SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

MV: V boji s obchodovaním s ľuďmi má pomôcť nový systém

Tlačové správy
0
V boji s obchodovaním s ľuďmi má našim orgánom pomôcť nový informačný systém, ktorý vyvinuli na ministerstve vnútra. Spustiť by ho mali na budúci mesiac. „Ide o revolučný systém, na prvý pohľad veľmi jednoduchý, ale pre našu prácu veľmi dôležitý," povedal na tlačovej besede riaditeľ odboru prevencie kriminality Kancelárie ministra vnútra Jozef Halcin.

Cieľom systému je zabezpečiť systematický a koordinovaný zber údajov o obchodovaní s ľuďmi. „Informačný systém umožňuje ľudom s prístupom k nemu zaevidovať údaje o identifikovaných obetiach, a po odstríhaní aj o páchateľoch. Tieto dáta budú slúžiť, aby sme vedeli pospájať rôzne príbehy, ktoré sa dejú v rôznych končinách sveta. Niektoré prípady sa dejú na južnej pologuli, iné na severnej, a pritom môže ísť o toho istého páchateľa," priblížil Halcin. Systém má našim orgánom pomôcť identifikovať trasy obchodníkov. Po policajnej stránke bude umožňovať lustráciu osôb a bude vytvárať aj výstupy bez osobných údajov, ktoré môžu slúžiť na prevenciu. Systém umožní zdieľať údaje aj s databázami ostatných krajín EÚ.

Aplikáciu vytvorili pracovníci ministerstva vnútra vo svojom pracovnom čase. Zo 40 obetí obchodovania s ľuďmi, ktoré naše orgány evidujú za minulý rok, zaradili do nového programu zatiaľ 22. Ako dodal Halcin, potrebný je súhlas obete.

V období rokov 2008 až 2012 bolo zaradených do programu pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 121 osôb. Z toho bolo 78 žien a 43 mužov. Najčastejšími účelmi obchodovania bolo sexuálne zneužívanie, nútená práca, nútené žobranie, nútený sobáš a nútená kriminalita.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať