SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Samsung Freestyle 2 / Kino aj so sebou

0

Samsung patrí síce k popredným svetovým výrobcom televízorov, ale v jeho portfóliu nájdeme aj zopár projektorov. Samsung The Freestyle bol pôvodne predstavený ešte v minulom roku a tešil sa medzi zákazníkmi veľkej obľube. V tomto roku prichádza jeho modernizovaná verzia The Freestyle 2, ktorá síce nesrší množstvom inovácií, ale tie, ktoré má, stoja za to.

SAMSUNG 042024 Advertisement

The Freestyle 2 je ľahko prenosný projektor s možnosťou napájania zo siete cez adaptér alebo pomocou voliteľnej prídavnej batérie. Konštrukcia a vlastnosti plne vychádzajú z predchádzajúceho modelu. Projekčná jednotka DLP LED pracuje s natívnym rozlíšením full HD, maximálnym jasom 550 LED lm, pričom možno vytvoriť obraz s veľkosťou 30 – 100". Jednou z hlavných vlastností Freestyle je rýchle a jednoduché nastavenie. Stoosemdesiatstupňový dizajn základne uľahčuje zameranie projektora na takmer akýkoľvek rovný povrch okolo vás alebo nad vami, či už pôjde o stenu, alebo strop. V prípade potreby ho však možno pokojne zavesiť a premietať na stenu alebo podlahu. Vďaka tomu možno projektor príležitostne používať aj na prezentácie a signage. Veľkou prednosťou projektora je automatické zaostrenie a korekcia geometrie obrazu. Tá vyrovná po zapnutí skreslenie obrazu vo všetkých smeroch. V menu projektora potom nájdete všetky nastavenia geometrie aj možnosť zmenšenia obrazu až na 80 %. To je užitočné pri použití v miestnosti, ak vám prekáža nejaký nábytok a podobne. Úplnou novinkou je možnosť využitia funkcie Edge Blending, ktorú sme doteraz poznali iba pri profesionálnych projektoroch. Jednoducho povedané, ide o spojenie obrazu z dvoch projektorov The Freestyle 2 do jedného ultraširokouhlého s pomerom strán 21:9. Na to, pochopiteľne, nestačí iba dať projektory k sebe, aby sa obrazy prekrývali. Je potrebná synchronizácia oboch projektorov a zamaskovanie prekrytia, ktoré je asi na 1/3 obrazu. Samsung to má vyriešené veľmi dobre. Funkcia Edge Blending sa vyvolá cez aplikáciu Smart Things. Po pripojení oboch projektorov sa na plátne zobrazia zarovnávacie značky z každého projektora, ktoré treba nastavením projektorov zosúladiť. Potom sa ich vyfotením v aplikácii vykoná ich synchronizácia a vy máte pred sebou veľký širokouhlý obraz, ktorým pokryjete naozaj veľkú stenu. Prekrytie obrazov funguje výborne, ale celú plochu rozšíreného obrazu sa mi podarilo vyplniť iba fotkami. Pri spustení hry alebo filmu sa obsah prehráva v strede, ale nie na celej ploche. Žiaľ, natívny 21:9 obsah som nemal, takže to môže byť aj tým. V každom prípade je však obraz z dvojice projektorov impozantný a v tejto cenovej kategórii ho len tak neuvidíte.

Projektor je štandardne napájaný pomocou kábla USB-C z priloženej 65 W nabíjačky. Projektor nemá vstavanú batériu, Samsung však pod názvom Freestyle Battery Base ponúka voliteľne externú základňu, ktorá sa pripevňuje na spodnú časť jednotky. Batéria s kapacitou až 32 000 mAh/3,6 V dokáže podľa výrobcu napájať Freestyle až 3 hodiny bez obmedzenia výkonu. To je dôležité uviesť, pretože viacero prenosných projektorov síce ponúka napájanie zo vstavanej batérie, ale svetelný výkon sa pri takejto prevádzke výrazne zníži. Batéria vo Freestyle Battery Base je dostatočne výkonná na to, aby napájala Freestyle a zároveň nabíjala cez USB-C mobilné zariadenie. Freestyle však môže niekoľko hodín bežať cez sieťový adaptér USB-C s výkonom 50 W/20 V, v balení nájdete adaptér s výkonom 65 W. Ponuka batérie ako voliteľného externého zdroja je podľa mňa dobrý nápad. Znižuje to počiatočné náklady a hmotnosť projektora, zatiaľ čo umožňuje zákazníkom rozšíriť jeho prenosnosť, ak to potrebujú. Fakt je, že koncepcia projektora k tomu priam vyzýva. Ja som na napájanie používal aj powerbank s kapacitou 40 000 mAh a výstupom PD 65 W a skúšal som aj box na nabíjanie batérií pre DJI Air 3, ktorý môže poslúžiť aj ako veľký powerbank. Dokazuje to, akú veľkú variabilitu máte k dispozícii s podporou napájania Power Delivery. Samsung k projektoru ponúka aj ďalšie príslušenstvo. Na výber sú napríklad silikónové obaly v troch rôznych farbách, ktoré môžete vymeniť za pôvodný biely. Vzhľadom na prenosnosť zariadenia to považujem za užitočné, obal chráni projektor pred poškriabaním. K dispozícii je aj pevné prenosné puzdro s karabínou, ktoré umožňuje prenášať projektor, aj keď ste niekde v prírode. Žiaľ, zmestí sa doň iba samotný projektor bez prídavnej batérie, bez ovládača (bez ktorého je v podstate nepoužiteľný) aj bez napájacieho adaptéra či kábla. Takže všetko ostatné musíte aj tak nosiť zvlášť. Projektor je však chránený.

The Freestyle 2 využíva OS Tizen s rovnakým používateľským rozhraním ako v televízoroch Samsung. Podobný je aj smart diaľkový ovládač, ktorý je teraz nový, s možnosťou solárneho nabíjania. Vďaka tomu ponúka prístup k niektorým z najpopulárnejších streamovacích platforiem ako Netflix, Disney plus, HBO Max, Sledovani TV, YouTube a všetky ďalšie, na ktoré ste zvyknutí z TV Samsung. Pochopiteľne, všetko toto môžete využívať aj pri napájaní na batériu niekde v altáne, stačí si vytvoriť prístupový bod z vášho smartfónu a je to. Je tiež kompatibilný s hlasovým asistentom Samsung Bixby. To vám dáva možnosť ovládať projektor a vyhľadať konkrétny obsah na sledovanie. Navyše podporuje casting aj prostredníctvom AirPlay.

Zvukový systém sa nemenil, k dispozícii je 5 W mono menič, ktorý poskytuje 360-stupňové zvukové pole. Na pomery projektorov je zvuk vcelku kvalitný a vďaka tichej prevádzke aj použiteľný. Keby nestačil alebo nechcete v noci rušiť okolie, možno pripojiť cez bluetooth reproduktor alebo slúchadlá. Súčasne môžu byť pripojené dve zariadenia. Svietivosť 550 lm postačuje na vytvorenie kvalitného obrazu s uhlopriečkou až 100" zo vzdialenosti 2,7 m v úplnej tme alebo menšieho pri okolitom svetle.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, automatické nastavenie, Edge Blending, Smart TV, dizajn, konektivita, USB-C s PD
- Iba konektor micro HDMI

PARAMETRE:

Technológia: LED, DLP, rozlíšenie: 1920 × 1080, svietivosť: 550 LED lm, životnosť svetelného zdroja 20 000 h, kontrast: 100 000:1, projekčný pomer: pevný objektív 1.2, digitálne zmenšenie 100 % – 80 %, automatická digitálna korekcia skreslenia, automatické zaostrovanie, režim Edge Blending, reproduktory: 1 × 5 W, akumulátor (voliteľný): 32 000 mAh/3,6 V, výdrž 3 – 4 h, Smart TV, podpora hlasového asistenta ­Samsung Bixby, konektory: micro HDMI (e-ARC), USB-C (DP), bezdrôtová konektivita: Wi-Fi, bluetooth 5.2, rozmery: 104,2 × 172,8 × 95,2 mm, hmotnosť: 0,8 kg

 Cena: Freestyle – 749 EUR, Freestyle Battery Base – 159 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať