CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Panasonic LUMIX S 100mm F2.8 MACRO / Nablízko aj do diaľky

1

Spoločnosť Panasonic v súčasnosti ponúka rovno dva formáty bezzrkadloviek a objektívov k nim. Hneď na začiatku roka v rámci výstavy CES 2024 v Las Vegas dostali používatelia full frame série Lumix S novoročný darček v podobe Panasonic LUMIX S 100mm F2.8 MACRO, najmenšieho a najľahšieho makroobjektívu na svete. Ja som mal možnosť objektív otestovať ešte pred jeho príchodom na trh a musím podotknúť, že sa skutočne vydaril.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Nový objektív, pre niekoho možno prekvapivo, zapadá do série pevných svetelných objektívov Lumix S F1.8, s ktorými má rovnaké rozmery a hmotnosť. V nej nájdete objektívy s pevným ohniskom 18, 24, 35, 50 a 85 mm. Napriek tomu, že novinka má nižšiu svetelnosť F2.8, rovnaké rozmery, približne rovnaká hmotnosť a rovnako položené ťažisko celej série umožňujú pri natáčaní so stabilizátorom jednoduchú výmenu objektívu bez potreby nového vyvažovania stabilizátora. To je, samozrejme, pri práci veľmi vítaná vlastnosť, ktorá ušetrí mnoho času. Všetky objektívy v tejto sérii vrátane našej novinky majú navyše veľmi podobné optické vlastnosti a farebné podanie, čo veľmi uľahčuje prácu v postprodukcii. Novinka má kompletnú ochranu proti vlhkosti a prachu a je odolná proti mrazu do -10° C. Prichádza s viacerými zaujímavými vlastnosťami a novými technológiami. Medzi ne patrí napríklad duálny systém zaostrovania, pri ktorom sa vo vnútri objektívu pri každom zaostrovaní pohybujú až dve skupiny šošoviek, ktoré zabezpečujú veľmi rýchle a presné zaostrovanie. Optická sústava pozostáva z 13 členov v 11 skupinách. Súčasťou sú 3 asférické členy, 2 Ultra ED a 1 ED člen. Práve trojica asférických členov a duálny ostriaci systém umožnili konštruktérom enormne kompaktnú konštrukciu s takmer polovičnou dĺžkou objektívu ako v prípade porovnateľnej konkurencie. Veľmi rýchle preostrovanie zabezpečuje novo vyvinutý dvojfázový lineárny motor, ktorý vďaka vyššiemu výkonu nemá problém ani s pohybom ťažších šošoviek. Vďaka využitiu lineárnych motorov je aj práca ostriaceho mechanizmu veľmi tichá, čo je veľmi dôležité pri nakrúcaní videa. Keďže ide o makroobjektív, veľmi dôležitá je aj možnosť veľmi presného ručného zaostrovania. Na presné snímanie otáčania prstenca slúži nový senzor s veľkou magnetorezistenciou (GMR), ktorý je 6× presnejší ako bežne používané senzory. Vďaka tomu objektív umožňuje v menu kamery nastaviť lineárny alebo nelineárny priebeh zaostrovania s rôznou citlivosťou až do 1080 krokov. Na sprístupnenie tejto voľby musí byť firmvér objektívu aktualizovaný.

Konštrukcia tela je kombináciou plastu a kovu, objektív je ľahký, ale s veľmi kvalitným spracovaním. Okrem pohodlného a dostatočne širokého ostriaceho krúžka s pogumovaným povrchom nájdete na tele ešte dva prepínače. Vrchným môžete prepínať rozsah zaostrenia v rozmedzí 0,204 – 0,5 m/0,5 m - ∞/FULL. Prvý slúži na fotenie v rozsahu makro, keď možno zaostrovať objekty už od vzdialenosti 20,4 cm. V rozsahu makro objektív ponúka zväčšenie 1:1, takže 1 mm v skutočnosti je 1 mm na snímači. Pri akčných záberoch využijete polohu 0,5m - ∞, keď objektív zbytočne nepreostruje až do rozsahu makro a zaostrovanie môže byť rýchlejšie. LUMIX S 100mm F2.8 MACRO je takisto vynikajúci objektív na portrétnu fotografiu. Vysoká ostrosť a nádherný bokeh ho priamo predurčujú do tejto úlohy. V rade pevných skiel Lumix S F1.8 ním môžete nahradiť hoci model LUMIX S 85mm F1.8. Aj keď tu máte o niečo horšiu svetelnosť, vynikajúci bokeh zostáva a navyše máte k dispozícii dlhšie ohnisko.

Ja som nový LUMIX S 100mm F2.8 MACRO testoval s kamerou Lumix S5II, ktorá je pre objektív ideálnou voľbou. Celá zostava sa hmotnosťou zmestí do 1kg. O tom veľa konkurentov môže iba snívať, pričom veľkosťou a hmotnosťou vychádza podobne ako zostava GH5 so snímačom systému MFT. Práca s objektívom je veľmi jednoduchá a intuitívna. Zaostrovanie pracuje rýchlosťou blesku a je veľmi presné. Najviac ma však objektív ohúril svojou ostrosťou, ktorú pri kontrole snímok na veľkom 43" 4K monitore vidíte na prvý pohľad. Obraz ostrý ako žiletka je nádherne prekreslený a nenájdete v ňom ani stopu po skreslení, vinetácii či farebnej aberácii. Všetky kolmice sú dokonale rovné. Fantastický bokeh dokáže výborne oddeliť objekt záujmu od pozadia. Objektív v súčasnosti patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete pre bajonet L nájsť, a je to takisto jeden z najlepších objektívov pre full frame bezzrkadlovky.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičková kvalita obrazu, rozmery a hmotnosť, presnosť zaostrovania
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Bajonet: L-Mount, 13 prvkov v 11 skupinách (3 asférické šošovky, 2 šošovky UED, 1 šošovka ED), ohnisková vzdialenosť 100 mm, typ clony: 9 lamiel clony/kruhová clona, maximálna clona F2.8, minimálna clona F22, zaostrovanie interné, najbližšia ostriaca vzdialenosť 0,204 m, uhlopriečka zorného uhla 100°, odolnosť proti prachu a striekajúcej vode, veľkosť filtra φ67 mm, max. priemer približne φ74 mm, celková dĺžka 82,0 mm, hmotnosť 298 g (bez krytky objektívu, zadnej krytky objektívu a krytu objektívu)

Cena: 1099 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

RIP kompakt reakcia na: Panasonic LUMIX S 100mm F2.8 MACRO / Nablízko aj do diaľky

7.2.2024 17:02
Panasonic mal v ponuke aj niekoľko unikátnych kompaktov, séria TZ, ale zdá sa, že na túto triedu načisto rezignoval.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať