26 až 391 palcov, teda od 66 cm až po takmer 10 metrov. Najmenšia projekčná vzdialenosť, pri ktorej sa obraz ešte dá zaostriť, je 0,9 m, najdlhšia 10,4 m. Rozlíšenie 1080p čiže 1920 × 1080 pixelov je úplne postačujúce, v takomto rozlíšení vysielajú naše televízne stanice. Pomocou tenkej vysúvateľnej nohy si môžete upraviť uhol premietania. Projektor nemá možnosť vertikálneho posunu objektívu oproti snímaču, čím by sa opticky vykompenzovalo lichobežníkové skreslenie v prípade, ak je objektív mimo osi premietaného obrazu. K dispozícii sú, samozrejme, softvérové korekcie. Lichobežníkové skreslenie sa pri vertikálnom náklone opraví automaticky na základe údajov z akcelerometra. Horizontálne skreslenie sa koriguje v používateľskom rozhraní. Chladenie v ekologickom režime je relatívne tiché, v režime maximálneho jasu je hluk podobný, ako keď naplno zaťažíte herný notebook. Treba dbať na voľný priestor pri výduchoch, pretože vzduch vychádzajúci z projektora je dosť teplý.

Projektor využíva technológiu 3LCD s RGB uzávierkou na báze tekutých kryštálov, má 188 W lampu so svetelným tokom 3000 lúmenov, čo umožňuje premietať na plochu s uhlopriečkou až 10 metrov. Zaostrovanie je manuálne otáčaním prstenca objektívu. ­Zobrazovacie panely pre jednotlivé zložky RGB majú uhlopriečku 0,69 palca. Spracovanie farieb je 10-bitové. Výrobca deklaruje životnosť lampy 6000 hodín pri vysokom jase a 12 000 hodín v štandardne nastavenom eko režime.

Konektory sú pod odoberateľným krytom na pravej strane. Pod krytom je aj miesto na odloženie pribaleného modulu Android TV aj s napájacím a HDMI káblikom. Modul sa napája z konektora USB. Konektory na obidvoch káblikoch sú konštruované tak, že modul teoreticky môže byť pod krytom aj počas prevádzky, no radšej som to neskúšal, pretože by čiastočne prekrýval otvory na nasávanie chladiaceho vzduchu. Pri použití bežného kábla s priamymi konektormi musí byť kryt takisto zložený. Modul má úplné verzie najpopulárnejších streamovacích služieb. V balení sú aj dva diaľkové ovládače. Bielym, ktorý funguje na princípe infračervených signálov, ovládate projektor a čiernym, ktorý komunikuje cez bluetooth, streamovací modul. Na tomto ovládači sú samostatné, farebne odlíšené tlačidlá pre YouTube, Netflix a Google Play. Ako je pri platforme Android TV zvykom, po prvom zapnutí sa zobrazí ponuka streamovacích služieb, stačí len nakonfigurovať pripojenie Wi-Fi. Samozrejme, môžete pripojiť aj iný streamovací modul, napríklad Chromecast.

Pri testovaní som umiestnil projektor tak, aby obraz mal uhlopriečku približne 150 palcov, čo zodpovedá rozmerom 3,3 × 1,8 m. Pri tejto veľkosti je obraz premietaný priamo na bielu stenu brilantný a kontrastný a bol komfortne pozerateľný aj v miestnosti bez zatiahnutých žalúzií za slnečného dňa. Po zatiahnutí žalúzií bol, samozrejme, zážitok z domáceho kina lepší. Obraz je prekreslený, a to aj v kontrastných scénach a na prechode svetlo – tieň. Ako zdroj obrazu som okrem streamovacieho modulu použil aj 4K Blu-ray prehrávač, downgrade zo 4K na full HD zariadil prehrávač.

Takisto odporúčam vyskúšať, ktorý z prednastavených farebných režimov (dynamický, jasný, kino a prirodzený) vám najlepšie vyhovuje. Profil označený ako jasný je napríklad perfektný na sledovanie športových prenosov.

Príjemne ma prekvapil zvuk vstavaného reproduktora, jeho výkon stačí na ozvučenie obývačky pri priemerných nárokoch. Samozrejme, domáce kino je predovšetkým o zvuku, takže sa predpokladá, že priestorový zvuk filmov si budete vychutnávať na vhodnej zostave reproduktorov alebo soundbare. Projektor nemá zvukový výstup, takže ak vám nestačí hlasitosť a kvalita vstavaného reproduktora, riešením je napríklad soundbar s konektorom HDMI eARC.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká svietivosť, pribalený streamovací modul Android TV, možnosti pripojenia, relatívne tiché chladenie
- Objektív nemá zoom

PARAMETRE:

Technológia 3LCD, uzávierka s tekutými kryštálmi RGB, LCD 0,69 palca, rozlíšenie full HD 1080p, 16,77 milióna farieb, pomer strán obrazu 16:9, svietivosť bielej 3000 lúmenov (2000 lúmenov úsporný režim); uhlopriečka premietaného obrazu 26 – 391 palcov; projekčná vzdialenosť 0,9 m - 10,4 m; spotreba energie 270 W, 214 W (úsporný režim), 0,5 W (v režime spánku); reproduktor 5 W; hladina hluku 37 dB (A), úsporný režim 29 dB (A); životnosť lampy 6000 h, 12 000 h v úspornom režime; rozmery 320× 211 × 87 mm hmotnosť 2,6 kg

Cena: 561 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať