SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

NASA objavila planétu podobnú našej Zemi

0

NASA oznámila odhalenie „super-Zeme“, nebeského telesa s potenciálom podporovať život. Ako bolo zverejnené v tlačovej správe, nachádza sa vo vzdialenosti 137 svetelných rokov a obieha okolo červenkastej hviezdy, ktorá je z astronomického hľadiska relatívne blízko k našej slnečnej sústave. Planétu objavil satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Jej rýchly obeh okolo svojej hviezdy uľahčuje vedcom pozorovanie a štúdium. NASA má v úmysle ďalej skúmať planétu pomocou teleskopu Jamesa Webba. Toto nebeské teleso, známe ako TOI-715 b, sa môže pochváliť priemerom približne jedenapolkrát väčším ako Zem. Strategicky je umiestnené v „konzervatívnej“ obývateľnej zóne, ktorá obklopuje jeho materskú hviezdu.

NASA odhaduje, že na jej povrchu by mohla existovať tekutá voda. Na to, aby na povrchu existovala voda, musí byť splnených niekoľko ďalších vecí, napríklad správny druh atmosféry. NASA tvrdí, že aj keď sa musí zladiť mnoho faktorov, „konzervatívna obývateľná zóna“ dáva tejto planéte dobrú šancu.

Planéta obieha okolo červeného trpaslíka, ktorý je menší a chladnejší ako naše Slnko. Mnohé z týchto druhov hviezd sú známe tým, že majú „malé, skalnaté oblasti“. Podľa NASA majú tieto planéty dráhy oveľa bližšie k svojim hviezdam v porovnaní s dráhami okolo hviezd podobných Slnku. Keďže sú však červení trpaslíci menší a chladnejší, planéty môžu byť bližšie a stále sa pohodlne nachádzať v obývateľnej zóne hviezdy.

Zdroj: mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať