PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Folding Home: Pridajte sa k boju proti koronavírusu

0

Každý deň počúvame nové informácie ohľadom ochorenia covid-19. Väčšinou to nie sú pozitívne správy, z každého smeru sa dozvedáme, koľko ľudí sa nakazilo, koľko zomrelo alebo ako vyzerá situácia v iných krajinách. No veľa z vás nevie o tom, že aj obyčajní ľudia môžu pomôcť v boji s týmto vírusom, a to priamo z pohodlia domova. Ak chcete pomôcť aj vy, môžete prepožičať výkon svojho procesora a grafickej karty na boj s vírusom pomocou aplikácie Folding Home. Po pripojení sa stanete súčasťou obrovského množstva ľudí, ktorí pomáhajú vedcom s pochopením vírusu.

Čo je to Folding Home?

Folding Home je projekt založený na distri­buovaných výpočtoch, ktorý využíva výpočtovú silu pripojených zariadení na simulovanie skladania proteínov. Tento proces slúži na simulácie, ktoré by mali viesť k nájdeniu lieku na rôzne typy ochorení. Pokiaľ sa rozhodnete pridať aj vašu silu do tohto boja, máte možnosť zvoliť si špecificky projekt boja proti koronavírusu. Okrem toho viete pomocou projektu podporiť výskum ďalších rôznych ochorení, napríklad Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby alebo rôznych druhov rakoviny. Tento projekt je podporovaný mnohými známymi firmami, napríklad výrobca grafických kariet NVIDIA vyzval počítačových hráčov a majiteľov výkonných CPU a GPU na zapojenie sa do projektu. Folding Home zaznamenal obrovský úspech a prekročil hranicu milióna darcov. Pomocou výkonnej sily z celého sveta a veľkého počtu dobrovoľníkov celkový výkon už presahuje jeden exaflops (jednotka výpočtovej výkonnosti počítačov). Stal sa tak najvýkonnejším superpočítačom na svete, dokonca niekoľkonásobne prekonal vo výkone dovtedy najsilnejší počítač Summit. Pritom výkon každým dňom narastá a aj vy máte možnosť priložiť ruku, presnejšie váš výkon, k dielu a pomôcť v boji proti pandémii koronavírusu.

Ako sa pripojiť?

Pokiaľ ste sa rozhodli pridať váš počítač do zoznamu zariadení, ktoré pomáhajú v boji proti vírusu, postup je veľmi jednoduchý. Stiahnite a nainštalujte si aplikáciu Folding Home, ktorá je dostupná pre operačné systémy Windows, Linux aj Mac. Následne máte možnosť pracovať v anonymite alebo si nastaviť identitu a získavať za darovanie výkonu body. V aplikácii si potom môžete vybrať ochorenie COVID-19, tak bude váš počítačový výkon primárne určený na prácu na tomto ochorení. Po stlačení tlačidla START začne na pozadí bežať tento softvér a spolu s ním aj komplexné výpočty. Ak budete chcieť na zariadení pracovať, potrebná výpočtová sila vám bude uvoľnená, a tak viete notebook používať ako doteraz. Počas používania máte možnosť výberu z troch úrovní výkonu – low, medium a full. Pri plnom výkone sa využíva CPU na 60 %, no pokiaľ máte starší počítač, odporúčame skôr výkon medium, nech sa vám neprehrieva.

Aj vy môžete pomôcť, začať používať tento program je skutočne jednoduché, vôbec vás to neobmedzuje v používaní počítača a pomôžete tak celému svetu.

 

 

Romana Jamrichová

Všetky autorove články

Pridať komentár