SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Eurokomisia by nemala určovať poplatky za prenájom sietí

Tlačové správy
0
Európska komisia (EK) by nemala telekomunikačným firmám, ktoré chcú získať prístup ku klasickým pozemným sieťam, stanovovať konkrétne poplatky. Znamenalo by to totiž, že spotrebitelia v Poľsku, Rakúsku a ôsmich ďalších krajinách EÚ by museli za služby zaplatiť viac. Vyhlásili to v utorok národní telekomunikační regulátori.

Organizácia európskych regulátorov elektronickej komunikácie (BEREC) vo svojich pripomienkach k návrhu EK vyhlásila, že regulátori by na svojich domácich trhoch mali mať právomoc upraviť ceny tak, aby zohľadnili lokálne ekonomické faktory. V snahe zrýchliť tempo rozširovania vysokorýchlostných a širokopásmových internetových pripojení a v obave, že EÚ by mohla začať zásadne zaostávať za USA alebo Áziou, komisia navrhla, aby sa cena za prenájom pevných sietí do roku 2016 upravila na 8 až 10 eur na zákazníka. "BEREC by uvítal explicitné vyjasnenie zo strany Európskej komisie, že stanovená cena je len odporúčaním a akceptovateľné sú aj iné ceny, ak je ich výška objektívne obhájiteľná," píše sa v nezáväznom stanovisku organizácie.

EK dúfa, že ak by telekomunikačné spoločnosti ako Deutsche Telekom alebo Telefónica, ktoré pri svojej privatizácii zdedili aj klasické pevné telefónne siete, mohli na ich prenájme zarobiť, mohli by byť ochotnejšie zisk investovať do rozvoja vysokorýchlostných pripojení. Navrhnuté fixné sadzby by však znamenali, že v deviatich štátoch EÚ vrátane Poľska, Rakúska a Maďarska by sa poplatky museli zvýšiť, znížili by sa napríklad v Írsku, Fínsku alebo Veľkej Británii. Návrh už kritizovali aj menší telekomunikační operátori, lebo by za prenájom sietí museli zaplatiť viac.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať