SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Epson L805: Nekonečná tlač fotografií

0

Technológia atramentových tlačiarní sa postupom času vypracovala tak, že dnes aj na najlacnejších tlačiarňach dosiahnete veľmi slušnú kvalitu tlače. Problematické je však používanie týchto tlačiarní na veľkokapacitnú tlač fotografií. Vzhľadom na to, že konkurenčný tlak núti výrobcov znižovať ceny zariadení, snažia sa to potom dohnať na spotrebnom materiáli, teda atramentových náplniach. Naproti tomu iní výrobcovia sa chcú priživiť na tomto trhu a ponúknuť používateľovi alternatívne náplne za nižšiu cenu, ale nie vždy s garantovanou kvalitou. Tieto aktivity potom siahajú až k systémom CISS (continuous ink supply system – systém nepretržitej dodávky atramentu) od tretích výrobcov. Vzhľadom na obľúbenosť tohto systému u používateľov si firma Epson už dávnejšie uvedomila, že je lepšie ponúknuť zákazníkovi takýto produkt priamo ako ho nechať neprofesionálne upravovať zariadenia, ktoré na to nie sú určené. Po úspechu prvých modelov tlačiarní Epson radu L prichádza teraz výrobca s ďalším modelom osadeným rovno 6-farebným vstavaným systémom CISS.

 Epson L805 je atramentová tlačiareň formátu A4, ktorá využíva 6-farebný systém tlače InkJet s piezoelektrickými dýzami s dodávkou atramentu systémom CISS.  Ten zabezpečuje nepretržitú dodávku atramentu až na 1800 strán. Atrament sa dodáva vo fľaštičkách s obsahom 70 ml, z ktorých sa dopĺňa do nádržiek v tlačiarni. Cena jednej farby je pritom necelých 11 eur, takže tlač fotografií je podstatne lacnejšia ako pri konvenčnej konštrukcii tlačiarne s kartridžami. Tlačiareň pritom podporuje bezokrajovú tlač až do formátu A4 a takisto dnes už vzácnu tlač na CD/DVD/Blu-ray médiá. Okrem toho umožňuje tlač obálok. Pri použití v kancelárii, ktoré sa vzhľadom na nízke náklady priam ponúka, bude chýbať možnosť automatickej duplexnej tlače, tá je možná iba ma­nuálne. Pri podávaní papiera sa využíva zadný podávač s kapacitou 50 listov. Podávanie CD  je z prednej strany, a to manuálne pomocou špeciálneho šuplíka. Na pripojenie k PC môžete využiť USB alebo Wi-Fi. Pri našich testoch sme používali špeciálne fotopapiere Canon Photo Paper Plus Glossy II, Semi Gloss, Epson Photo Paper Glossy a kancelársky papier s technológiou Color lok. Tlač na špeciálne fotopapiere sa uskutočnila bez problémov.

Tlačiareň pracuje s rozlíšením 5780 × 1440 DPI, k základným farbám CMYK má k dispozícii ešte svetlú purpurovú a svetlú azúrovú. Tlač je nádherne ostrá, s verným podaním farieb. Prechody medzi jednotlivými odtieňmi sú veľmi jemné, bez náznakov schodovitosti. Aj najmenšie farebné detaily sú presne vykreslené. Tlačiareň si výborne poradila so všetkými druhmi tlačových materiálov. Pri tlači na kancelársky papier treba nastaviť profil dokument. Ten môže pracovať v troch stupňoch kvality: rýchly, štandard a vysoká kvalita. Rýchly režim je určený iba na náhľadové výtlačky. Písmo aj grafika sú bledé, ale nezaznamenali sme nijaké pásiky, výtlačok je ináč kvalitný. Rýchlosť tlače nám vyšla na 12,2 str./min, v odtieňoch sivej to bolo 15,8 str./min. Pri tlači nastavenej na štandardnú kvalitu dosiahnete veľmi dobrú kvalitu textu aj obrázkov. Toto nastavenie vyhovie pre väčšinu bežných kancelárskych dokumentov. Rýchlosť tlače vychádza na 3,6 str. /min. Pri najvyššej kvalite v režime dokument dosiahnete veľmi dobrú kvalitu tlače obchodných dokumentov aj fotografií. Tento režim je užitočný najmä vtedy, ak tlačíte dokumenty s tenkým negatívnym písmom (biele na farebnom podklade), s ktorým si režim štandard niekedy neporadí. Rýchlosť tlače je 1 strana za minútu. Pri tlači fotografií v najvyššej kvalite rýchlosť tlače, samozrejme, klesne a na bezokrajovú stránku A4 si počkáte 5 minút, pri formáte 11 × 15 necelé 2 minúty.

Tlačiareň sa najviac hodí na veľkoobjemovú tlač fotografií pre fotografov, malé fotoštúdiá alebo marketingové oddelenia firiem. Výhodná je v tomto prípade aj možnosť potlače CD médií. Na domáce použitie je jej kapacita predimenzovaná a skôr, než by ste minuli prvú dávku atramentov (ktorá je, mimochodom, rovnaká ako náhradné náplne), by asi pravdepodobnejšie došlo k zaschnutiu dýz. Ťažko si predstaviť domácnosť, ktorá by ju dokázala vyťažiť. My sme počas testovania vytlačili asi 50 kusov fotografií A4, asi 200 listov na bežný papier a hladiny atramentov sa to dotklo iba minimálne. A to nám tlačiareň prišla už po teste z inej redakcie. Pred prvým spustením tlačiarne musíte z dodaných fľaštičiek preliať atrament do nádržiek tlačiarne. Potom nasleduje inštalácia a inicializácia, počas ktorej sa odvzdušňujú dýzy a atrament sa čerpá do systému rozvodov. Z tohto dôvodu je z prvých náplní spotreba atramentu vyššia, ale pri jeho množstve to neprekáža. Jediný nedostatok, ktorý sme na tlačiarni našli, je predný kryt. Ten je zatvárací, čo oceňujeme, bráni to prenikaniu prachu do tlačiarne. Tlačiareň však má možnosť pripojenia cez Wi-Fi, takže na nej môžete tlačiť  aj z mobilných zariadení hoci z vedľajšej kancelárie. No ak je kryt zatvorený, tlačiareň to nijako nevyhodnotí a začne tlačiť, takže dôjde k zaseknutiu papiera. Toto inžinieri akosi nedomysleli.

Ináč však ide o výborné zariadenie, ktoré vďaka nízkym tlačovým nákladom a výbornej kvalite výstupov ocenia všetci, ktorí potrebujú tlačiť často a veľa fotiek.

Parametre:

• Technológia tlače: InkJet (piezoelektrické dýzy), počet dýz: 90 čiernych, 90 farebných, premenlivá veľkosť kvapiek, min. 1,5 pl, rozlíšenie: 5780 × 1440 DPI,  kapacita zásobníka 50 listov, 20 listov fotopapier; tlačiteľné formáty: A4, A5, A6, B5, C6 (obálka), DL (obálka), No. 10 (obálka), Letter, 9 × 13 cm, 10 × 15 cm, 13 × 18 cm, 16:9, Legal; spotreba 0,3 W vypnuté, 13 W tlač; pripojenie: USB, Wi-Fi , hmotnosť  6 kg

•  Cena: 255 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, nízke prevádzkové náklady, jednoduchá obsluha, tlač CD, bezokrajová tlač A4
- Tlač sa spustí aj so zavretým predným krytom

HODNOTENIE:

Kvalita tlače: 100 %
Rýchlosť: 70 %
Výbava:  60 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 80 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
epson

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať