SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

HUAWEI Free Clip / Mimozemský dizajn a super zvuk

0

Keď som po prvýkrát videl horúcu novinku HUAWEI Free Clip, veľa dôvery vo mne nevzbudzovala. Pravdupovediac, na pohľad by ste asi nehádali, že ide o slúchadlá, a už vôbec nie, ako si ich nasadiť. Stačí však slúchadlo vziať, guľôčku zasunúť do ucha a fazuľkovú časť za ucho. A na počudovanie to sedí!

SAMSUNG 042024 Advertisement

Zrazu nevdojak zistíte, že to dokonca sedí veľmi dobre, aj keď navonok to trocha vyzerá, akoby ste mali náušnice. Slúchadlá sú dokonca určené na športovanie a musím potvrdiť, že ani pri prudkých pohyboch nemajú tendenciu vypadnúť. So stupňom ochrany IP54 navyše neprekáža ani to, že sa spotíte alebo trochu zmoknete. Čo je však najzaujímavejšie, slúchadlá sa vyrábajú iba v jednej univerzálnej veľkosti, pričom k nim nedostanete žiadne prídavné štuple ani nič podobné. Tento kúsok sa vývojárom podaril po preskúmaní viac ako 10 000 modelov cavum concha, teda vstupnej jamky ľudských uší, a viac ako 100 kriviek ušného laloka skutočných osôb pre optimálny tvar oblúku, pričom následne tvar dolaďovali na niekoľkých stovkách vzoriek, ktoré sa často líšili iba v mikrometrových rozdieloch. Výsledkom je unikátny tvar slúchadiel, ktoré sadnú do každého ucha. Obe časti slúchadla, guľôčku a fazuľku, spája pružný mostík tvorený niklovo-titánovým zväzkom drôtov s tvarovou pamäťou. Ďalšia zaujímavosť je, že obe slúchadlá sú tvarovo identické a navzájom zameniteľné a to, ktoré je ľavé a pravé, si automaticky určia, keď si ich nasadíte.

Koncepcia slúchadiel je rovnako nezvyčajná ako ich tvar. Výrobca to pomenoval ako slúchadlá na uši. Guľovitú časť totiž zasúvate iba do jamky zvukovodu, pričom okolo nej môže prúdiť vzduch. Má to výhody v tom, že tieto slúchadlá netrpia tak­zvaným stetoskopickým efektom, takže vám pri pohybe neprenášajú telom zvuky vlastného tela, nevytvárajú pretlak vo zvukovode, čím šetria sluch, a tým, že sa nezasúvajú až do zvukovodu, je ich používanie hygienickejšie a znižuje sa riziko zavlečenia infekcie. Otvorená koncepcia takisto poskytuje lepšie povedomie o okolitom prostredí. O vytváranie zvuku sa stará 10,8 mm menič s dvojitým magnetickým obvodom, ktorý zabezpečuje výrazné basy rovnako ako zvonivé výšky. Zvuk si môžete prispôsobiť pomocou mobilnej aplikácie Ai Life, v ktorej je viacero prednastavených ekvalizačných kriviek, nastavenia si však môžete upraviť aj podľa seba. Aplikácia umožňuje nastaviť aj ďalšie funkcie slúchadiel vrátane možnosti duálneho pripojenia. Dajú sa tu nastaviť aj ovládacie gestá pre každú stranu, ktoré sú dostupné dvojitým alebo trojitým kliknutím na slúchadlá alebo do ich blízkosti. Slúchadlá využívajú akustický systém reverzného zvukového poľa, ktorý zabezpečuje smerové vyžarovanie zvuku smerom do zvukovodu a eliminuje tak vyžarovanie zvuku do okolia, ako to poznáme z klasických slúchadiel. Vďaka tomu vlastne odpadá potreba aktívneho potlačenia hluku pre slúchadlá, pretože prehrávaný zvuk je dominantný a okolitý hluk síce vnímate, ale nie je rušivý. Aktívny systém potlačenia hluku je k dispozícii pri telefónnych hovoroch. Využíva dvojicu mikrofónov na každom slúchadle, vďaka čomu dokáže eliminovať väčšinu rušivých zvukov vrátane vplyvu vetra. 

Zaujímavá je aj výdrž batérie, ktorá pri prehrávaní hudby udrží slúchadlá v činnosti až 8 hodín, pri hovore 5 hodín. Spolu s energiou v puzdre tak máte k dispozícii 36, respektíve 20 hodín. Rýchle nabíjanie zabezpečí 3 hodiny počúvania už po 10 minútach nabíjania. Puzdro má tvar mušličky a vďaka miniatúrnym rozmerom ho ľahko ukryjete vo vrecku. Nabíjať ho môžete cez USB-C alebo bezdrôtovo cez Qi. Vďaka technológii bluetooth 5.3 môžete využívať aj duálne pripojenie k slúchadlám.

Okrem dizajnu bol najväčším prekvapením zvuk. A musím dodať, že príjemným prekvapením. Slúchadlá poskytujú veľmi vyrovnaný zvukový prejav s výraznými až dunivými basmi a zvonivými výškami. Vynikajúci je aj priestorový vnem. Výkon je viac ako dostatočný a rozhodne by som ich odporučil používateľom, ktorí so slúchadlami na ušiach trávia dlhé hodiny. Ani po niekoľkých hodinách som nepociťoval žiadnu únavu alebo nepríjemné pocity.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Unikátny dizajn, zvuk, výbava, ovládanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Model: HUAWEI FreeClip2, bluetooth verzie 5.3, podporované kodeky: AAC, SBC, LC3, menič: dynamický 10,8 mm, funkcia hands-free s aktívnym potlačením hluku, nabíjanie: USB-C, Qi, čas prehrávania 36 h/26 h, ochrana IP54, hmotnosť 62 g

Cena: 199 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať