TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Google Nexus One na obežnej dráhe. Bude použitý na netradičné experimenty.

0

phonesat.jpg Inteligentný telefón, ktorý spolu so šiestimi ďalšími malými satelitmi na obežnú dráhu vyniesla indická raketa, vyvinul výskumný tím z britskej Univerzity v Surrey. 

Telekomunikačné satelity sú na orbite bežné, satelitné telefóny na povrchu viac-menej takisto. Misia nesúca názov smartphone-sat je však nepochybne prvá svojho druhu. V podstatne ide o prelomovú technológiu, ktorá dostane inteligentný telefón na obežnú dráhu, po ktorej bude obiehať šesť mesiacov.

Pri hmotnosti 4,3 kg a rozmeroch 10 × 30 cm sa podobá skôr na prvú generáciu kufríkových telefónov NMT. Nenechajte sa však zmýliť rozmermi či historickými referenciami, súčasťou družice Strand-1 je integrovaný štandardný telefón Google Nexus, líšiaci sa azda len niekoľkými špeciálnymi aplikáciami.

Satelit vyvinula britská Univerzita v Surrey, konkrétne Centrum pre výskum vesmíru a satelitných technológií. Podnikne niekoľko doslova prelomových experimentov, o ktorých si nepochybne väčšina vedcov a fanúšikov sci-fi ani netrúfala snívať. Netrpezlivo budú predovšetkým čakať na potvrdenie či vyvrátenie teorémy, že vo vesmíre vaše výkriky nikto nebude počuť. Vývojový tím na internete nazbieral výkriky používateľov, ktoré telefón na orbite prehrá. Vedľajším prínosom bude zistenie odolnosti štandardných komerčných komponentov vo vesmíre.

Satelit vyskúša aj dva nové pohonné systémy. Prvý z nich z dýz vystreľuje zmes vody a alkoholu. Nesie povedomý názov Warp Drive (Water Alcohol resist-jet Propulsion De-orbit Re-entry Velocity experiment). Druhý systém je plazmový, pomocou elektrického prúdu zahrieva a vyparuje materiál, ktorý je vo forme nabitého plynu zrýchlený pomocou magnetického poľa.

STRAND-1 bude najskôr riadený štandardným palubným počítačom, ale v druhej fáze misie prevezme riadenie Google Nexus. Spustený bude rad špeciálnych aplikácií. ITES bude zaznamenávať magnetické pole v okolí telefónu. Aplikácia 360 app bude zaznamenávať obraz pomocou zabudovaného 5-megapixelového fotoaparátu a bude na jeho základe vyhodnocovať pozíciu družice. Vlastné snímky potom budú uverejňované na Facebooku.

Samozrejme, aplikácia Scream in Space prehrá množstvo výkrikov, ktoré boli vybrané z tých zaslaných na web projektu. Telefón potom bude monitorovať, či zabudovaný mikrofón niečo zachytí. Výsledky bude možné sledovať na Twitteri.

Vývojový tím zatiaľ neuverejnil detailnejšie informácie, ktoré zaujímajú predovšetkým tweetujúcich fanúšikov: Kto vyberal názov warpového pohonu a aká značka alkoholu bola použitá? No zábery z jeho pozemského testovania si cestu na Facebook nepochybne skôr či neskôr nájdu. Slovenskú odbornú komunitu potom bude predovšetkým zaujímať, aká dátová tarifa bola použitá a čo na to telekomunikačný úrad.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať