SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Inovatívna tabletka napodobňuje účinky cvičenia vo fitku

0

Vedci z Lekárskej fakulty Washingtonovej univerzity v St. Louis oznámili, že sú blízko k vytvoreniu pilulky, ktorá napodobňuje telesné a duševné účinky cvičenia. To by mohlo byť obrovským prínosom pre ľudí, ktorí sa nemôžu venovať fyzickej aktivite z dôvodu starnutia, choroby alebo zdravotného postihnutia. 

Bahaa Elgendy, profesor anestéziológie, a jeho kolegovia dúfajú, že vyvinú liek, ktorý napodobňuje schopnosť cvičenia zvýšiť metabolizmus a rast svalových buniek spolu so zlepšeným výkonom svalov. Takýto liek by mohol kompenzovať svalovú atrofiu a slabosť, ktoré sa objavujú s vekom alebo sú ovplyvnené rakovinou, genetickými podmienkami alebo inými dôvodmi, prečo jednotlivci nemôžu cvičiť.

Môže takisto pôsobiť proti účinkom liekov na chudnutie, ktoré vyvolávajú úbytok hmotnosti aj svalov. V rámci svojho výskumu tím objavil receptory súvisiace s estrogénom (estrogen-related receptors – ERR), ktoré spôsobujú metabolické zmeny spojené s cvičením, a identifikoval zlúčeninu SLU-PP-332, ktorá tieto receptory aktivuje. Zlúčenina preukázala sľubné výsledky v pokusoch na myšiach, čo viedlo tím k návrhu nových molekúl na posilnenie interakcie a vyvolanie silnejšej reakcie.

Výskumníci sa domnievajú, že SLU-PP-332 by mohol byť prospešný aj pre osoby s obezitou, srdcovým zlyhávaním, nedostatočnou funkčnosťou obličiek podmienenou vekom, Alzheimerovou chorobou a inými neurodegeneratívnymi ochoreniami. Tím plánuje pokračovať v testovaní a vývoji týchto zlúčenín prostredníctvom svojho startupu Pelagos Pharmaceuticals s cieľom poskytnúť liečbu svalovej atrofie, zlyhávania srdca a neurodegeneratívnych porúch.

Zdroj: newsmax.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať