S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Huawei P40 Pro – nový šampión mobilnej fotografie

1

Tak ako všetky nové smartfóny Huawei ani model P40 Pro nemá implementované služby Google vrátane Google Play, takže ich používatelia si budú aplikácie inštalovať z aplikačného obchodu Huawei App Gallery. Začnem preto trochu netradične, pretože aj pri testovaní smartfónu bez Google služieb a aplikačného obchodu Google Play som sa najskôr potreboval ubezpečiť, či sa s takýmto smartfónom dá plnohodnotne fungovať a zistil som, že ÁNO. Moje poznatky sú zosumarizované v článku  Dá sa fungovať so smartfónom Huawei bez Google služieb? v ktorom popisujem štyri možnosti, ako do smartfónu Huawei bez Google Služieb nainštalovať všetky potrebné aplikácie:

  • Prenos aplikácií z pôvodného smartfónu – takto som preniesol väčšinu aplikácií z dosiaľ používaného smartfónu
  • Inštalácia z aplikačného obchodu Huawei App Gallery – ponuka aplikácií sa deň za dňom rozširuje a nájdete tam napríklad aj aplikácie niekoľkých slovenských bánk
  • Inštalácia zo stránok vývojárov – týmto spôsobom som napríklad nainštaloval aplikáciu Facebook
  • Inštalácia z neoficiálnych aplikačných obchodov – takto som nainštaloval napríklad aplikácie od Google, na ktoré som bol zvyknuty 

Všetky štyri možnosti ukazuje videoDizajn a konštrukcia

Huawei P40 Pro je k dispozícii v troch lesklých farebných variantoch (Ice White, Deep Sea Blue a Black) a dvoch matných farbách (Blush Gold a Silver Frost). Na testovanie som mal matný Silver Frost. Už prvý dotyk zadnej steny z odolného skla s jemne matnou povrchovou úpravou navodil myšlienku: Konečne to niekomu napadlo. Zachovalo sa sklo ako luxusný materiál, ktorý umožňuje bezdrôtové nabíjanie a nebráni prístupu signálu k anténam, a zároveň povrch zadnej steny nie je šmykľavý, ako je to pri väčšine vlajkových smartfónov. Inak povedané, držanie tohto variantu Huawei P40 Pro je rovnako spoľahlivé ako v ére hliníkových zadných stien s pieskovanou či brúsenou povrchovou úpravou. 

Dominantný dizajnový prvok zadnej stene je obdĺžniková plocha s objektívmi, LED bleskom a zadným mikrofónom, orientovaná na výšku a vyčnievajúca približne milimeter. Smartfón niekoľko týždňov bežne nosím vo vrecku spolu s kľúčmi, mincami a inými drobnými predmetmi a ani pozorný pohľad neodhalil na zadnej stene či krycom skle objektívov ani náznak poškriabania. Pri vlajkovom smartfóne je samozrejmá odolnosť proti vode a prachu podľa štandardu IP68, čo v praxi znamená, že ponorenie na 30 minút do hĺbky 1,5 m by malo zostať bez následkov.

Displej

Dominantný dizajnový prvok zapnutého smartfónu je displej OLED so zakrivením na všetkých štyroch stranách. Huawei tento dizajn nazýva Quad-Curve Overflow. Vďaka veľmi úzkym rámikom a zúžených zaobleným rohom pokrýva displej takmer celú prednú stenu. Zakrivenie je ergonomické, a to v dvoch ohľadoch. Smartfón aj vďaka pomeru strán displeja 19,5:9 veľmi dobre sadne do ruky a povrchová úprava kovového rámu po obvode napriek tomu, že je lesklá, zabraňuje šmýkaniu, takže držanie je spoľahlivé. 

Displej má v blízkosti ľavého horného rohu pomerne veľký oválny otvor, v ktorom je objektív predného fotoaparátu a senzory na 3D autentifikáciu skenovaním tváre. Keďže Huawei P40 Pro je vlajkový model, budú ho používať aj manažéri, obchodníci a iné povolania, kde záleží na ochrane údajov, preto si v Huawei dali záležať na biometrickej autentifikácii. Odomykanie skenovaním tváre funguje presne a rýchlo, rovnako aj senzor odtlačkov prstov, zabudovaný do displeja. Po poslednej aktualizácii softvéru som s čistými rukami dosiahol úspešnosť autentifikácie pomocou odtlačku prsta 19 z 20. V súčasnej situácii, keď nevedno ako dlho budeme musieť alebo chcieť nosiť rúška, rastie význam biometrickej autentifikácie snímaním odtlačkov prstov.

Obnovovaciu frekvenciu si môžete nastaviť na 60 alebo 90 Hz podľa toho, či preferujete plynulejšie animácie, alebo dlhšiu výdrž na batériu. Výdrž na batériu môžete ovplyvniť aj nastavením rozlíšenia zobrazovania na vysoké (2649 × 1200 px) alebo nižšie (1760 × 800 px). Prípadne sa môžete spoľahnúť na inteligentné nastavenie rozlíšenia. Prax ukázala, že aj nižšie rozlíšenie je napriek uhlopriečke 6,58" viac než dostatočné, a to aj na zobrazovanie veľmi malých fontov. Čitateľnosť displeja je aj na priamom slnečnom svetle veľmi dobrá. Bočné zaoblené okraje displeja sú efektné a zároveň nebránia pohodlnému ovládaniu, pretože zakrivená je len malá časť aktívnej plochy displeja. Veľmi praktické je aj zahnutie hornej a spodnej hrany, pretože to uľahčuje gestá pohybu prstom od okraja smerom dovnútra obrazovky. Gestom zhora už tradične zobrazujete notifikácie a gestami zdola sa v najnovších verziách Androidu nahrádzajú zaužívané systémové tlačidlá na zobrazenie domovskej obrazovky či zoznamu aktuálne spustených aplikácií.

Zaujímavá funkcia sú vzdušné gestá, pri ktorých môžete pohybom prstov a ruky rolovať obsah obrazovky nahor či nadol a zovretím dlane do päste môžete urobiť snímku obrazovky. Gestá sú rozpoznávané pomocou selfie kamery a zrejme aj kamier určených na 3D autentifikáciu a sú indikované ikonkou ruky na displeji. Gestá na rolovanie by boli intuitívne a užitočné, keby fungovali s rukou bližšie k displeju.

Zvuk

Na zaoblenú hranu v hornej časti displeja plynule nadväzuje kovový rám, takže pozorný používateľ si uvedomí, že tam nie je štrbina na reprodukciu zvuku počas hovoru, keď máte smartfón priložený k uchu. Konštruktéri zabudovali akustický menič pod displej, takže zvuk sa do ucha prenáša prostredníctvom vibrácií displeja. Pri telefonovaní to funguje veľmi dobre. Takáto konštrukcia však neumožňuje vyžarovanie zvuku väčším výkonom, takže reprodukcia zvuku je len monofónna, realizovaná reproduktorom v dolnej časti vedľa konektora USB-C. Napriek tomu je zvuk čistý a aj pri vyššej úrovni hlasitosti prakticky bez skreslenia. Na stereofónnu reprodukciu budete potrebovať slúchadlá alebo externý reproduktor. Konektor na metalické pripojenie na P40 Pro nenájdete, takže slúchadlá môžete pripojiť buď bezdrôtovo cez bluetooth, alebo cez konektor USB-C. V balení sú slúchadlá s takýmto konektorom, ktoré kvalitou zvuku prekonajú očakávania bežného používateľa. 

Hardvér

Smartfón využíva čip Kirin 990, navrhnutý v rámci koncernu Huawei a vyrábaný 7 nm technológiou. Procesor je tradične osemjadrový a využíva architektúru usporiadania jadier 2× big + 2× middle + 4× small. Dve najvýkonnejšie jadrá A76 sú taktované na frekvencii 2,86 GHz a využívajú sa na najnáročnejšie úlohy. Dve stredne výkonné jadrá rovnakého typu majú nižšiu taktovaciu frekvenciu 2,36 GHz. Na menej náročné úlohy sú k dispozícii 4 energeticky úsporné jadrá typu Cortex A55, taktované na 1,95 GHz. Takáto architektúra dokáže v prípade potreby poskytnúť maximálny výkon, no pri bežných, menej náročných úlohách sú maximálne energeticky úsporné. A na výdrži batérie to aj poznať. Grafické jadro Mali-G76 využíva technológiu AI clock boosting, ktorá dokáže inteligentne identifikovať a predpovedať záťaž tým, že v reálnom čase monitoruje snímkovú frekvenciu, používateľské vstupy a aktuálne prispôsobí pracovné zaťaženie procesora. Výsledkom je vyššia snímková frekvencia a minimalizácia tzv. stutteringu, takže hráči si môžu vychutnať oveľa plynulejší herný zážitok. Súčasťou čipu je aj výkonný NPU, teda koprocesor efektívne zvládajúci výpočty na báze neurónových sietí a ďalších algoritmov, ktoré využíva umelá inteligencia. Používa sa hlavne na analýzu obrazu pri fotografovaní a nakrúcaní videí. Huawei P40 Pro je výborne pripravený na budúcnosť, teda na nastupujúce štandardy. Podporuje 5G dátové prenosy a takisto technológiu 160 MHz Wi-Fi 6 Plus, ktorá umožňuje prenos údajov teoretickou rýchlosťou až 2400 Mb/s. 

Podobne ako všetky nové smartfóny Huawei aj P40 Pro má podporu pre nový formát pamäťovej karty NM. Je rovnako veľká ako SIM karta a má aj podobne rozmiestnené kontakty, takže do rovnakého slotu môžete založiť buď SIM 2, alebo kartu NM. Slot je umiestnený na dolnej stene vedľa konektora USB-C. V Huawei je štandardom aj infračervený port na ovládanie rôznych zariadení, umiestnený na hornej stene.

V balení je nabíjačka schopná dodať príkon 40 W. Samozrejmosť je rýchle bezdrôtové nabíjanie, ktoré funguje aj v reverznom režime, takže z P40 Pro bezdrôtovo nabijete iný smartfón, hodinky či slúchadlá. Batéria s kapacitou 4200 mAh vydrží dva až tri dni bežného používania.

Tradične špičkový fotoaparát

Vlajková séria Huawei P40 prináša nový vyspelý systém fotoaparátov Leica Ultra Vision. Tri objektívy, ktorými sa priamo fotí, sú na obdĺžnikovej platforme umiestnené vľavo a štvrtý TOF (Time-of-Flight) snímač na určenie hĺbky ostrosti je vpravo pod bleskom.

Tento snímač umožňuje na princípe vyhodnotenia odrazu svetla snímať vzdialenosti objektov snímanej scény. Tieto informácie sa využijú pri funkcii dynamickej clony, umožňujúcej rozostrenie popredia alebo pozadia, teda na simulovanie efektu bokeh.

Umelé rozostrenie pozadia.

Smartfóny radu P40 podporujú simuláciu efektu bokeh nielen pri fotení, ale aj v reálnom čase pri nakrúcaní videa. Táto funkcia prináša progresívne rozostrenie, ktoré pomáha zvýrazniť hlavný objekt na zázname. 

Prvý zhora vľavo je ultraširokouhlý objektív so svetelnosťou f/1,8 a ohniskovou vzdialenosťou 18 mm (prepočítanou na full frame), ktorý využíva snímač Ultra Vision Sensor s rozlíšením 40 Mpx. Ten poskytuje vynikajúce výsledky nielen pri dobrom svetle a nedá sa zahanbiť ani pri večerných scénach. Senzor má prívlastok Cine, pretože po prepnutí na nakrúcanie videa sa implicitne aktivuje práve tento objektív a snímač. Objektív nemá optickú stabilizáciu. Pri krátkej ohniskovej vzdialenosti sa spolieha na účinnú softvérovú stabilizáciu na báze umelej inteligencie AI Image Stabilisation (AIS). Hlavne zábery prírodných scenérií týmto objektívom môžu byť veľmi emotívne, no okrem kreatívnych výnimiek musíte dodržať pravidlo, aby v popredí záberu bol nejaký zaujímavý objekt, ktorý navodí priestorový dojem. 

Vpravo chýba objekt v popredí

Objektív druhého fotoaparátu zhora s ohniskovou vzdialenosťou 23 mm má zorný uhol približne ako ľudské oko. Má svetelnosť f/1,9, optický stabilizátor a premieta obraz na 50 Mpx snímač s uhlopriečkou 1/1,28" a rozmerom pixela 1,22 μm. Snímač má netradične usporiadané filtre nad pixelmi podľa schémy RYYB, čiže namiesto tradičných červených, zelených a modrých filtrov sú použité červené, žlté a modré filtre. Takéto usporiadanie umožňuje zvýšiť citlivosť snímača až o 40 %, čo je dôležité pri nízkej úrovni osvetlenia. Pri fotení v takýchto podmienkach sa navyše zachovajú prirodzené farby. Senzor tohto fotoaparátu ako prvý na svete podporuje automatické zaostrovanie Full Pixel Octa PD AutoFocus. Každý pixel podporuje Dual Pixel Diode AF, teda zaostrovanie je veľmi rýchle a presné. Implicitne nastavené rozlíšenie hlavného fotoaparátu je 12,5 Mpx, štyri hardvérové pixely sú zlúčené do jedného s rozmerom 2,44 μm na zachytenie čo najviac svetla pri fotení v šere, večer a v noci.

Vľavo normálny, vpravo nočný režim. Scéna je osvetlená malým solárnym LED svietidlom. Obidva zábery sú skvelé 

Záber pri úrovni osvetlenia 1 Lux

Záber pri úrovni osvetlenia 0.5 Lux

Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 125 mm a svetelnosťou f/3,4 má periskopickú konštrukciu, takže zrkadlo alebo optický hranol pod hranatým otvorom zmení smer dopadajúceho svetla o 90 stupňov a ďalej prechádza cez optické členy na tele smartfónu, umiestnené kolmo na smer snímania. Pri dlhšej ohniskovej vzdialenosti je nevyhnutná optická stabilizácia obrazu. Snímač má rozlíšenie 12 Mpx.

Porovnanie teleobjektívu s konkurenčným smartfónom, super zoom kompaktom a teleobjektívom na bezzrkadlovke

Z pohľadu používateľa táto sústava fotoaparátov funguje tak, že si môže nastaviť buď niektorú z ponúkaných diskrétnych hodnôt (ultraširoké, 1×, 5× a 10× zoom), alebo zoomovať plynule až do 50-násobného zväčšenia. Technológia XD Fusion Engine využíva umelú inteligenciu na zlepšenie reprodukcie detailov vo všetkých možných svetelných podmienkach.

Rozsah zoomovania 1x až 50x. Všetky zábery sú z toho istého miesta

Záber zo vzdialenosti asi 5 cm

Predný selfie fotoaparát s rozlíšením 32 Mpx takisto patrí medzi špičku, hlavne čo sa týka detailov. Obidva fotoaparáty dokážu nahrávať video v maximálnom rozlíšení 4K pri 60 fps. 

Operačný systém

Huawei P40 Pro má implementovanú plnohodnotnú verziu operačného systému Android 10 s používateľskou nadstavbou EMUI 10.0.1, ale chýba mu aplikačný obchod Goople Play, možnosť využívania platieb cez Google Play a niektoré ďalšie služby od Googlu. Huawei preto intenzívne buduje vlastný ekosystém, teda cloudovú službu, do ktorej si môžete synchronizovať fotografie, videá či dokumenty, a aplikačný obchod Huawei AppGallery, do ktorého neustále pribúdajú nové zaujímavé aplikácie vrátane aplikácií od slovenských firiem, bánk a vývojárov. Funkcia Huawei Share integruje množstvo funkcií naprieč rôznymi zariadeniami Huawei, čo používateľom umožňuje nielen jednoduchý prenos súborov, ale napríklad aj zdieľanie obrazovky. Po pripojení smartfónu k externému monitoru, televízoru alebo projektoru môžete použiť režim veľkej obrazovky a pracovať s aplikáciami vo viacerých oknách. Po pripojení klávesnice, prípadne aj myši je práca takmer rovnako komfortná ako na PC. Displej telefónu môže poslúžiť ako touchpad.

Verdikt: V súčasnosti najlepší fotomobil so skvelým nočným režimom a zoomom.  

Technické údaje: 

Procesor: osemjadrový 64-bitový HiSilicon Kirin 990 5G (2× 2,86 GHz Cortex A76 + 2× 2,36 GHz Cortex-A76 + 4× 1,95 GHz Cortex-A55), 7 nm technológia; grafika: Mali-G76 MP15; pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 256 GB, rozšíriteľný kartou NM (Nano Memory) do 256 GB; displej 6,58" OLED (1200 × 2640), 440 ppi; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 18 mm, f/1,8, 40 Mpx; hlavný širokouhlý: 23 mm, f/1,9, 50 Mpx; periskopický teleobjektív 125 mm, f/3,4, 12 Mpx 5× optický zoom; TOF 3D snímač; predný fotoaparát: 32 Mpx, f/2,2; IR TOF 3D snímač; sieť: LTE/5G; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.1 LE, A2DP, USB Type-C, NFC; lokalizácia: A-GPS, Galileo, Glonass, BDS QZSS, NavIC; batéria: 4200 mAh; operačný systém: Android 10 s nadstavbou EMUI 10.1; rozmery: 158 × 73 × 9 mm; hmotnosť: 209 g; Benchmark AnTuTu: 461 781 

Cena: 999 EUR

+ Fotoaparát, atraktívny dizajn 

- Niekomu môže prekážať absencia služieb Google

  • Hodnotenie: 92 
  • Dizajn: 96
  • Výkon: 95
  • Funkcionalita: 88

 

Tip redakcie: Excelentný fotoaparát

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei P40 Pro Huawei AppGallery

1 komentár

nechcel by som tu Cinsku smelinu reakcia na: Huawei P40 Pro – nový šampión mobilnej fotografie

21.5.2020 18:05
Uzasne, pekne to vyzera ale nechcel by som to iba ak tak zadarmo a potom by som to predal. Naposledy som mal v ruke 2 Huawei telefony a vzdy tam bol nejaky problem zo softwerom. Na konci dna ano pekne to vyzera ale ked tam nefunguje nejaka aplikacia tak to cloveka pekne nastve.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať