Huawei predstavil konkurenciu Raspberry Pi. Primárne má však poslúžiť ako Android PC

3

Minipočítač na doske Hike 960, ktorý vyvíjajú spoločnosti Google, ARM, Huawei, Archermind a LeMaker, využíva najnovší Android 7.1 a v budúcnosti i niektoré mutácie Linuxu.

Android bežiaci doslova pekelnou rýchlosťou. To sľubujú tvorcovia špeciálneho minipočítača na jednej doske. Zahŕňa v sebe najnovšie procesory i grafické jednotky. Výrobcovia predpokladajú, že by mohol slúžiť nielen ako klasické výpočtové zariadenie, ale aj ako nástroj na testovanie rôznych ovládačov pre príslušný operačný systém.

Hike 960 sa môže podľa výrobcov využiť na vytváranie rôznych robotov, dronov a iných inteligentných zariadení. Počíta sa s ním však primárne ako s "PC na Androide" a ako s testovacím systémom pre vývojárov mobilných aplikácií.

Novinka ponúkne výkon porovnateľný s najnovšími smartfónmi a tabletmi. Obsahuje osemjadrový čip Huawei Kirin 960, ktorý zahŕňa štyri vysokovýkonné jadrá ARM Cortex-A73 a štyri jadrá Cortex-A53 s nízkou spotrebou energie. Kirin 960 bol okrem iného využitý napríklad v smartfónoch Huawei Mate 9, ktoré boli uvedené na trh vlani koncom roka.

Zariadenie Hike 960 obsahuje 32 GB úložnej kapacity a 3 GB LPDDR4 RAM. Ďalej zahŕňa grafickú jednotku Mali-G71 schopnú pracovať so 4K grafikou a postavenú na architektúre ARM Bitfrost. Má aj jeden slot HDMI 1.2a.

Na konektivitu využíva dual-band 802.11 b / g / n / ac Wi-Fi a bluetooth 4.1. K dispozícii je aj slot PCIe M.2, ktorý dovoľuje pripojiť ďalšie rozširujúce pamäťové či komunikačné moduly, ako aj porty na pripojenie napr. kamery.

Na vývoji sa podieľa aj Linaro, čo je organizácia, zaoberajúca sa vývojom softvérových balíčkov pre operačný systém Android a čipovú architektúru ARM.

George Grey, výkonný riaditeľ firmy Linaro, nedávno tvrdil, že je smutné, že vývojári pre Android museli kódy pre svoje programy písať na platformách x86. Vyzval zároveň spoločenstvo, aby sa vytvoril superrýchly počítač, ktorý by umožnil tvorbu aplikácií pre platformu ARM práve na systémoch, ktoré túto architektúru natívne využívajú.

Intel svoju podporu Androidu na procesoroch x86 obmedzil a sám mobilné procesory už nevyrába.

Na trh v Európe by sa mal Hike 960 dostať už počas budúceho mesiaca za cenu prevyšujúcu 200 eur.

Zdroj: Computerworld 

Huawei Raspberry Pi

3 komentáre

konkurencia? reakcia na: Huawei predstavil konkurencii Raspberry Pi. Primárne ma však poslúžiť Ako Android PC

28.4.2017 19:04
cena prevysujuca 200Eur - to sa bude urcite predavat jak teple rozky.....
Reagovať

RE: konkurencia? reakcia na: konkurencia?

29.4.2017 19:04
:D 200 eur? vsak raspberry 3 je do 40 eur. Vykonovo to neviem porovnat, ale na Pi3 mam osmc a vsetko bezi bez problemov :D Dokonca som ho nechal aj podtaktovavat na 600MHz a zvlada prehravanie ako videa tak aj stream TV, youtube. Vsetko co potrebujem :D a zvlada to na zatazeni 15-25% (25% je na 600MHz). Cize naco davat 5x viac penazi? Ma to podporu?
Reagovať

RE: RE: konkurencia? reakcia na: RE: konkurencia?

2.5.2017 07:05
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sarkazmus
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať