PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Herná klávesnica SPC Gear GK650K Omnis Kailh Red RGB

0

Prívlastok „herná“ si táto klávesnica plnej veľkosti, čiže aj s numerickým blokom bez debaty zaslúži. Nielen efektným programovateľným podsvietením, možnosťou programovania makier, ale hlavne robustnosťou, hliníkovým vrchným panelom a spínačmi Red od známej firmy Kailh, ktoré majú životnosť 60 miliónov stlačení, či skôr úderov v zápale hry. Red v tomto prípade neoznačuje farbu podsvietenia, ale typ spínača. Tieto spínače majú veľmi malú aktivačnú silu 50 g, výšku zdvihu po aktivačný bod 2 mm a lineárny odpor, takže sú ideálne na hry. Red spínače sú oveľa tichšie ako Blue, takže sú ideálne aj na nočné hranie. Klávesnica disponuje funkciou Anti Ghosting, takže je schopná zaznamenať súčasné stlačenie viacerých kláves. Elektronika klávesnice nezávisle registruje informácie zo všetkých spínačov súčasne.

Hmotnosť 1,15 kg je v tomto prípade skôr výhodou – zárukou vyššej stability pri dynamickom používaní typickom pre hráčov. Výrobca pamätal aj na ergonómiu, v balení je opierka zápästia, ktorá sa k prednej hrane klávesnice prichytí magneticky. Prichytenie je adekvátne, nestalo sa mi, že by sa opierka ani pri prudkých pohyboch oddelila. Výklopné nožičky s gumovým povrchom umožňujú nastaviť dve úrovne sklonu.  Aj pri vyklopených nožičkách je klávesnica veľmi stabilná. Na spodnej strane je prichytený aj nástroj na vyberanie klávesov, napríklad pri čistení.

Matný povrch kláves je efektný na pohľad a príjemný na dotyk. Klávesy aj úzke lišty na bočných stranách majú ARGB podsvietenie. Testoval som verziu s decentným podsvietením symbolov. V ponuke je aj verzia s takzvaným pudingovým podsvietením, kde sú osvetlené boky kláves, takže svetlo sa ako keby zlieva dokopy. Na klávesnici je aj otočný ryhovaný valček, ktorý sa využíva na nastavenie hlasitosti. Je to veľmi praktické, stačí intuitívne siahnuť na valček a ľahko zmeníte hlasitosť bez toho, aby ste museli odvracať zrak od obrazovky.

Vzhľadom na energetickú náročnosť posvietenia sa klávesnica pripája cez USB kábel. Ten je odpojiteľný a konštruktéri pamätali aj na také detaily ako kanáliky na umiestnenie kábla, ktorý môže byť vyvedený v strede, prípadne vľavo, či vpravo od stredu zadnej steny. Konektor v klávesnici je dokonca poistený západkou proti náhodnému uvoľneniu. Každý si vie predstaviť, čo by znamenalo také odpojenie počas herného turnaja. Pre hráčov je dôležitá aj možnosť zablokovania klávesy Windows, aby si hráč omylom počas hry neprekryl časť hernej scény zobrazením Start menu.

Efekty podsvietenia, čiže 18 preddefinovaných profilov, prípadne makrá si môžete nastaviť podľa návodu priamo na klávesnici, prípadne komfortnejšie pomocou softvéru, ktorý je k dispozícii na stránke výrobcu. Po vypnutí podsvietenia máte elegantnú „kancelársku“ klávesnicu.

Klávesnica umožňuje rýchle a presné písanie „všetkými desiatimi“, samozrejme ak ovládate strojopis. Numerický blok som ocenil nielen pri zadávaní údajov do Excelovských tabuliek, ale aj pri editovaní videí v programe DaVinci Resolve, kde sa posun o daný počet snímok, alebo sekúnd dá realizovať z numerickej klávesnice pomocou znamienok Plus a Mínus a číselnej hodnoty.  Samozrejme vyskúšal som aj niekoľko hier a dynamická odozva klávesov sa mi páčila.

Verdikt: Vynikajúca ergonomická klávesnica pre hráčov aj rýchlych pisárov s efektným podsvietením.

Technické parametre: Polling rate: 1000 Hz; anti-ghosting; Rozmery: 453×210×45 mm, hmotnosť 1,15 kg. Cena 73 €

+ presný a tichý chod, programovateľné podsvietenie, anti-ghosting

- nič podstatné

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
SPC Gear GK650K Omnis Kailh Red RGB herna klavesnica kailh

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať