SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Huawei FreeBuds 4 / Slúchadlá s potlačením hluku

0

V najnovšej verzii bezdrôtových slúchadiel ­Huawei je okrem zlepšenej technológie aktívneho potlačenia hluku okolia (ANC) s dvoma mikrofónmi implementovaná aj technológia AEM (Adaptive Ear Matching), teda adaptívne prispôsobenie ušiam. Slúchadlá sú ľahké a sú komfortné aj pri dlhšom nosení. Výrobca udáva odolnosť proti vode IPX4, takže odolajú potu aj prípadnému dažďu. Nabíjacie puzdro má kompaktný okrúhly tvar s priemerom 21,2 milimetra. Slúchadlá sú v ponuke v dvoch farbách – klasickej bielej (Ceramic White) a striebornej (Silver Frost).

Konštrukčný formát slúchadiel, ktoré sa len vkladajú do ucha, ale na rozdiel od „štupľov“ sa nezasúvajú do zvukovodu, sa zvykne označovať ako kôstkové. Sú alternatívou pre používateľov, ktorí chcú mať voľnosť pohybu, ale štuple z rôznych dôvodov neobľubujú – neznášajú predmety vo zvukovode alebo im ani napriek vymeniteľným silikónovým nadstavcom slúchadlá nesadnú, čo v praxi znamená ochudobnenie o basy. Kôstkové slúchadlá tieto nevýhody nemajú. Keďže ide o čiastočne otvorenú konštrukciu, počujete aj zvuky okolia, čo je dôležité hlavne pri prechádzkach v meste, ale rušivé pri cestovaní v hlučných dopravných prostriedkoch. Preto používatelia ocenia účinné aktívne tlmenie hluku. Slúchadlá som testoval pri ceste vlakom a potlačenie hluku je selektívne. Najviac sú potlačené monotónne zvuky a najmenej zvukové frekvencie ľudskej reči. Inak povedané, budete pomerne dobre počuť hlásenia palubného rozhlasu, ale aj prípadné rozhovory spolucestujúcich. Z fyziky je známe, že potlačenie zvuku primiešaním signálu v protifáze funguje len pre konkrétny bod a jeho bezprostredné okolie. Nevýhoda kôstkových slúchadiel je v tom, že ak vonku fúka vietor, nepomôže vám ani ANC. Tlmenie hluku skráti výdrž na batériu. Slúchadlá vydržia na jedno nabitie hrať bez ANC približne 4 hodiny, po aktivovaní ANC sa výdrž skráti zhruba na 2,5 hodiny. V puzdre sa na plnú kapacitu nabijú asi za 30 minút, 15-minútové nabíjanie stačí na 2,5 hodiny prehrávania bez ANC.

 

Akustické dynamické meniče s priemerom 14,3 mm majú kompozitnú membránu, vyrobenú z polyméru z tekutých kryštálov (Liquid Crystal Polymer, LCP). Výrobca v technických parametroch udáva rozsah 20 Hz až 20 kHz, ale slúchadlá sú vďaka LCP membráne schopné obsiahnuť frekvenčný rozsah až do 40 kHz, samozrejme, s určitým útlmom. Priemer membrány je zárukou výborných basov. Inovovaná basová trubica v porovnaní s FreeBuds 3 lepšie tesní a má o 15 % vyšší objem. Výsledkom je zosilnený rezonančný efekt a hlbší dojem z basov. Možno si poviete, na čo je dobré, ak slúchadlá dokážu zahrať frekvencie nad hranicou počuteľnosti ľudského ucha 20 kHz. Priaznivci kvalitnej reprodukcie tvrdia, že tieto frekvencie, napríklad vyššie harmonické hudobných nástrojov, ľudia síce nepočujú, ale cvičené ucho rozpozná, ak tam nie sú. Pri počúvaní ma zaujalo hlavne podanie rytmických skladieb, kde slúchadlá nevtieravo zvýrazňovali zvuky nástrojov generujúcich vyššie frekvencie a tie boli dobre rozoznateľné na popredí sýtych basov.

Slúchadlá sa ovládajú kombináciami ťuknutia a pridržania. Aby ste naplno využili ich možnosti, potrebujete aplikáciu ­Huawei AI Life. Pri smartfónoch ­Huawei a starších smartfónoch Honor, ktoré využívajú aplikačný obchod Huawei App Gallery, je stiahnutie aplikácie bezproblémové. Používateľov ostatných značiek smartfónov s Androidom upozorňujeme, aby si pozorne prečítali návod a neinštalovali aplikáciu z Google Play, ale po naskenovaní QR kódu priamo z webu Huawei. V Google Play síce aplikácia ­Huawei AI Life k dispozícii je, ale táto verzia slúchadlá FreeBuds 4 po nainštalovaní nepozná. Po určitom čase zobrazí upozornenie, aby ste si stiahli novú verziu. Tá sa však nesťahuje z Google Play, ale priamo z webu Huawei, takže systém vás upozorní, že musíte povoliť inštaláciu z neoficiálnych zdrojov. Aplikácia umožňuje nastaviť úroveň potlačenia hluku, ekvalizér a ďalšie parametre.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Pohodlné nosenie, výborná kvalita zvuku, použitie s dvoma zariadeniami
- Výdrž batérie pri zapnutom ANC, aplikáciu treba stiahnuť od výrobcu

PARAMETRE:

• Akustické meniče 14,3 mm; frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz. bluetooth 5.2; batéria: slúchadlo 30 mA, puzdro 410 mAh; hmotnosť: slúchadlo 4,1 g, puzdro 38 g

HODNOTENIE: 8/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať