SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Filmové štúdiá chcú hercov nahradiť umelou inteligenciou a zaplatiť im len za naskenovanie ich podoby

Technológie
0

Väčšina Hollywoodu štrajkuje, čím sa zastaví najvplyvnejší filmový priemysel na svete. Organizácia Writers Guild of America zastupujúca scenáristov vstúpila do štrajku pred dvoma mesiacmi a teraz sa k nej pripája aj Screen Actors Guild. Diskusia sa často točí okolo používania umelej inteligencie a toho, ako by mohla ohroziť živobytie scenáristov aj hercov. Rozsah, v akom chceli manažéri štúdií, ktorých zastupuje Aliancia filmových a televíznych producentov (Alliance of Motion Picture and Television Producers – AMPTP), využiť túto technológiu, je šokujúci.

Hlavný vyjednávač Duncan Crabtree-Ireland počas tlačovej konferencie vykreslil hrozivý obraz situácie. AMPTP navrhuje, aby účinkujúci vo vedľajších úlohách mohli byť naskenovaní, pričom by dostali zaplatené za jeden deň. Spoločnosť by potom vlastnila tento sken ich podoby a mala by mať možnosť použiť ho kedykoľvek v akomkoľvek projekte bez súhlasu a bez náhrady. Takýto návrh by v skutočnosti prinútil hercov vo vedľajších úlohách, aby sa vzdali svojej fyzickej podoby, ktorá by bola podľa uváženia štúdií stvárňovaná vo forme digitálnych projekcií.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Organizácii združujúcej hercov ide o to, aby zabránila štúdiám robiť presne toto. Trvá na tom, že právo digitálne replikovať hlas alebo podobizeň umelca s cieľom podstatne zmanipulovať výkon alebo vytvoriť nový digitálny výkon musí byť predmetom vyjednávania. „Podarilo sa nám ako odvetviu vyjednať s Cechom režisérov veľmi dobrú dohodu, ktorá odráža hodnotu, ktorou režiséri prispievajú k tomuto veľkému biznisu,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Disney Bob Iger. „To isté sme chceli urobiť aj so scenáristami. A to isté by sme chceli urobiť aj s hercami.“

No možno je už neskoro. Zainteresované zdroje uviedli, že štúdiá už využili technológiu, ktorá dokáže nahradiť hercov v pozadí digitálnymi avatarmi v pripravovaných filmoch vrátane Captain America: Brave New World a The Residence spoločnosti Netflix. Niektorí herci tvrdia, že ani nedostali možnosť odmietnuť skenovanie, ktorým bolo podmienené ich prijatie do zamestnania. Ohrozené nie sú teda len pracovné miesta scenáristov a redaktorov, ale aj živobytie hercov.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať