ANTIK ANTIK ANTIK

Falošný občiansky? Stroj ho odhalí hneď

0

Vojdete do budovy a na vrátnici odovzdáte občiansky preukaz. Vrátnička sa potľapká po vreckách, vytiahne okuliare na čítanie, rozvážne si ich nasadí a otvorí svoj zošit. Otvorí pero a pustí sa do odpisovania – prstom si ukazuje jednotlivé údaje a pomaly ich prepisuje do tabuľky návštev. Čistý čas – 4 minúty. Tento skutočný príbeh je len vtipná anekdota zo života. Automatické overovanie dokladov však prináša nielen neporovnateľné zrýchlenie podobných situácií, ale aj bezpečnosť na viacerých úrovniach.

Banky, mobilní operátori, štátna správa – hoci elektronizácia pokračuje rýchlym tempom, mnoho ľudí stále uprednostňuje osobný kontakt. Pobočky a miesta prvého kontaktu tu s nami ešte chvíľu zostanú. Práve v takýchto prípadoch je overenie osobného dokladu a prípadné zaznamenanie údajov nevyhnutnosť.

Čas fotokópií už našťastie vypršal. Strojové čítanie dokladu ponúka nielen presnejší prepis a vyššiu rýchlosť, ale aj neporovnateľne vyššiu bezpečnosť. Okrem zaznamenania údajov totiž dokáže overiť aj pravosť dokladu a pri pokročilejších variantoch dokonca automaticky stotožniť doklad s človekom.

Inteligentné skenery

Zariadenia na automatizované overovanie sú vyspelejšie skenery, ktoré doklad skúmajú vo viacerých svetelných spektrách. Získané obrazy potom porovnávajú so vzorovou databázou.

Údaje a niektoré ochranné prvky sa na občianske preukazy – na Slovensku sú to kartičky z viacvrstvového polykarbonátu – zanášajú laserovým gravírovaním. Už len spôsob výroby je pomerne silné ochranné opatrenie. Gravírovanie je nezvratný proces, takže raz zapísané údaje nemožno z kartičky odstrániť bez jej poškodenia.

Skener vo viditeľnom spektre skúma prítomnosť a rozmiestnenie jednotlivých prvkov. Obraz pod ultrafialovým svetlom ukáže ochranné znaky a skenovanie infračerveným svetlom okrem odhalenia ďalšej vrstvy identifikačných znakov umožní aj čisté zosnímanie jednotlivých údajov. Celý proces trvá jednu až tri sekundy.

Falzifikát neskóruje

Každému overovanému prvku je pridelené skóre na stupnici od nula do tisíc. Pri pravých dokladoch sa toto číslo pohybuje väčšinou od 900 vyššie, drobné nezrovnalosti vznikajú napríklad fyzickým opotrebovaním dokladu. Pri falzifikátoch sa skóre pri komplikovanejších ochranných znakoch pohybuje v nízkych stovkách, takže prístroj na ne dokáže s takmer stopercentnou úspešnosťou upozorniť.

Na rozdiel od starších štrbinových čítačiek sa moderné prístroje nespoliehajú len na skenovanie takzvanej zóny MRZ. To je tá časť občianskeho preukazu a pasu, ktorú okamžite spoznáte podľa zvýšeného výskytu znaku <. Machine readable zone – strojovo čitateľná zóna – vďaka jasne definovanému a štandardizovanému fontu dosiahne presne to, čo hovorí jej názov – stroje sú schopné prečítať údaje a pomocou kontrolného súčtu overiť ich platnosť. Nevýhoda: medzinárodný formát zóny MRZ nepodporuje diakritiku, a tak sa až donedávna museli do načítaných údajov ručne dopĺňať mäkčene a dĺžne.

Moderné čítačky však už vedia spracovať aj takzvanú zónu VIZ. Vizuálne prvky majú presne definované umiestnenie, prístroj si s nimi poradí a výsledkom je text prepísaný aj s diakritikou.

Dnes je už štandardom eID – elektronický doklad. Obsahuje čip s dátami, ktoré sa dajú bezproblémovo a najmä bezchybne načítať. Všetky údaje sú navyše elektronicky podpísané vydavateľom, takže ide aj o najbezpečnejšie riešenie.

Tvár ako kľúč

Čip obsahujú nielen občianske preukazy, ale aj nové pasy Európskej únie – ich zavedenie je, mimochodom, jeden z najúspešnejších IT príbehov posledného obdobia v Európe.

Na rozdiel od občianskych preukazov, na ktoré treba čítačky, možno údaje z pasov načítať vďaka technológii RFID aj priložením. Aj preto sú možné napríklad samoobslužné zóny na letiskách, kde pas stačí na check-in a prístup do odletovej haly. Táto technológia je v štátoch EÚ povinná, no pre jej úspešnosť a široké využitie ju do svojich cestovných dokladov zavádzajú aj iné krajiny.

Pamäťové médium v pase okrem bežných údajov certifikovanému príjemcovi sprístupní aj biometrické dáta, ako sú odtlačky prstov či digitalizovaná fotografia.

Práve biometria môže byť ďalšou bezpečnostnou vrstvou. Falzifikáty – a dobré falzifikáty – sú pre ich náročnú výrobu totiž pomerne zriedkavé. Pri podvodoch, spreneverách a krádežiach identity sa polícia častejšie stretá s pravými dokladmi, pochádzajúcimi napríklad z krádeže.

Biometria tváre je identifikačný údaj spoľahlivosťou porovnateľný s odtlačkom prsta. Jej zapojenie do systému automatizovaného overovania dokladov dokáže výrazne zvýšiť bezpečnosť. Eliminuje tak nielen prípady, v ktorých figuruje napríklad ukradnutý doklad a nepozorný úradník, ale i sofistikovanejšie podvody. Takto nastavený systém totiž dokáže overiteľne potvrdiť prítomnosť nielen dokladu, ale aj jeho držiteľa.

Jednoduchý semafor

Prístroje na overovanie dokladov sa dodávajú vo viacerých úrovniach kvality. Tie lacnejšie čítajú doklady len vo viditeľnom a infračervenom spektre na získanie údajov a overenie základných znakov. Tam, kde treba vyššiu úroveň bezpečnosti, nájdu uplatnenie prístroje vyššej triedy, ktoré doklady skúmajú aj v UV spektre.

Lacnejšie prístroje sa cenovo pohybujú na úrovni štrbinových čítačiek, na rozdiel od nich však doklady fyzicky nepoškodzujú.

Nainštalovať prístroj je pomerne jednoduché, väčšinou sa však jeho využitie spája s integráciou do systému. Zapojenie automatického overovania dokladov zvyčajne prináša nové procesy či ich optimalizáciu. Pre koncového používateľa napríklad nemajú zmysel podrobnosti o získanom skóre pri jednotlivých ochranných prvkoch. Úplne mu stačí semaforový systém: vloží doklad do prístroja a zelené (pravý doklad), oranžové (podozrivý doklad) či červené svetlo (falošný doklad) určí ďalší postup. Rovnako sa dá nastaviť úroveň podľa jednotlivých úkonov – pri vklade peňazí do banky netreba kontrolovať toľko ochranných znakov ako pri vybavovaní úveru.

Jaroslav Kollár
Atos IT Solutions and Services

Zobrazit Galériu
ATOS

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať