Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Huawei MateBook X Pro 2020 – dizajnový ultrabook pre náročných používateľov

0

Už z názvu vyplýva, že notebook sa snaží konkurovať MacBooku od Apple a osloviť záujemcov, ktorí si za kvalitu vedia priplatiť.  Hneď po niekoľkých desiatkach minút testovania som mal dva veľmi pozitívne dojmy, jednak z kvalitného dotykového displeja s uhlopriečkou 13,9 palca a rozlíšením 3000 × 2000 pixelov a taktiež z hladkého skleneného povrchu touchpadu. Umiestnenie kamery do telesa klávesnice umožnilo aby displej zaberal maximum plochy.

Videorecenzia

Z rozlíšenia displeja  je na prvý pohľad zrejmý pomer strán displeja 3:2. Na rozdiel od zaužívaného formátu 16:9 máte pri práci s dokumentmi, či surfovaní webom viac priestoru „na výšku“, takže práca je veľmi komfortná. Drobnou nevýhodou je, že pri pozeraní širokouhlých filmov nevyužijete úplne celú plochu displeja. Inak povedané, tento ultrabook je primárne koncipovaný viac na produktivitu, než na multimediálnu zábavu.

Displej je dotykový, takže je logicky lesklý, takže občas budete trochu experimentovať s natočením notebooku, aby ste eliminovali odlesky. Využíva technológiu LTPS (Low Temperature Polycrystalline Silicon) Kolorimetrickou sondou som nameral 99% pokrytie priestoru sRGB a 66% pokrytie priestoru Adobe RGB, takže na svoje si prídu aj grafici, či editori fotiek a videí. Maximálny jas som nameral 535 nitov, hoci výrobca udáva 450. Displej môžete  prepnúť do nočného režimu s potlačením modrej zložky svetla.

Klávesnica je výborná, nízkoprofilové klávesy majú dobrú spätnú väzbu, takže môžete na nej veľmi rýchlo písať, samozrejme ak ovládate strojopis. Na to, že medzery medzi klávesmi sú o nejakú desatinku milimetra užšie, než na klávesnici, ktorú používam som si za pár minút zvykol.  Príjemný povrch touchpadu, po ktorom prsty ľahko kĺžu som už pochválil. Plocha sa až na približne 7 mm pri hornom okraji dá pohodlne zatlačiť po celej výške.  Odporúčam pár minút času a naučiť sa gestá viacerými prstami. Fólia vložená medzi klávesnicu a displej nového prístroja vás upozorní na dve zaujímavé vychytávky - kameru zabudovanú do stredného klávesu v hornom rade a nálepku označujúcu miesto kam je potrebné priložiť smartfón pri párovaní cez NFC. A taktiež, že to tlačidla na zapnutie je integrovaný snímač odtlačkov prstov. Rýchla a presná čítačka odtlačkov prstov umožňuje spoľahlivú biometrickú autentifikáciu, počas zatlačenia tlačidla.  Kláves s kamerou sa po zatlačení vyklopí tak, aby objektív kamery smeroval šikmo nahor. Vedľa kamery je malá kontrolka, takže presne viete, kedy je kamera aktivovaná a sníma obraz. Keď kláves zatlačíte, máte 100 percentnú istotu, že vás nik nemôže pomocou kamery sledovať. Mal som trochu obavy, či záber v tomto uhle nebude trochu netypický, ale je zrejmé, že konštruktéri pri návrhu kamery rozmýšľali. Niektoré videokonferencie sú viac povinné ako zaujímavé, a keď si počas nich niečo píšete, prípadne odpovedáte na maily a dívate sa pritom na klávesnicu tak vaši komunikační partneri majú dojem, že sa pozorne pozeráte na monitor, presnejšie do kamery, ktorá je typicky umiestnená nad displejom.

Porovnajte si ceny Huawei MateBook X Pro v slovenských eshopoch (Denne aktualizované)
                       

Štvorjadrový procesor Intel Core i7-10510U je doplnený grafickým čipom GeForce MX250. Ten je síce optimalizovaný viac na menšiu spotrebu, než na extrémny grafický výkon, avšak nezabúdajme, že MateBook X Pro je ultrabook a nie herný počítač. To však neznamená, že sa vo voľnom čase na ňom nezahráte a to aj náročnejšie hry. Kovové telo veľmi dobre odvádza teplo, samozrejme pri dlhšej záťaži, napríklad pri rendrovaní videa je po dosiahnutí určitej teploty procesora jeho taktovacia frekvencia primerane spomalená. Teplota procesora sa však aj pri vysokej záťaži drží na bezpečnej úrovni okolo 80 stupňov. Ventilátor je pri bežnej záťaži takmer nehlučný, avšak, pri väčšej záťaži začne byť dosť počuť . Výdrž pri bežnej záťaži je 8 – 9 hodín, čo je vynikajúca hodnota. Pomocou 65 W nabíjačky s USB-C konektorom nabijete notebook na plnú kapacitu za približne 90 minút. Mriežky reproduktorov po obidvoch stranách klávesnice sú nasmerované nahor, smerom k používateľovi, čo v praxi znamená veľmi dobré podanie vyšších frekvencií, ktoré majú smerový charakter. Prípadne si môžete pripojiť slúchadlá, alebo externé reproduktory, k dispozícii je aj 3,5 mm Jack konektor.

Na ukladanie údajov je k dispozícii rýchly polovodičový disk NVMe s kapacitou 1 TB. Je rozdelený na dve partície, pričom systémová má kapacitu 80 GB. Používateľa pravdepodobne napadne pomocou nástroja na správu diskov tieto dve partície, avšak takéto usporiadanie má svoje výhody v tom, že na systémový disk budete inštalovať len dôležité aplikácie a dokumenty na ktorých práve pracujete. Ostatné aplikácie a dokumenty budete mať na druhom disku, čo vám uľahči ich zálohovanie, či synchronizáciu s cloudovým úložným priestorom  

Používateľ má k dispozícii dva USB-C porty, cez ktoré sa notebook aj napája a taktiež umožňujú prenos obrazu a jeden klasický USB-A konektor.

Trochu ma prekvapila absencia podpory rozhrania Thunderbolt 3, aj keď po pripojení k monitoru s dokovacou stanicou sa domnievam, že toto rozhranie MateBook X Pro implementované má, avšak z nejakého dôvodu nie je licencované. Monitorov a hlavne projektorov s USB-C vstupom je stále ako šafranu, preto v balení nájdete aj USB-C adaptér, ktorý má HDMI, VGA a po jednom USB-C a USB-A konektore.

Pre majiteľov smartfónov Huawei a Honor je veľmi atraktívnou funkciou možnosť priameho bezdrôtového prepojenia. Stačí na smartfónoch spomínaných značiek povoliť WiFi, bluetooth a NFC a priložiť smartfón na plochu pod klávesnicou označenú nálepkou. Následne sa na displeji notebooku zobrazí obrazovka smartfónu a budete mať k dispozície funkcie na presúvanie súborov medzi smartfónom a notebookom.

 

Verdikt: Ultrabook s výborným dotykovým 3K displejom, presným touchpadom a výbornou konektivitou

Technické parametre: Procesor: Intel Core i7-10510U (1.8 – 4.8 GHz); Pamäť: 16 GB LPDDR3 2 133 MHz, 1 TB NVMe PCIe SSD; Grafika NVIDIA GeForce MX250 (10 W) 2 GB GDDR5, Displej 13,9″, LPTS, 3000 × 2000 px, 60 Hz; Konektivita: 802.11ac, Bluetooth 5.0; Operačný systém: Windows 10 Home; Konektory: 2x USB-C s podporou Display Port  1 x USB 3.0 (typ A),  audio Jack; Batéria 56 Wh, deklarovaná výdrž 13 h prehrávania videa Rozmery 304 x 217 x 14,6 mm, hmotnosť 1,33 kg. Cena 1949 eur

+ kvalitný displej, elegantný dizajn, spolupráca so smartfónmi Huawei

- úsporná, no menej výkonná verzia grafického čipu

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Displej

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei MateBook X Pro 2020

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať