ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Google ide do hardvéru naplno. Predstavil smartfóny Pixel a vychytávky pre inteligentnú domácnosť

0

Google predstavil produkty svojej novo vytvorenej hardvérovej divízie. CEO Sundar Pichai v úvode zdôraznil dlhodobé sústredenie sa firmy na vylepšovanie a využitie umelej inteligencie (UI) a strojového učenia. Výsledkom je Google Assistant, o ktorého existencii sme sa dozvedeli už v máji tohto roka, a ktorý by mal vytvoriť individuálnu personalizovanú službu Google pre každého jednotlivca.

Tento osobný asistent bude založený na obojsmernej komunikácii s používateľom a integrácii s ostatnými službami a produktmi od Google. Jeho najväčšou prednosťou má byť pokročilé porozumenie kontextu hlasových príkazov. Okrem pochopenia jazyka sa Googlu podarilo vylepšiť aj identifikáciu obsahu obrázkov z úspešnosti 89,6% na 93,9%.  

Video Google Assistant:

Google Pixel

Nové technológie UI budú prístupné aj v hardvérových produktoch. Prvým je smartfón Google Pixel, ktorý bude dostupný v dvoch variantoch. Uhlopriečky displejov budú 5“ a 5,5“ vrátane rozdielneho rozlíšenia, no z ostatných stránok budú telefóny zhodné. Dizajn neobsahuje žiadne novinky či výstrelky, zachováva klasické tvary moderných smartfónov. Konštrukcia je z lešteného hliníka a zadná strana je pokrytá lesklým sklom. Zaujímavé je, že objektív fotoaparátu nevystupuje nad úroveň svojho okolia.

Dozvedeli sme sa aj hardvérové parametre, ktorým bude dominovať Qualcomm Snapdragon 821. Procesor je štvorjadrový (2x2,15GHz/2x1,6GHz), kapacita RAM bude 4GB LPDDR4 a úložisko od 32 do 128GB, displej HD AMOLED chránený 2.5D Corning Gorilla Glass 4, rozlíšenie QHD s hustotou 534ppi (5,5“) alebo FHD a 441ppi (5“), port USB typu C, akumulátor 2770 alebo 3450mAh, bluetooth 4.2 a Pixel si tiež zachováva port jack 3,5mm. Poteší aj snímač odtlačkov prsta a OS bude Android 7.0 Nougat.

Video Google Pixel:

Pixel je prvý smartfón so zabudovaným Google Assistantom a kvalitný fotoaparát má byť ďalším veľkým lákadlom. Jeho scóre podľa DXO Mark je na úrovni 89 bodov, čo je najvyššie hodnotenie aké kedy smartfón v týchto testoch dostal. Na ukladanie fotiek a videí v plnom rozlíšení bude mať každý majiteľ k dispozícii neobmedzený úložný priestor v cloude.

Maximálne rozlíšenie, ktoré fotoaparát poskytuje je 12,3Mpix, citlivosť f/2.0, veľkosť pixelu je 1,55 mikrónu a pri spracovaní fotografie využíva technológiu HDR+. Pri natáčaní videa Pixel používa systém stabilizácie, ktorý gyroskopom vyhodnocuje polohu smartfónu 200 ráz za sekundu. Obraz sa tak stabilizuje bez známeho nežiaduceho efektu „želé“.

Pixel sa po 15 minútach nabíjania nabije na 7 hodín prevádzky. Aktualizácie aplikácií sa budú vykonávať automaticky na pozadí a k dispozícii bude podpora od výrobcu nonstop, ktorá bude na báze hovoru alebo četu s možnosťou zdieľania aktuálnej obrazovky. Základné farby, v ktorých bude Pixel dostupný dostali tak trochu vtipné názvy ako Quite Black (Celkom čierna), Very Silver (Veľmi strieborná) a limitovaná Really Blue (Skutočne modrá).

V Spojených štátoch bude Google Pixel stáť 649USD alebo 27USD mesačne. Predobjednávky štartujú od 4. októbra v USA, Austrálii, Kanade, Nemecku.

Mobilná virtuálna realita

Na plné využitie možností VR sa bude Pixel zasúvať do headsetu s názvom Daydream view.

Oproti konkurencii je viac zameraný na komfort. Jeho konštrukcia je potiahnutá textíliou, aby bola príjemnejšia na dotyk. Pri dizajnovaní sa pamätalo na používateľov s okuliarmi a navyše je celý headset ľahký (podľa výrobcu o 30% ľahší ako podobné zariadenia).

Na použitie stačí klasicky zasunúť Pixel do prednej časti headsetu. Telefón sa s prístrojom prepojí bezdrôtovo. Ovládanie má na starosti ovládač Daydream controller s dvoma tlačidlami, snímačmi polohy a touchpadom.

Využitie bude v hrách, no podporu má aj sledovanie filmov z Netflix, HBO, Hulu, dokumentárnych filmov atď. Zaujímavá bola prezentácia v spojení so službami, ktoré už poznáme, ako je Streetview či Youtube, kde VR pridáva ďalšiu hodnotu.

Video Google Daydream View:

Headset Daydream view bude na trhu od novembra a bude stáť 79USD.

Inteligentná domácnosť à la Google

Predstavený bol aj systém bezdrôtových domácich routerov Google Wi-Fi, ktoré sú modulárne a majú príjemný dizajn, ktorý zapadne medzi bežnú domácu techniku. Router bude možné spravovať mobilnou aplikáciou, kde má byť jednoducho riadený prístup k internetu v rámci členov rodiny.

Jeden takýto router bude stáť 129USD a balíček troch na využitie vo väčších domácnostiach 299USD. Predobjednať ich bude možné v novembri a k dispozícii budú v decembri tohto roka.

Streamovacie zariadenie Chromecast ultra nadviaže na komerčný úspech svojho predchodcu. Má priniesť viac výkonu (1,8 x rýchlejšie načítanie obsahu), podporu eternetu, lepší obraz s rozlíšením od full HD po 4K, HDR a podporu Dolby Vision. Služba Google Play Movies &TV má priniesť obsah v 4K pre Chomecast ultra už v novembri. Streamovať obsah pomocou tohto zariadenia možno napríklad z tabletu či smartfónu a jeho cena bude 69USD, s dostupnosťou od novembra.

Veľmi zaujímavá bola prezentácia Google Home, čo je domáci bezdrôtový reproduktor využívajúci všetky spomínané technológie (hlavne Google Assistant) a spájajúci ich do jedného funkčného ekosystému. Využitím hlasového ovládania, strojového učenia, neurónových sietí bude poskytovať manažovanie každodenných úloh, získavanie odpovedí z vyhľadávania Google, počúvať hudbu zo služieb ako Youtube Music, Spotify či TuneIn, aj ovládať ďalšie domáce spotrebiče.

Konštrukcia zariadenia je valcovitá a na jeho vrchnej časti sa nachádzajú farebné LED, ktoré vám dajú najavo, ak rozpoznajú príkaz „OK, Google!“. Aby zabudované mikrofóny rozpoznali reč od bežného hluku okolia, výrobca použil technológiu strojového učenia. Keby ste sa obávali straty súkromia, Google Home je vybavený hardvérovým tlačidlom na deaktiváciu mikrofónov.

Prehrávanie môže prebiehať aj na vašom vlastnom domácom systéme reproduktorov, ktoré podporujú bezdrôtové prepojenie, ak ich spojíte s Google Home. Ak máte doma viacero kusov Home, budú medzi sebou prepojené a reagovať na vaše povely bude iba to zariadenie,  ktoré je k vám najbližšie.

Google Home bude stáť pomerne príjemných 129USD a ako bonus k nemu výrobca ponúka 6 mesiacov služby YouTube Red. Na trh sa Google Home dostane 4. novembra 2016. Otázkou zostáva kedy sa budeme môcť tešiť na podporu slovenčiny a distribúciu u nás.

Video Google Home:

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články
Google Pixel

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať