SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Exynos 2100 – Samsung vytvára nový štandard pre mobilné procesory najvyššej triedy

Tlačové správy
0

Vysoký výkon a špičková energetická účinnosť vďaka technológii 5 nm EUV umožňuje pokročilý multitasking a hranie na vysokej úrovni.

Pokročilý hardvérový akcelerátor NPU výrazne vylepšuje možnosti umelej inteligencie, integrovaná technológie 5G pomáha konektivite.

Spoločnosť Samsung Electronics, svetová jednotka v odbore vyspelých polovodičov, dnes na virtuálnej tlačovej konferencii Exynos On 2021 (www.youtube.com/samsung) predstavila najnovší mobilný procesor Exynos 2100. Ide o prvý špičkový mobilný procesor Samsung s integrovanou podporou 5G pripojenia, postavený na najmodernejšej procesorovej technológii EUV s 5 nm.

„Ak chceme zákazníkom ponúkať jedinečné mobilné zážitky, potrebujeme k tomu špičkové procesory - práve oni sú srdcom všetkých dnešných inteligentných zariadení,“ vyhlásil Inyup Kang, prezident spoločnosti System LSI, ktorá patrí do skupiny Samsung Electronics. „Sme preto radi, že dnes môžeme predstaviť model Exynos 2100, najvyspelejší mobilný procesor, aký sme kedy vyvinuli. Medzi jeho prednosti patrí vysoký výpočtový výkon, vlastný špičkový 5G modem a úsporná procesná technológia 5 nm. Exynos 2100 právom vytvára nový štandard pre mobilné zariadenia budúcej generácie.“

Naše prístroje najvyšších radov musia byť vybavené najmodernejšou inovatívnou technológiou, aby si zákazníci mohli užiť skutočne jedinečné mobilné zážitky," komentoval to Kyeongjun Kim, výkonný viceprezident a riaditeľ oddelenia pre výskum a vývoj mobilných zariadení v divízii Mobile Communications Business spoločnosti Samsung Electronics. Vysoký výpočtový výkon, rýchla konektivita pomocou 5G technológie a vyspelý akcelerátor umelej inteligencie, to sú prednosti, vďaka ktorým Exynos 2100 ponúka to najlepšie pre nastupujúcu generáciu inteligentných telefónov."

Pre nové zážitky s mobilnými prístrojmi hrá najväčšiu rolu vývoj komunikačných technológií na čele s 5G, neustály pokrok v grafickom spracovaní a strojové učenie," pripojil sa Paul Williamson, viceprezident a riaditeľ klientskej divízie v spoločnosti Arm. Firma Arm so Samsungom dlhodobo úzko spolupracuje, výsledkom spolupráce je integrácia našej výkonnej výpočtovej a grafickej platformy do procesora Samsung Exynos 2100. Vďaka tomu sa nám podarilo maximalizovať výkon procesora, čo používatelia mobilných prístrojov budúcej generácie ocenia vďaka skvelým technickým parametrom a dlhšej výdrži batérie.“

Výpočtový a grafický výkon nového procesora vzrástol natoľko, že to zrejme prekoná aj očakávania náročných užívateľov. Srdcom procesora, ktorý v sebe ako prvý model od Samsungu skrýva integrovanú podporu 5G, je vyspelá procesné technológie EUV 5 nm. Vďaka nej môžu výrobcovia voliť medzi dvoma výhodami - buď o 20 percent nižšia spotreba energie, alebo o 10 % vyšší celkový výkon zariadenia v porovnaní so staršou technológiou 7 nm. Okrem toho nový čip ponúka vylepšenú prácu s cache pamäťou. Osemjadrová jednotka CPU s vylepšenou triclusterovou štruktúrou tvorenou jediným jadrom Arm® Cortex®-X1 s taktovacou frekvenciou 2,9 GHz, tromi špičkovými jadrami Cortex-A78 a štyrmi úspornými jadrami Cortex-A55 má v porovnaní s predchodcom vyšší výkon o viac ako 30 percent.

GPU Arm Mali™-G78 s podporou najnovších API (Vulkan, OpenCL a pod.) vylepšuje grafický výkon o viac ako 40 %, takže sa záujemcovia môžu tešiť na vynikajúci obraz a plynulé prekreslenie pohybu - niečo také sme na mobilných zariadeniach zrejme ešte nestretli. Rozdiel bude poznať okrem iného pri hraní alebo pri využívaní rozšírenej, virtuálnej alebo zmiešanej reality. Exynos 2100 ponúka aj integrovanú vyspelú multi-IP technológiu AMIGO, ktorá kontroluje a optimalizuje chod CPU, GPU a ďalších procesov, čo predlžuje výdrž batérie. Okrem lepších technických špecifikácií tak Samsung plní svoj záväzok neustále zmenšovať svoju uhlíkovú stopu.

 

Prednosti nového procesora Exynos 2100 sa veľmi výrazne prejavia na funkciách spojených s umelou inteligenciou (AI). Prepracovaný trojjadrový hardvérový akcelerátor umelej inteligencie (NPU) má vylepšenú architektúru, ktorá obmedzuje zvyšné operácie a prispieva tak k nižšej hmotnosti a vyššiemu výkonu. Exynos 2100 zvláda až 26 biliónov operácií za sekundu a je pritom dvojnásobne energeticky účinnejší oproti modelu predchádzajúcej generácie. Vďaka natívnemu spracovaniu AI a podpore vyspelých neurónových sietí si užívatelia budú môcť vychutnať interaktívne inteligentné vlastnosti a špičkové spracovanie obrazu.

Vyspelá technológia spracovania obrazu (ISP) podporuje rozlíšenie fotoaparátov až 200 megapixelov. Procesor je možné pripojiť až k šiestim samostatným obrazovým snímačom, signál zo štyroch snímačov dokáže spracovať naraz - to výrazne uľahčí použitie viacerých fotoaparátov, typické pre dnešné smartfóny vyšších tried. Technológia MCFP umožňuje procesoru kombinovať signál z rôznych snímačov a vďaka tomu napríklad podporiť zoomovanie, vylepšiť kvalitu ultraširokých snímok a pod. Vďaka akcelerátoru umelej inteligencie dokáže ISP jednotka rozpoznať najrôznejšie typy obrazu, tváre či objekty a optimalizovať nastavenie fotoaparátu.

Integrovaný 5G modem procesora Exynos 2100 podporuje štandard 5G sub-6 GHz a milimetrové spektrum (mmWave) v štandarde 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA a 4G LTE, takže sa spoľahlivo pripojí k akejkoľvek sieti. Maximálna podporovaná rýchlosť sťahovania dosahuje 5,1 Gb/s v štandarde pod 6 GHz a 7,35 Gb/s v mmWave, prípadne až 3 Gb/s v 4G sieťach s podporou 1024 Quadrature Amplitude Modulation (QAM).

Exynos 2100 sa v súčasnej dobe už vyrába sériovo.

Ďalšie informácie o produktoch Samsung Exynos nájdete na internetových stránkach http://www.samsung.com/exynos.

Procesor

5 nm

AI

26 TOPS

Počet jadier

8 (octa-core)

CPU (hlavné)

Arm Cortex-X1 (2,9 GHz)

CPU (Sub)

Arm Cortex-A78 a Cortex-A55

GPU

Arm Mali-G78

Konektivita

5G (sub-6 GHz/mm Wave), 4G LTE (1024 QAM), 3G WCDMA, 2G GSM/CDMA

Pamäť

LPDDR5 (51,2 GB/s)

Úložný priestor

UFS 3.1, UFS 2.1

Fotoaparát (zadný)

200 MPix

Video (kódované)

4K UHD 120 obr/s

Video (dekódované)

8K 60 obr/s

Poznámka: Skutočné vlastnosti môžu závisieť na zariadení a používateľskom prostredí.

 

Samsung Electronics Co., Ltd.

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať